Haber Detayı
13 Temmuz 2017 - Perşembe 09:15
 
7 siyasi parti 15 Temmuz'da birlikte yürüyecek!
CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay, 15 Temmuz günü saat 08:00’de Karaosmanoğlu’nun davetiyle 7 il başkanları olarak Eşme’de yürüyüş yapacaklarını açıkladı
Kocaeli Haberi
7 siyasi parti 15 Temmuz'da birlikte yürüyecek!

CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay önceki gün il binasında haftalık olağan toplantısında gündeme dair değerlendirmelerde bulundu. 15 Haziran Perşembe günü Ankara Güvenpark’tan yola çıkan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu öncülüğündeki Adalet Yürüyüşü’nün bitmesinin arından Maltepe Sahili’nde sona erdi. Adalet Mitingi hakkında değerlendirmelerde bulunan Sarıbay, “Yürüyüşü ilk duyduğumuzda birden bire verilen bir karar olduğu için ilk katıldığımızda amatörce hareket ettik. Ama ondan sonra yürüyüş 24 günlük periyotlara ve dinlenme molalarına ayrılarak tamamlandık. Kocaeli’de 5 periyotta dinlenildi. Ben bireysel olarak toplam 8 yürüyüşe katıldım. Kocaeli’de yürüyüşte her hangi bir sıkıntı yaşamadık. Dinlenme yerlerine hiçbir bedel ödemeden tahsis yapıldı. Kocaeli yol bakımından zorlu bir bölge olmasına rağmen büyük bir performansla yürüyüş tamamlandı” dedi.

KOCAELİ’DEN 102 OTOBÜS KALKTI

Maltepe’ye Kocaeli’den toplam 102 otobüs ile gidildi diyen Sarıbay,” Bu sayı emniyetin valiliye verdiği bilgidir. Katkı veren partililerimize teşekkür ediyorum. Genel Başkanımızın performansı çok yüksekti. Ona Ankara’dan İstanbul’a eşlik eden emniyet ve jandarma teşkilatına çok teşekkür ediyorum. Miting ile ilgili çeşitli söylentiler var. Bir vali 170 bin kişi diyor. Bir valinin bunla ilgili açıklaması yapması doğru değil. Alanda 3 milyon kişi vardı. Alana giremeyenlerde oldu. Genel başkanımız mitingde 10 madde okudu. Bu 10 maddeyi gittiğimiz yerde okumamızı ve anlatmamızı istedi. Bizde bunu uygulayacağız.” ifadelerini kullandı.

EMPATİ YAPMAMIZI ÖNERDİ

İstanbul’da Genel Başkan Kılıçdaroğlu öncülüğünde yapılan il başkanları toplantısından söz eden Sarıbay, “17 ye yakın il başkanı konuştu. Herkes yürüyüşün takdire şayan şekilde tamamlandığını söyledi. Karşıt görüşlülere yürüyüşte karışlık verilmediği söylendi. Genel Başkanımız bundan sonra il çalışmaların adalet yürüyüşünde ki tutumlarımız gibi empati yapmamızı önerdi. İl başkanları toplantısında milli eğitim sıkıntısı olduğunu bununla ilgili çalışma yapılması söylendi. Eğitimin yozlaştığı, okullarda laik ve çağdaş eğitimlerin geri plana çıkarıldığı konuşuldu. Genel başkanımız not aldı. Bundan sonra hareket tarzımız ortaya çıkartılacak” dedi.

SİYASET YAPILIRSA ALANI TERK EDERİZ

15 Temmuz etkinliklerine katılacağını ifade eden Sarıbay, “Darbeye karşı olduğunuz için 15 Temmuz etkinliklerine katılacağız. Genel başkanımız devletin resmi törenlerine katılmamızı söyledi. Onun dışında AK Parti’nin partizanca yapacağı etkinliklere katılmayacağız. Eğer programda bir ayrımcılık olursa biri siyaset yaparsa orayı terk ederiz” açıklamasında bulundu.  

Her ay ilimiz siyasi parti il başkanlarının bir araya geldiği il başkanları toplantısına katılmaya devam edeceğinin altını çizen Sarıbay, “İl başkanları toplantısına katılmaya devam edeceğim. Bazı partililerimizin bu durumdan sıkıntılı olduğunu biliyorum.  Ben o toplantılardan bir fayda bir yumuşama bekliyorum. Partimize bu güne kadar iyi bakmamış insanların toplantılardan sonra bize iyi baktığını düşünüyorum. AK Parti İl Başkanı ile sarılıp öpüşünce AK Parti’li olmuyorum. Ayın 18’inde eski Genel Sekreteri yeni Bilecik Valisi Tahir Büyükakın’ı 7 il başkanıyla ziyarete gideceğiz. Birlikte yemek yiyeceğiz. Yeni görevinde hayırlı olsun diyeceğiz” şeklinde konuştu.

KARAOSMANOĞLU LATİFE YAPMIŞ

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun “Onların 20 günde yürüdüğü yolu ben 2 günde yürürüm” söylemine yanıt veren Başkan Sarıbay, “Bunlar fantezi. Bunu 2 günde tamamlaması mümkün değil. Kemal Kılıçdaroğlu’dan başka hiçbir genel başkanının bunu yapması mümkün değil. Herhalde latife yaptı” diye konuştu. Öte yandan Sarıbay, 15 Temmuz günü saat 08:00’de Karaosmanoğlu’nun davetiyle 7 il başkanları olarak Eşme’de yürüyüş yapacaklarını kaydetti.

Kaynak: Editör:
Etiketler: 7, siyasi, parti, 15, Temmuz'da, birlikte, yürüyecek!,
Yorumlar
Haber Yazılımı