Haber Detayı
02 Mayıs 2016 - Pazartesi 10:39
 
7 mahkuma 1 çamaşır leğeni düşüyor
Adalet Bakanlığı’nın yeni ve gizli bir genelgesi olduğu gerekçesiyle, tutuklu ve hükümlülerin temizlik malzemelerine, canlı çiçeklerine el konuldu. Yeni uygulamada 7 kişiye bir çamaşır leğeni düşüyor
Gebze Haberi
7 mahkuma 1 çamaşır leğeni düşüyor

Paspas sopaları boyu 75 cm olacak şekilde kısaltılarak tutuklulara veriliyor. İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şube Başkanı Zeynep Ceren Boztoprak, “Genelgenin içeriğini bilmiyoruz. Bize verilmediği için iptal davası açamadık. Adalet Bakanlığı’na yazı yazdık. Suç duyurularında da bulunacağız” dedi. Gebze Cezaevi’nden Ayşegül Ayaz, 2 Nisan 2016 tarihli mektubunda şunları yazdı: “Cezaevi idaresi, yeni genelgenin geldiğini, eşyalarımızın çoğunun alınacağını bildirdi. Leğen, çekpas, kova gibi malzemeleri içeren bir liste var. Örneğin 7 kişiye 1 çamaşır leğeni düşecek şekilde bir sınırlama getiriliyor. Tüm çiçeklerimizi, toprağımızı aldılar.”


KISA ÇEKPAS!
Kocaeli 1 No’lu F Tipi Cezaevi’nden Fehmi Yıldız, Hayrettin Kahraman, Medeni Ay, “Temizlik malzemelerimizin toplatılması işkencedir. Hem kantinde satılıyor hem de odada ikiden fazla bulunduramazsınız diye el koyuyorlar. Çekpas sopalarının boyları kısaltıldı. Hepimizde bel fıtığı var. Temizlik yapmak bile işkenceye dönüştürüldü” dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: 7, mahkuma, 1, çamaşır, leğeni, düşüyor,
Yorumlar
/div>
Haber Yazılımı