Haber Detayı
06 Aralık 2018 - Perşembe 16:50
 
AFAD’dan GOSB’a Eğitim
KOCAELİ AFAD İl Müdürlüğü, Gebze Organize Sanayi Bölgesi'nde (GOSB) 23 kişiden oluşturulan arama kurtarma ekibine eğitim verdi.
Gebze Haberi
AFAD’dan GOSB’a Eğitim

Mevzuat gereği organize sanayi bölgelerinde oluşturulması gereken arama kurtarma ekiplerinden ilki Gebze Organize Sanayi Bölgesi'nde kuruldu. Gebze Organize Sanayi Bölgesi'nde çalışan 23 kişi ile kurulan arama kurtarma ekibine Kocaeli İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü'nce ilk eğitim verildi. 3 gün süren teorik ve pratik arama kurtarma eğitimlerinde ilk gün temel afet bilinci, arama kurtarma bilgileri, ipler ve düğümler başlıklarında konular işlendi. İkinci gün ekipman kapasitesi ve cihazların işlevlerinin aktarılmasıyla devam eden eğitim, enkazda arama kurtarma detaylarının teknik cihazlarla anlatılmasıyla son buldu.

EĞİTİM TALEPLERİ GELİYOR

ğitimin üçüncü gününde ise KBRN eğitimlerine yoğunlaşıldı. Ölçüm cihazları ve kimyasal gaz çeşitleri üzerinde durulan eğitimde müdahalede kullanılan A, B ve C tipi elbiseler tanıtıldı. Konuyla ilgili bilgi veren Kocaeli AFAD İl Müdürü Salim Tekoğul, kurulan ekibe ikinci versiyon sertifikalı eğitimlerin AFAD Başkanlığındaki Afet Eğitim Merkezi uzmanlarınca verileceğini söyledi. Tekoğul, Gebze Organize Sanayi Bölgesi'nde kurulan arama kurtarma ekibinin Kocaeli'ndeki diğer organize sanayi bölgelerinde de oluşturulması için resmi yazı ile yazılı mevzuat hatırlatması yapıldığını ve oralardan da eğitim taleplerinin gelmeye başladığını sözlerine ekledi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: AFAD’dan, GOSB’a, Eğitim,
Yorumlar
Haber Yazılımı