Haber Detayı
09 Şubat 2018 - Cuma 11:05
 
2019 Öncesi Son Çıkış
 
 
 
Gebze Haberi


Artık iktidar partisi de muhalefet partileri de il ve ilçe kongrelerini tamamladı, tamamlıyorlar…

25 Şubat’ta Kocaeli Ak parti İl Başkanlığı’nın kongresinin ardından bu sürece nokta koyulmuş olacak.

Partilerin bundan sonra ki gündemleri sadece ve sadece 2019 seçimleri üzerine bir işleyiş içine girecek…

Parti binalarından dışarı çıkıp ev ziyaretleri, dernek ziyaretleri, kıraathane toplantıları derken miting noktasında ki büyük toplantılara kadar varacak iş…

Yine gazetecilere o klasik sorular sorulacak… ”Siz sürekli sahadasınız, vatandaşla iç içesiniz…Ortamı nasıl görüyorsunuz?”

Valla hep söylediğim bir şey var… Vatandaş artık siyasetçiden daha siyasetçi. Renk vermekte çözülmekte kolay anlaşılır durumda değil. Son yerel seçimlerde Darıca Abdi İpekçi Mahallesi’nde bir oto tamir dükkanına 3 farklı partinin adayı ile esnaf ziyareti takip etmiştim. Dükkan sahibi Ak Parti adayına, “Başkanım boşuna burada vakit harcamayın, zaten iki dönemdir oyumuzu ailece size veriyoruz. Reise canımız feda” demişti. Daha sonra CHP adayının ziyareti esnasında aynı işyeri sahibi, “Biz 3 kuşaktır sol bir sülaleyiz. Sağa oy çıkmaz bizim aileden, Atatürk ve laiklik bizim için temel taştır. Oyum her zaman olduğu gibi CHP’ye olacaktır” dedi. Aynı işyerine MHP Adayı Arif Gülen ile gittik. Tamirci ağabey çok ilginçti… “Biz 80’li yıllarda ayağımızda çizme elimizde silah az komünist kovalamadık sokaklarda. Başbuğ bir yana dünya bir yana. Biz ülkücüyüz, MHP dışında bir partiye oy verirsek elimiz kırılsın.” Dedi… Şimdi bu ziyaret zincirinden sonra ben nasıl bir nabız yoklaması sonucu değerlendireyim.

Bu dönemde vatandaşın nabzından çok partilerin ve mevcut belediye başkanlarının ne yaptığı önemli.

Herkes bir önceki seçim sürecinde belediye başkanlarının verdiği sözleri hatırlasın. Yaşadığı ilçeye bir kafasını kaldırıp baksın. Geçirdikleri dönem içinde ilçede olumlu değişiklikler, kazanımlar var mı?

Bölgemizin en tecrübesiz yada kaba bir tabirle en çaylak belediye başkanlarından biri Çayırova Belediye Başkanı Şevki Demirci. Seçim sürecinde Çayırova’yı tanınmayacak bir değişimle buluşturacağım demişti. Hemen etrafımıza bir bakalım. Caddeler, sokaklar, sosyal alanlar, ilçenin kronik sorunları, kültürel tesisler, parklar, meydanlar noktasında ilçede bir değişiklik var mı?

Peki en çaylak belediye başkanı bunu sağlamışsa tecrübeli ağabey belediye başkanları ne yapmışlar? Onların performansları ne durumda? Karşılıklı ve çapraz bir oranlama yapılır. Bu aynı zamanda devam edecek belediye başkanları ile değişmesi muhtemel belediyeler arasında da bir ipucu verir hepimize…

Partilerde aynı durumda. Seçim süreçlerinde gece yarılarına kadar ziyaretler yapan ama süreç dışında 5 yıl ortalıkta olmayan partiler de vatandaşın değerlendirme merceğinde olacak. En basit haftalık olağan toplantıların performansı bile bizleri fikir sahibi yapar. “Her hafta niye toplanıyoruz, bu toplantıları 15 güne çıkarsak olmaz mı?” diyen ilçe yöneticileri de var…Hafta içinde istişare toplantısı, birim başkanları toplantısı, mahalle başkanları toplantısı, icra kurulu toplantısı diye 3-4 kere bir araya gelen partilerde var. Bir futbol başarısında dahi takımın uyumu en önemli unsur. Bu unsuru sağlamak adına kamp yapar, futbolcular bir arada kalır. Bir araya gelemeyen takımlar dünyanın en yüldız oyuncularından kurulsa da başarı elde edemez. Uyum bozukluğu sıkıntıdır ve sıkıntının olduğu yerde başarı olmaz.

Bundan sonraki süreçte bizlerde sürekli değerlendireceğiz. Parti parti ve ilçe ilçe…

Öncelikle Darıca CHP İlçe Başkanlığı ile başlayan bir yazı dizisinin girişi olarak bugün start vermiş olayım…

İnanın yazılarımı tamamladığımda daha hiçbir partinin genel merkezi, il merkezi açıklama yapmadan adayları öğrenmiş olacaksınız. Hatta seçim sonucunu dahi merak etmenize gerek kalmayacak. Daha da ötesi… Daha aday adayı başvurularını dahi beklemeden tüm partilerin gerçek anlamda adaylarını sizlerle paylaşacağım.
saygılarımla…

Kaynak: Editör:
 
 
 
 
Etiketler: 2019, Öncesi, Son, Çıkış,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Arşiv
Haber Yazılımı