İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
Yarın Gebze'de
Yarın Gebze'de
Esnaf Sevinçli
Esnaf Sevinçli
Haber Detayı
17 Ekim 2018 - Çarşamba 12:05
 
16 Bin Araçlık yolcu taşıyacak
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından Gebze OSB-Darıca Sahil Metro Hattı projesi ile ilgili Antikkapı'da bir toplantı düzenlendi.
Gebze Haberi
16 Bin Araçlık yolcu taşıyacak

Metro hattına ilişkin sunumların gerçekleştiği toplantıda Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Kocaeli Ak Parti İl Başkanı Abdullah Eryarsoy, Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker, Darıca Belediye Başkanı Şükrü Karabacak, Çayırova Belediye Başkanı Şevki Demirci, diğer ilçe belediye başkanları MHP Kocaeli İl Başkanı Aydın Ünlü, Ak Parti İlçe Başkanları ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri katıldı.

BİZ NE SALDIRILAR GÖRDÜK

Vali Aksoy," Cumartesi günü temelini atacağımız metro hattının şimdiden kentimize ve ülkemize hayırlı olmasını dilerim. Bu hayati projede kimin emeği varsa herkese teşekkür ederim. " şeklinde kısa selamlama konuşmasının ardından sunumunu gerçekleştirmek üzere kürsüye Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu çıktı. “Amacımız sağlıklı yaşanabilir bir şehir oluşturmak. Bu kolay değil. Kocaeli sanayinin başkenti adeta. Şehircilik yıllarca burada plansız, programsız gelişmiş. Gerek finans kaynakları gerekse diğer kaynakları kontrolsüz ve istenildiği düzeyde kullanılmış. Biz zoru başarmayı severiz. Hiç bir mazeret kabul etmedik. Türkiye'ye yönelik ekonomik bir saldırı olduğunu hepimiz görüyoruz. Finans noktasında yaşanan sıkıntılar doğrudan doğruya her insana yansıyor. İşte zamlarla yansıyor. Hükümetimiz bununla ilgili acil tedbirleri aldı. Piyasalar durulmaya başladı. Kararlılıkla enflasyon mücadelesi bunun en önemli parçası. Bu saldırılarda her türlü hileye omuz omuza direnmeye devam edeceğiz. Biz ne saldırılar gördük. Yılmak yok. Bıkmak yok. Umutsuzluk bizim kitabımızın hiç bir sayfasında yeri yok. Bu zaferden ben eminim. Allah yardımcımız olsun."

HERKESE İŞ, AŞ GETİRECEK

"Metro yatırımını biz 2014'te sunmuştuk. Yatırımın fiilen başlaması böyle bir döneme denk geldi. Bu döneme denk gelmesini önemsiyorum. Finansman bu dönemde bu kadar karamsar bir tablo halinde çizilirken böylesi bir projenin başlaması ayrıca önemli ve ülke ekonomimize katkı sunacaktır. Bu proje binlerce insanımıza aş iş olacak. Koşmak ve alın teri dökmek zorundayız. Zahmetsiz rahmet olmaz der atalarımız. Allah çalışana veriyor. Biliyoruz ki çalışınca oluyor. "

SİYASET ASİL VE AHLAKLI OLMALI

"Sloganımız da bu. Hepinizin bildiği gibi seçim yaklaşıyor. Sağlıklı şehirlerin oluşmasında bu seçimlerin bir vesile olmasını diliyorum. Siyaset tabi ki rekabettir. Yarış olunca kalite olur. Rekabet asil olmalı. Ahlaki olmalı. Değerleri ve ölçüsü olması. Yoksa felakete dönüşür. Sadece kişilere değil o şehire ve ülkeye de zarar verir. Her şey kötü, her yer karanlık, batıyoruz düşünceleri hiç kimseye bir şey sağlamaz. Çıkış yolları ile söylemler bu işe bir kalite getirir. Demokrasilerde güzellikler yaşamalı. Çirkinlikler, yalanlar, iftiralar hiç kimseye bir şey kazandırmaz. Partilere de ülkeye de bir şey kazandırmadığını daha önce gördük. Hep birlikte büyüklerimizin örnek davranışları sayesinde geleceğimiz çok parlak olacaktır."

