Haber Detayı
25 Aralık 2015 - Cuma 09:13
 
3 zam birden
8.9 milyon emekliye enflasyon artışı ve 100 lira zam geliyor. Çalışan emekliler ise 3 zam alacak. Bazılarının kazancı ise 2 bin 400 lira...
- Haberi
3 zam birden

SSK ve Bağ-Kur si 8.9 milyon kişi, Ocak ayında ekstra artışa kavuştu. Hükümet, 1 Kasım seçimlerinden önce sözünü verdiği 100 liralık zammı, Ocak'ta lara yansıtacak.Temmuz'da 100 lira alanlar da bu artıştan yararlanacak ve yıllık ları 2 bin 400 lirayıbulacak. SSK ve Bağ-Kur emeklileri böylece önümüzdeki ay çifte zam almış olacak. Ayrıca bu emeklilerden esnaflık yapanlara bir zam daha yolda. Emekli esnafın maaşından yapılanyüzde 10'luk destek primi kesintisi kaldırılacak. Böylece bu emekliler yüzde 10'luk bir avantaj yakalayacak. SSK ve Bağ- Kur emeklileri, çifte zammı Ocak maaşlarında görecek. Maaşlara hem enflasyon zammı hem de 100 liralık artış yansıtılacak. Enflasyon zammının tutarı, ay başında açıklanacak enflasyon verisiyle belli olacak. 

% 3.65 GARANTİ 
2015'in ikinci 6 aylık döneminde gerçekleşen enflasyon kadar maaşlarda artış yapılacak. Aralık enflasyonu aynı kalsa bile 5 aylık enflasyona göre emeklinin yüzde 3.65 zammı cepte. Ayrıca Hükümet, emekli olup esnaflık yapanlara seçim öncesinde verdiği kesintiyi kaldırma müjdesini önümüzdeki günlerde hayata geçirecek.

TÜRK-İŞ VE TİSK: PRİMLER İNDİRİLSİN
Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) ve Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ) asgari ücretin bin 300 liraya çıkarılması çalışmalarına yönelik yaptıkları ortak açıklamada, işsizlik sigortası ve Sosyal Güvenlik Kurumu primlerinde indirim yapılmasının isabetli olacağını kaydetti. Açıklamada, asgari geçim indiriminin asgari ücret seviyesine getirilmesi istendi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: 3, zam, birden,
Yorumlar
Haber Yazılımı