Haber Detayı
16 Ağustos 2017 - Çarşamba 14:11
 
10 GÜNLÜK BAYRAM TATİLİNDEN KİMLER YARARLANABİLECEK?
Kurban Bayramı tatilinin 10 gün idari izin çatısı altında duyrulması soru işaretlerine neden oldu. İdari tatil kavramı bir kez daha gündeme geldi. Peki idari tatil nedir, resmi tatil ile farkı ne? Hangi kurumlar idari tatil kapsamında? Dün hükümetin ilan ettiği idari tatil sadece 657 sayılı kanuna tabii devlet memurlarını kapsamaktadır. İdari izin verildiğinde devlet memurlarının haricinde özel sektör çalışanları bu izinden faydalanamaz. İdari izin bir nevi kişinin çalıştığı kurum tarafından verilen izin anlamına gelmektedir.
- Haberi
10 GÜNLÜK BAYRAM TATİLİNDEN KİMLER YARARLANABİLECEK?

Kurban Bayramı tatilinin Bakanlar Kurulu kararı ile 10 güne uzatıldığının duyrulması hem sevindirdi hem de kafa karışıklığına yol açtı. Bayram tatilinin idari izin olarak duyrulması sonrası iznin hangi kurumları kapsadığı merak konusu oldu. Bakanlar Kurulu’nda alınan karar gereği Kurban Bayramı 28-29 ağustos tam gün, 31 Ağustos perşembe yarım gün idari tatil oldu. Bakanlar Kurulu’nun bayram tatilini 10 gün ilan etmesi, fakat 3 günün idari tatil sayması ile birlikte soru işaretleri doğdu. Özellikle idari tatili kimlerin kapsayacağı konusunda kafalarda soru işareti oluştu. İdari tatil sadece 657 sayılı kanuna tabii devlet memurlarını kapsamaktadır. İdari izin devlet memurlarını kapsamaktadır, özel sektör çalışanları bu izinden faydalanamaz. Tüm devlet dairelerine ve 657 sayılı kanuna dahil olan devlet memurları, idari tatil kapsamında 10 gün tatil yapacaklar. Sadece memurlar değil, devlet sanatçıları, belediye görevlileri, devlet sahne sanatçıları da bu kapsamda kurban bayramı tatili müjdesinden faydalanabilirler.

BANKALAR AÇIK OLACAK MI?

26 Ağustos’ta başlayan tatil 3 Eylül’de sona erecek. Ancak bankalarda tatil biraz daha farklı işleyecek. Bankalar;
28 Ağustos Pazartesi: Açık
29 Ağustos Salı günü Açık,
30 Ağustos Çarşamba Zafer Bayramı: Tatil
31 Ağustos 2017 Perşembe Günü | Arefe: Yarım Gün
1 Eylül 2017 Cuma Günü | Kurban Bayramı 1. Gün: Kapalı
2 Eylül 2017 Cumartesi Günü | Kurban Bayramı 2. Gün: Kapalı
3 Eylül 2017 Pazar Günü | Kurban Bayramı 3. Gün: Kapalı
4 Eylül 2017 Pazartesi Günü | Kurban Bayramı 4. Gün: Kapalı

İdari izin nedir özel sektörü kapsıyor mu? 

Dün hükümetin ilan ettiği idari tatil sadece 657 sayılı kanuna tabii devlet memurlarını kapsamaktadır. İdari izin verildiğinde devlet memurlarının haricinde özel sektör çalışanları bu izinden faydalanamaz. İdari izin bir nevi kişinin çalıştığı kurum tarafından verilen izin anlamına gelmektedir. Haliyle özel sektörün de çalışanları için idari izin kararı vermesi gerekir. Devletin aldığı bu karar onları bağlamaz. Özel sektör isterse elemanlarını söz konusu tarihlerde çalıştırabilir.