SÜREKLİ BORCU GÜNDEME GETİRİYORLAR

"Gazetelere de değişik manşetler yer alıyor. Kocaeli ülkenin en borçlu belediyesidir haberlerini ve siyasetçi söylemelerini ben de okuyorum. Doğru. Ama biz kimseden borç almadık. Almadığımız gibi Yuvacık Barajı'nı iki üç defa yapacak bir borç ödedik. Bu barajın ödemelerini yaparken kimse konuşmuyor. Milletimiz doğruyu biliyor. Milletimizi yanıltamazsınız. Başka projeler sunun. Sağlığı ile ilgili, eğitimi ile ilgili, güvenliği ile ilgili, teknolojisi ile ilgili öneriler yapın. Yoksa halkı yanlış yönlendirme siyaseti ile bir yarış tarzı benimsemenin bu kente ne faydası var?"

TÜRKİYE'YE ÖRNEK OLDUK

"15 yıl önce İzmit Körfezi'nde mavi bayraklı plaj desek herkes güler şaşırırdı. Şimdi Sağlık Bakanlığı'nın TÜBİTAK'ın kontrolleri ve analizleri sonrasında körfezin her noktasında denize girilebilir noktaya getirdik. Bütün Türkiye'ye örnek bir çalışma yaptık ve bunu Marmara Denizi'nin tamamına uyguluyoruz. Marmara Belediyeler Birliği ile Marmara'nın her noktası pırıl pırıl olacak ve mavi bayraklar dalgalanacak. İnsan inanınca yapamayacağı hiç bir iş olmak. Biz hedeflerimizi koyuyoruz teknik arkadaşlarımız araziye bakıyor, nüfusa bakıyor ve kararı veriyoruz. Bu metro artık başladı mı gerisi gelmeye devam edecek. Herkesin gıpta ile baktığı bir çevre kazandırdık. Bunu geliştirmeye de devam edeceğiz. Bir otopark ihtiyacını giderirken sadece otopark yapmayı planlamıyoruz. Otopark yaparken orayı yeşillendirmeyi de düşünüyoruz. Hem otopark hem orman."

TEKRAR ADAY OLACAK MIYIM?

Mart 2019 Seçimlerinde aday olup olmayacağına dair sorular geldiğini de değinen Başkan Karaosmanoğlu "Sürekli olarak bana belediye başkanlığına aday olup olmayacağım soruluyor. Burada da sordular. Ben açık açık söylüyorum. Ömrüm yettiğince, nefes aldığım sürece bu millete ve vatana hizmet etmeye devam edeceğim. Bunu belediye başkanı olarak mı yaparım yoksa başka bir yerde mi görevlendirilirim bilemem. Buna önce partim, sonra milletim karar verecek. Bir şey olabilmek için insanlar seni sevecek. Fikrinle, tecrübenle bu millete bir şey katmanın dışında düşünceler beslemek doğru değildir. Benim için hizmetle yoğrulmuş olmak önemli. Allah hepimiz hakkında en hayırlısını versin." dedi.

İSTANBUL'LA ORTAK ÇALIŞACAĞIZ

OSB Gebze ve Darıca Sahil Metrosunun İstanbul Metro hattı ile entegreli olması için İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı ile ortak bir çalışmanın planlarını yaptığını da belirten Başkan Karaosmanoğlu, "Cumartesi günü temelini atacağımız bu yatırımın devamı Kocaeli'ye doğru gelmesi en büyük arzumuz. Ayrıca İstanbul metro ağının da Gebze-Darıca Metrosu ile birleşmesi de planlarımız arasında." dedi. Projenin tanıtımı içinde açıklamalar yapan Karaosmanoğlu, "Kavşaklar, tüneller, yeni yollar yaparken bu metro en önemli projemiz. Sahilden başlıyoruz. Darıca Cumhuriyet Meydanı, Farabi Hastanesi, Adnan Menderes Kültür Merkezi, Fatih Devlet Hastanesi, Gebze Kent Meydanı, Gebze Stadyum, Akse sapağı, Yeni Adliye Binası, Mutlukent ve OSB şeklinde istasyonlarımız sıralanacak. Kapasite 1 saatte 64 Bin yolcu olacak, 16 Bin araç trafikten kurtulacak ve trafik büyük rahatlayacak." dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: 16, Bin, Araçlık, yolcu, taşıyacak,
Yorumlar
Haber Yazılımı