Haber Detayı
01 Mart 2019 - Cuma 10:25
 
28 Şubat ve Gebze!
ÖMÜR KAVRAN YAZDI.. OKUMADAN GEÇMEYİN..
Kocaeli Haberi
28 Şubat ve Gebze!

28 Şubat Darbesi, tarihte yerini acı hatırlarla aldı. Bir döneme damga vuran bu süreç, bugün her ne kadar Post Modern olarak nitelendirilip, küçük gösterilmeye çalışılsa da o günleri yaşayan biri olarak etkileri itibariyle tarihin en acı olaylarından birisidir. 28 Şubat, bu ülkede kendini Muhafazakar olarak adlandırılan kesimin üzerinden silindir gibi geçti. Binlerce kişi fişlendi, memuriyetten atıldı, cezaevlerine tıkıldı. Bin yıl sürecek denilen, “Demokrasiye balans ayarı” olarak adlandırılan o günleri, Allah bir daha bu memlekete yaşatmasın. Kendi vatanında garip, kendi öz yurdunda parya olan insanların bu süreç, insanların geleceğini çaldı, yuvaları dağıttı.  Ve ne yazık ki bize bu zor günleri yaşatanların yaptıkları yanlarına kar kaldı. Evet 28 Şubat yargılandı, evet 28 Şubatçılar Yargı tarafından hüküm giydiler ama hiç birinin aldıkları cezalar, müebbetler infaz edilmedi.

28 Şubat’ın hedefindeki isim olan merhum Başbakan, Milli Görüş’ün efsane lideri merhum Necmettin Erbakan, ne acı bir tevafuk ki, kaderin cilvesi yine bir 28 Şubat arifesinde, 27 Şubat 2011’de hayata gözlerini yumdu. Kendisini bir kez daha saygı ve rahmetle anıyorum. Türkiye onun değerini çok geç anladı. Fikirleri, söyledikleri, dünyaya bakışı geç anlaşılan merhum Erbakan’ın 20 yıl önce söyledikleri bugüne ve geleceğe hala işaret etmektedir.

***

Gebze 28 Şubat’a kurban verdi

Peki ya 28 Şubat’ta Gebze… O dönemin en büyük sancılarının yaşandığı yerlerin başında Gebze geliyor. Bu sözde demokrasiye balans ayarına Gebze Belediye Başkanını kurban etti. Merhum Ahmet Penbegüllü, o dönem Mülkiye Baş Müfettişi Candan Eren’in hazırladığı düzmece dosyalar, kendisine yartaklık eden sözde gazeteci kisvesi altında ki şahısların ifadeleriyle yargılandı. Sadece Penbegüllü mü? Yakın kurmayları olan o dönemin Gebze belediye Başkan Yardımcıları Mahmut Yandık, Abdullah Yağcı, Necmi Özen, Arif Alpaydın’ın da aralarında bulunduğu çok sayıda isim, Gebze belediyesi operasyonunda haksız yere tutuklanıp, cezaevine atıldı. Dönemin İstanbul Organize Şube Müdürü Adil Serdar Saçan tarafından Akıl almaz işkenceler gördüler. Ve davanın sonunda Penbegüllü ve arkadaşları bütün suçlamalardan beraat ederek “Pardon yanlış yaptık” denilerek serbest bırakıldılar. Ama Merhum Penbegüllü’yü o süreç o kadar yıprattı ki, bu değerli insan yakalandığı amansız hastalığa yenik düşerek 2007 yılında hayatını kaybetti. Sadece cezaevinde gördüğü işkenceler değil, iyi gününde yanında olan insanların vefasızlığı rahmetliyi sağlığında çok üzdü. Eşi Yurdagül hanımın ifadesiyle, gördüğü işkenceler değil vefasızlık Penbegüllü’nün yüreğini kahretti.

Evet, 28 Şubat’ta Gebze çok ağır bedel ödedi. Gebze, bu zalim sürece Belediye Başkanını kurban etti. Ancak ne yazık ki ona bu zulmü reva görenler cezalandırılmadı, yaptıkları bu dünyada yanlarına kar kaldı. Onlar hafızalarda kötü anılarla hatırlanıyorlar, ama Penbegüllü her daim güzel anılarla, rahmetle ve şükranla anılıyor. Onlar bu dünyada hiçbir eserleri olmayanlar, merhum Penbegüllü ise hizmetleriyle her zaman hayırla yad ediliyor. Merhum Penbegüllü’ye Allah’tan rahmet bir kez daha rahmet diliyorum.

Kaynak: Editör:
Etiketler: 28, Şubat, ve, Gebze!,
Yorumlar
Haber Yazılımı