Bayram tatili hangi günler? : Hükümetin açıkladığı idari izine göre 2017 yılı Kurban Bayramı tatili 26 Ağustos Cumartesi günü itibariyle başlamış oluyor. 10 günlük bayram takvimi şu şekilde;

1. gün : 26 Ağustos 2017 cumartesi

2. gün : 27 Ağustos 2017 pazar

3. gün : 28 Ağustos 2017 pazartesi

4. gün : 29 Ağustos 2017 salı

5. gün : 30 Ağustos 2017 Çarşamba Zafer Bayramı

6. gün : 31 Ağustos 2017 perşembe (Kurban bayramı arefe günü)

7. gün : 01 Eylül 2017 Cuma Kurban bayramı 1. günü

8. gün : 02 Eylül 2017 Cumartesi - Kurban bayramı 2. günü

9. gün : 03 Eylül 2017 Pazar - Kurban bayramı 3. günü

10.gün: 04 Eylül Pazartesi - Kurban Bayramı 4. günü

KURBAN BAYRAMI TATİLİ AÇIKLAMASI GELDİ

Kurban Bayramı tatilinin 10 güne uzatılmasını isteyen milyonlarca kişinin gözü kulağı Bakanlar Kurulu'ndan çıkacak karardaydı. Hükümet kararını verdi. Açıklamayı Bakanlar Kurulu sonrası Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ yaptı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında saat 14.40'ta toplanan Bakanlar Kurulu, Kurban Bayramı tatiliyle ilgili kararını verdi.

30 Ağustos Zafer Bayramı’yla birleştirilerek 6 güne çıkan Kurban Bayramı tatili, 28-29 Ağustos tarihlerinin de eklenmesiyle 10 güne çıktı. Açıklamayı Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ yaptı. 

Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, hem tatil bekleyenlere hem de erken maaş ödemesi bekleyen emeklilere müjdeyi verdi. Bozdağ, şöyle konuştu: "Emekli sandığı kapsamında emekli dul ve yetim aylığı alanlar, şehitlerimizin yakınları ve gazilerimiz dahil olmak üzere aylık ödeme günleri 1-5 Eylül tarihleri arasına denk gelmesi nedeniyle emekli maaşlarının ödenmesinin bayram öncesine çekilmesi de kararlaştırılmıştır. Bu çerçevede, 1-2 ve 3 Eylül tarihlerinde maaşlarını alacak olan emekli sandığı emekli dul ve yetimleri ile şehit yakınları ve gazilerimiz, 28 Ağustos 2017 tarihinde, 4 ve 5 Eylül 2017 tarihinde maaşlarını alacak olanlar da 29 Ağustos 2017 tarihinde maaşlarını alabilecektir."

Buna göre, 1-2 ve 3 Eylül tarihlerinde maaşlarını alacak olan emekli sandığı emekli dul ve yetimleri ile şehit yakınları ve gazilerimiz, 28 Ağustos 2017 tarihinde, 4 ve 5 Eylül 2017 tarihinde maaşlarını alacak olanlar da 29 Ağustos 2017 tarihinde maaşlarını alabilecek.

Bayram tatilinin uzaması turizmcileri sevindirdi

TÜROFED Başkanı Ayık, Bakanlar Kurulunun bugün aldığı Kurban Bayramı tatilinin 10 güne çıkarılması kararının turizm sektörünü çok memnun ettiğini bildirdi.

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık, Kurban Bayramı tatilinin 10 güne çıkmasına ilişkin, "Sektörümüze verdikleri destek için başta Sayın Cumhurbaşkanımıza, Başbakanımıza ve Bakanlar Kurulu üyelerine teşekkür ediyoruz. Sektörümüz adına çok olumlu bir karar oldu." dedi.

TÜROFED Başkanı Ayık, yaptığı açıklamada, Bakanlar Kurulunun bugün aldığı Kurban Bayramı tatilinin 10 güne çıkarılması kararının turizm sektörünü çok memnun ettiğini bildirdi.

Sektöre verdiği destek için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a, Başbakan Binali Yıldırım'a ve Bakanlar Kurulu üyelerine ayrı ayrı teşekkür eden Ayık, "Sektörümüz adına çok olumlu bir karar oldu. Şimdiden herkesin bayramını kutluyorum. Kazasız, belasız, çok güzel bir tatil diliyorum." diye konuştu.

