Haber Detayı
11 Temmuz 2017 - Salı 09:19
 
ADALET OLMASA YÜRÜYEMEZDİNİZ!
Her ayın ilk pazartesi günü 7 siyasi parti il başkanının katılımıyla gerçekleştirilen ve kent sorunlarının masaya yatırıldığı il başkanları toplantısı bugün gerçekleşti. Toplantının gündeminde ise Adalet Yürüyüşü ve 15 Temmuz Anmaları vardı.
Kocaeli Haberi
ADALET OLMASA YÜRÜYEMEZDİNİZ!

15 Temmuz için toplandılar

Her ayın ilk pazartesi günü 7 siyasi parti il başkanının katılımıyla gerçekleştirilen ve kent sorunlarının masaya yatırıldığı il başkanları toplantısı Lastik-İş Cafe'de gerçekleştirildi. Demokratik Sol Parti (DSP) İl Başkanı Halim Dedeoğlu ev sahipliğinde gerçekleştirilen toplantıda AKP İl Başkanı Şemsettin Ceyhan, CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay, MHP İl Başkanı Aydın Ünlü, BBP İl Başkanı Serhat Duyar, SP İl Başkanı Nurettin Çelik, DP İl Başkanı Mustafa Nazlıgül hazır bulundu. Toplantıda CHP'nin başlattığı Adalet Yürüyüşü ve ilimizde yapılacak 15 Temmuz etkinlikleri de görüşüldü. Etkinliklere 5 siyasi parti il başkanı katılacağını duyurdu, CHP ve DSP ise Genel Merkez'den gelen talimata göre hareket edecek.

BAŞKANLARDAN RÖTARLI BULUŞMA

Programın ev sahipliğini yapan DSP İl Başkanı Halim Dedeoğlu, "Beraberliğimizin 13. toplantısını gerçekleştirdik. 1 hafta gecikmeyle toplantı yaptık. Bu gecikmenin 2 nedeni vardı. Serhat Duyar'ın İtalya gezisi ve Cengiz Sarıbay'ın Adalet Yürüyüşü'ne katılımı nedeniyle bir hafta erteledik. İki polisimiz, iki askerimiz şehit oldu. Artık bu ölümler bitsin istiyoruz, terör bitsin istiyoruz. Milletimizin başı sağ olsun. Yakın bir zamanda Sakarya'nın Kaynarca ilçesinde Suriyeli bir ailenin yaşadığı olayın insanlık dışı olduğunu ve kime yapılmış olursa olsun kabul edilemez. İl başkanları olarak bu olayı kınıyoruz.

BÜYÜKAKIN'I ZİYARET EDECEKLER

Bu ay içerisinde Bilecik Valimizi ziyaret etmeyi planlıyoruz. Bilecik'e bir gezi düzenleyerek kendilerini ziyaret edeceğiz. Diyarbakır'a da uygun olursa gideceğiz. Trafik düzenlemesinin olumlu olduğunu düşünüyoruz. Zaman içerisinde daha iyi olacağı kanısındayız. Umuttepe Yolu üzerindeki kasislerle ilgili şikayetler var. O da kısa bir süre sonra düzelecektir. Buradan Valimiz ve Büyükşehir Belediye Başkanımızı ziyaret edeceğiz.

15 TEMMUZ, PARTİ PROGRAMI DEĞİL

Kocaeli'deki 15 Temmuz'u anma etkinliklerine katılma noktasında benden biraz çatlak ses çıktı. Genel Merkezimin bir açıklaması yok. Parti politikamız neyse gerekeni yapacağız." CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay da, "İstanbul'da İl Başkanları toplantımız var. Orada görüşülecek fakat benim şahsi fikrim parti olarak katılmamız yönünde" dedi.  AK Parti İl Başkanı Şemsettin Ceyhan ise 15 Temmuz etkinliklerinin bir parti programı değil Türkiye'nin tüm kesimleri için yapılan anma programları olduğunu ifade ederek herkesi anma programlarına davet etti. BBP İl Başkanı Serhat Duyar ise etkinliklere destek olacaklarını açıkladı.

POLEMİK YAPILMASINI İSTEMİYORUZ

CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay ise yürüyüşü değerlendirerek şu ifadelere yer verdi: "Ben bilgi verdim. Herhangi bir şekilde  burada bir şey görüşmedik. 419 km yol yürüdük, 8 periyoda katıldık. Yürüyüşün siyasi bir yanı olmadı. Destek verenler de eleştirenler de oldu. Bunun bir polemik konusu yapılmasını istemiyoruz. 25 gün süren yol içinde üzücü bir vakanın olmaması. Bir arkadaşımız vefat etti. Onun dışında hiçbir olumsuzluk yaşamadık. Yaşamamızdaki etkenlerden bir tanesi de bize destek olan AKP'li belediyeler de var. Topçu Kışlası'nı TOKİ bize tahsis etti. Biz size vermeyebiliriz diyebilirlerdi demediler. 24 gün süreyle genel başkanımızın yanında yürüyen polis ve jandarmaya teşekkür etti ben de Kocaeli polisine teşekkür ediyorum. Bu demokrasi aynı şeyi düşünmeyebiliriz ama birbirimizi dinlemeyi öğreneceğiz."

ADALET OLMASA YÜRÜYEMEZDİNİZ!

MHP Kocaeli İl Başkanı Aydın Ünlü ise sert eleştirilerde bulunduğu Adalet Yürüyüşü'nü değerlendirdi. Ünlü, “Adalet olmasa CHP bu yürüyüşü yapamazdı” diyerek, “Adaletin olmadığı bir ülkede bir siyasi partinin genel başkanı 400 kilometre yol yürüyüp devamında 1 buçuk milyonluk miting yapamaz” açıklamasında bulundu.

DÜNYAYA ÖRNEK

Ünlü, “Türkiye Cumhuriyeti adaletli ve demokratik bir devlettir. Yine devletimizin bu yürüyüşte binlerce insanın burnunun kanamadan aldığı önlemlerle yürüyüşü tamamlattırması, devletimizin büyüklüğünü göstermektedir. Adaletin olmadığı bir yerde hiçbir siyasi parti 400 kilometrenin üzerinde yol yürüyüp devamında 1 buçuk milyonluk bir miting yapamaz. Bu dünyaya örnek bir yürüyüş olmuştur. Başlama ve bitişine baktığınız zaman bir CHP’nin yürüyüşünün amacına ulaştığını düşünüyorum.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: ADALET, OLMASA, YÜRÜYEMEZDİNİZ!,
Yorumlar
Haber Yazılımı