Haber Detayı
09 Temmuz 2020 - Perşembe 12:16
 
5 kritik şehri açıkladı...
Gündem Haberi
5 kritik şehri açıkladı...

BAKAN KOCA, “HASTALIK PİK SEVİYESİNE ULAŞIYOR!”

Son dakika haberine göre, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısı sonrası corona virüste yükselişte olan şehirleri tek tek sayarak uyarılarda bulundu. Öte yandan Bakan Koca 'Kurban Bayramı'nda sokağa çıkma kısıtlaması olacak mı?' sorusuna yanıt verdi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısı sonrası yaptığı açıklamada, "Son 10 gün içinde gerileme gösterdiğimiz yerden toparlanabileceğimizi kanıtladık. Yeni vaka sayılarımız 1000 seviyelerinde." ifadelerini kullandı. Bakan Koca 'bazı illerde hastalık pik seviyesine ulaşıyor' diyerek 5 ili saydı:

DİYARBAKIR

Bakan Koca geçen haftalarda yine corona virüs vakasındaki artış ile dikkat çeken Diyarbakır'ı işaret etti. Son günlerde vakalardaki artışa rağmen düğünlerde tedbirlere uyulmadığı ortaya çıkmış ve tepki çeken görüntüler gelmişti.

KONYA

Bakan Koca'nın artış olduğu konusunda dikkat çektiği illerden bir tanesi Konya oldu. Konya Valisi Vahdettin Özkan, kentte koronavirüs vakalarının son dönemlerde artmasının kurallara uyulmamasından kaynaklandığını belirterek, ''Cenaze, taziye, nişan, düğün, asker uğurlama gibi etkinliklerin yanı sıra bazı iş yerlerinde çalışma rehberinde belirtilen tedbirlere tam uyulmaması, vaka sayılarının artışına neden olmaktadır'' dedi.

ADANA

Bakan Koca en yüksek vaka sayılarını yeni gören iller içinde Adana'yı sayarak, "Vaka artışlarının tedbirlerin gücüyle azalacağını düşünüyoruz" ifadelerini kullandı. Adana'da, corona virüs tedbirleri kapsamındaki sosyal mesafe kuralını hiçe sayan yolcuların, yer kalmayan dolmuşa 'balık istifi' binmeye çalışması tepki çekmişti.

GAZİANTEP

Corona virüs vaka sayısında en büyük artışın yaşandığı üçüncü il olan Gaziantep'te, polis ekiplerinin otobüs, taksi ve işletmelerde yaptığı denetimleri artırılmıştı..

KURBAN BAYRAMI'NDA KISITLAMA OLACAK MI

Basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Bakan Koca, kurul gündemine yaklaşan Kurban Bayramı'na yönelik tedbirlerin gelip gelmediği ve sokağa çıkma kısıtlamasının olup olmayacağına yönelik bir soru üzerine, şu değerlendirmede bulundu: "Bugün kısmen Bilim Kurulunda gündeme geldi, sesli tartışıldı ama bir öneri noktasına gelmedi. Özellikle önümüzdeki haftalar geçen hafta da bahsettiğim şekliyle salgının seyrine göre bu konudaki öneriler daha netleşmiş olur. Burada temelde ülke genelinde bir sokağa çıkma yasağı gündeme gelmedi ama birtakım tedbirlerin olabileceği, özellikle il bazında yer yer kısıtlamaların gündeme gelebileceği çünkü il bazında eğer vaka artışının yoğun olduğu iller söz konusu olursa oradaki tedbirleri biraz daha sertleştirmek gerekebilir.

Bunu da bayrama doğru illerdeki vaka seyrine göre İl Hıfzıssıha Kurulları bütün kararları almaya zaten yetkili, dolayısıyla bu anlamda il bazında birtakım kısıtlamalar söz konusu olabilir. Gelecek hafta yine konuşmuş olacağız."

Son 3 gün ortalamasıyla en fazla vaka görülen iller

Sağlık Bakanı Koca son 3 gün ortalaması ile en fazla vaka görülen illeri de açıkladı.

İSTANBUL

Bu illerin başında vaka sayısının en fazla olduğu şehirlerden İstanbul geldi

ANKARA

3 günlük ortalaması ile en fazla vaka görülen bir diğer il Ankara oldu. Ankara'da önceki gün asker uğurlama törenleri yasaklanmıştı.

GAZİANTEP

İstanbul ve Ankara'yı izleyen bir diğer il Gaziantep oldu. Şehirde polis ekipleri ise yol kontrollerinde otobüs ve taksilerde yolcu sayısı ve maske kullanımı tedbirlerini denetliyor.

KONYA

Vaka sayıları ile dikkat çeken Konya'da da polisler vatandaşların maske takması için sıkı denetimlere başvuruyor.

MARDİN

Son 3 gün ortalamasıyla en fazla vaka görülen illerin içinde Mardin yer aldı. Önceki gün Mardin'in Derik ilçesinde, koronavirüs testi pozitif çıkan banka müdürü S.D. hastanede tedaviye alınırken, aynı katta çalışan 3 kişi ise evlerinde karantinaya alınmıştı.

DİYARBAKIR

Diyarbakır'da, koronavirüs vakalarının arttığı bugünlerde, salgınla mücadele kapsamında, maskesiz ve 14'ten fazla yolcu almanın yasak olduğu minibüslerde, şoförler gerekli tedbirleri aldıklarını ama yolcuların çoğunun araca bindikten sonra maskeyi çenesine indirdiğini söyledi. Maske takmayı reddedenleri araçtan indiren şoförler, zaman zaman bu kişiler yüzünden kendilerine ceza yazıldığını, yolcu sayısının da azalmasıyla zararına çalıştıklarını ifade ederek, rayiç bedeli üzerinde düzenleme istedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: 5, kritik, şehri, açıkladı...,
Yorumlar
Haber Yazılımı