Haber Detayı
05 Mayıs 2020 - Salı 12:42
 
49 Mahallede Yüksek Korona Riski!
Sağlık Haberi
49 Mahallede Yüksek Korona Riski!

İstanbul Üniversitesi Şehir Politikaları Merkezi tarafından koronavirüs salgını nedeniyle İstanbul'da sosyal ve ekonomik açıdan riskli mahalleleri belirleyen araştırma yapıldı. Araştırmaya ilişkin değerlendirmede bulunan İstanbul Üniversitesi Şehir Politikaları Merkezi Müdürü Şeker, araştırmada, mahalle ölçeğinde sosyal ve ekonomik göstergeleri içeren ikincil verilerin kullanıldığını anlattı. 

Prof. Dr. Murat Şeker, araştırmanın sonuçlarına göre, koronavirüs kaynaklı sosyal ve ekonomik risk açısından İstanbul'daki hanelerin yüzde 5,5'inin yüksek risk, yüzde 11,8'inin orta risk alanında iken, yüzde 38,6'sının düşük risk bölgesinde yer aldığını söyledi.

Şeker, merkezi ve yerel yönetimler ile sivil toplum kuruluşlarının, İstanbul'daki sosyal ve ekonomik risk barındıran alanlara öncelikli olarak müdahale etmesi gerektiğini söyledi.

"Yüksek, orta ve düşük riskli mahallelerin yoğunlaştığı ilçelerin başında Esenyurt, Bağcılar, Ümraniye, Pendik, Küçükçekmece, Sancaktepe, Kağıthane, Sultanbeyli ve Esenler geliyor."

Kısa ve orta dönemde gelir ve iş kaybı yaşaması muhtemel olan, hane halkı büyüklüğü ve yaş bağımlılık oranı (iş gücünde olmayan nüfusun iş gücüne olan oranı) yüksek hanelerde sosyal ve ekonomik risklerin daha fazla hissedileceğini belirten Şeker, yoksul hanelerdeki yoksulluğun derinleşebileceğini söyledi.

Bağcılar 

Bağcılar

Esenler 

Esenler

Esenyurt 

Esenyurt

Kağıthane 

Kağıthane

Küçükçekmece 

Küçükçekmece

Pendik 

Pendik

Sancaktepe 

Sancaktepe

Sultanbeyli 

Sultanbeyli

Ümraniye 

Ümraniye

 

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: 49, Mahallede, Yüksek, Korona, Riski!,
Yorumlar
Haber Yazılımı