Haber Detayı
07 Ağustos 2017 - Pazartesi 17:20
 
5 Ayda 5 Kutadan Yatırım
Dünyada jeopolitik riskler ve belirsizliklerin etkisiyle uluslararası doğrudan yatırım akışları dalgalı seyir izlerken Türkiye'ye yılın ilk 5 ayında 5 kıtadan yatırım geldi.
Gebze Haberi
5 Ayda 5 Kutadan Yatırım

Dünyada jeopolitik riskler ve belirsizliklerin etkisiyle uluslararası doğrudan yatırım (UDY) akışları dalgalı seyir izlerken  Türkiye'ye bu yılın ilk 5 ayında 5 kıtadan yatırım geldiği bildirildi. Ocak-mayıs döneminde gelen UDY, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 11 artışla 4,7 milyar doları geçerken, yatırımların yüzde 70'inin son dönemde siyasi tartışmaların yoğunlaştığı  Avrupaülkelerinden yapılması dikkati çekti.

UDY MİKTARI YÜZDE 11 ARTTI

AA muhabirinin, Başbakanlık  Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı (TYDTA) verilerinden derlediği bilgilere göre,  Türkiye'ye bu yılın ilk 5 aylık döneminde gelen UDY miktarı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 11 artışla 4,7 milyar dolara yükseldi. Başta  Almanya olmak üzere  Avrupa Birliği ile yaşanan siyasi tartışmalara karşın bu coğrafyadan gelen yatırımların yoğunluğu dikkati çekti. Ocak-Mayıs 2017 döneminde yapılan UDY'lerin yaklaşık yüzde 70'i  Avrupaülkelerinden gerçekleşti.

GARANTİ BANKASI HİSSELERİNİN YÜZDE 9,95'İ BBVA'YA SATILDI

 

 

 

Yılın ilk 5 ayında yapılan yatırımlar bankacılıktan mühendisliğe, gıdadan kozmetiğe, enerjiden sağlığa kadar çeşitlilik gösterdi. Beş kıtadaki ülkelerin yatırımcıları, bazı kesimlerin yoğun propagandasına karşın yatırımdan vazgeçmedi. Söz konusu dönemde öne çıkan UDY'ler şöyle:

İspanya'nın 30 ülkede faaliyeti bulunan büyük bankalarından BBVA'nın,  Garanti Bankası'nın yüzde 9,95'ine karşılık gelen hisselerini 3,3 milyar liraya satın alması göze çarpan yatırımlardan oldu. 2010 yılında Garanti Bankasının yüzde 25 hissesini satın alarak  Türkiye'ye yatırım yapan BBVA'nın son alımla birlikte bankadaki hissesi yüzde 49,85'e çıktı.

BANVİT'İN YÜZDE 79 HİSSESİ SATILDI

Türkiye'nin önde gelen paket kargo şirketlerinden MNG Kargoyu  Dubai merkezli Mirage Cargo B.V. şirketi satın aldı. Toplam 815 şubesi ve 9 bin çalışanı bulunan MNG Kargonun satışı, Rekabet Kurulunun onayından sonra hisse devriyle gerçekleşecek.

Türk gıda şirketi  Banvit'in yüzde 79,48 hissesinin 915 milyon TL'ye  Brezilyamerkezli BRF ve Qatar Investment Authority iştiraki olan Qatar Holding LLC'ye satışına dair sözleşme imzalanması, yılın ilk bölümünde dikkati çeken yatırımlardan biri oldu.

Kale Grubu ile dünyanın en büyük uçak motor üreticilerinden Rolls-Royce,  Türkiye'ye uçak motorları geliştirmek için anlaşma imzaladı. Yüzde 51 Kale Grubu, yüzde 49 Rolls-Royce ortaklığıyla şirket kuracak iki grup, başta  Türkiye'nin Milli Savaş Uçağı Projesi (TF-X) olmak üzere, ülkenin sivil ve askeri alanda ihtiyaç duyduğu uçak motorlarını geliştirmeyi hedefliyor.

COCA-COLA TÜRKİYE'DEKİ 10. FABRİKASINI ISPARTA'DA AÇTI

Bu yılın ilk ayında Fransız  Sephora,  Tekin Acar Kozmetik'e ait 19 mağazayı satın aldı.

Anadolu Grubunun ana hissedarı olduğu Ortadoğu ve Orta  Asya'da toplam 10 ülkede, 24 fabrika ve 10 bin çalışanla faaliyet gösteren  Coca-Cola İçecek (CCI),  Türkiye'deki 10. fabrikasını  Isparta'da  Süleyman Demirel  Organize Sanayi Bölgesi'nde açtı.

Aile bakımı, kişisel bakım ve ev bakımı ürünlerini içeren tüketim maddelerinin çok uluslu bir üreticisi olan Procter&Gamble (P&G), bebek bezi ve kadın bakım ürünleri üreteceği fabrikasını 80 milyon dolar yatırımla  Kocaeli'nin  Gebzeilçesinde hizmete soktu.

14 YILDA 185 MİLYAR DOLAR UDY GELDİ

Beş kıtadan gelen yatırımlarla yılın ilk 5 ayında UDY miktarı yüzde 11 artışla 4,7 milyar dolara ulaştı. UDY gelen sektörin yanı sıra kaynaklarındaki çeşitlilik de dikkati çekti.  Türkiye'nin geleneksel uluslararası yatırım kaynakları olan  Amerikave  Avrupa'dan gelen yatırımlarda azalma görülmezken, Körfez ülkeleri ve  Uzak  Doğu Asya'dan yatırımlarda artış kayıtlara yansıdı.

Son dönemde siyasi tartışmaların yaşandığı  Almanya'dan küresel krizin bittiği 2010 yılından bu yana  Türkiye'ye gelen UDY miktarı 5,3 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti. 2010 yılı sonunda 4 bin 200 civarında  Almanya menşeli firma  Türkiye'de faaliyette bulunurken, bu rakam Haziran 2017 sonu itibarıyla 7 bine yükseldi.

Son 14 yıllık süreçte UDY miktarındaki artış da kayıtlara geçti.  Türkiye, 2002 yılına kadar 15 milyar dolar UDY çeken bir ülke iken, 2003'ten bu yana geçen 14 yıllık sürede 185 milyar doları uluslararası yatırıma ev sahipliği yaptı. Son yıllarda imalat ve enerji sektörlerinin payında artış oldu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: 5, Ayda, 5, Kutadan, Yatırım,
Yorumlar
Haber Yazılımı