Ayık, Kurban Bayramı dolayısıyla sahil bandında yaklaşık 500 bin kişinin tatil yapacağını düşündüklerini sözlerine ekledi.

Profesyonel Otelciler Derneği (POYD) Yönetim Kurulu Üyesi Ali Kızıldağ da "Sektörümüzün hasretle beklediği bir karardı. 2 yıldır değişik sebeplerle turizm sektörü ciddi sıkıntılar yaşıyor. Bayram tatilinin uzaması turizm sektörünün moral ve motivasyonu açısından çok iyi olacak." değerlendirmesinde bulundu.

Bayramda "güzel hava" müjdesi

Bayramda güzel bir hava beklendiğini kaydeden Kızıldağ, "Tatilin de uzun oluşu vatandaşların hem aile ziyareti yapmalarını hem dini vecibelerini yerine getirmelerini hem de tatil yapmalarını sağlayacak. Turizme de daha uzun süreli konaklama ve maddi açıdan değer yaratacak." dedi.

Karar sektörü mutlu etti

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Marmaris Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Ali Kırlı ise Bakanlar Kurulu kararının sektörü çok mutlu ettiğini söyledi.

Geçen yıl 9 günlük bayram tatilinin ülke ekonomisine yaklaşık 800 milyon liralık katkısı olduğunu ifade eden kırlı, "Geçen yıl uzun bayram tatilinde yaklaşık 700 bin yerli turist tatile çıkmıştı. Bu yıl bu sayının 1 milyona yaklaşacağını tahmin ediyoruz. Bu da ülke ekonomisine yaklaşık 1 milyar liralık değer yaratır. Umarım vatandaşlarımız bugünden rezervasyon yaparak bayramda zor durumda kalmaz." diye konuştu.

Güney Ege Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (GETOB) Başkanı Bülent Bülbüloğlu da uzun bayram tatiline Marmaris'teki otellerinin hazır olduğunu, okullar açılmadan önce ailelerin ve çocukların çok güzel bir tatil yaşayacaklarını söyledi.

Uzun bayram tatilinin turizmcinin ve halkın ihtiyacı olduğunu kaydeden Kırlı, şöyle konuştu:

    "Aslında Türkiye ekonomisinin de ihtiyacı var. Turizm gelirleri gerçekten ekonomiye can suyu katıyor. Çünkü 54 sektörü birden çalıştırıyoruz. Son yıllarda Marmaris iç pazarın gözdesi oldu. Adeta yeniden keşfedildi. Kurban Bayramı'nın çok bereketli geçeceğine inanıyorum. Okullar açılmadan özellikle aileler için çok güzel bir tatil olacak. Bölgemiz de coğrafyasıyla deniziyle kumuyla alternatif turizmle beraber iç pazarın beklentilerine karşılık verebilecek bir düzeyde."

TÜRSAB Bodrum Yürütme Kurulu Başkanı Sevinç Gökbel de "Bayram tatilinin bu şekilde uzatılması sezon sonuna doğru çok iyi oldu. Böyle bir rahatlamaya hem işletmelerin hem de halkın ihtiyacı vardı. Umarım çok huzurlu bir bayram geçirir ülkemiz." değerlendirmesinde bulundu.

Bodrum Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği Başkanı (BOYD) Serdar Karcılıoğlu ise "Turizmciler olarak böyle bir talebimiz vardı. Bu talebimizin yerine gelmesinden dolayı son derece mutlu olduğumuzu bildirmek istiyorum. Çok gerekli bir şeydi. Sayın Cumhurbaşkanımıza ve hükümet üyelerine teşekkür ediyorum. Sağolsunlar." dedi.

Karcılıoğlu, söz konusu kararın hem turizm sektörünü rahatlatacağını hem de halka moral vereceğini sözlerine ekledi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: 10, GÜNLÜK, BAYRAM, TATİLİNDEN, KİMLER, YARARLANABİLECEK?,
Yorumlar
Haber Yazılımı