Haber Detayı
27 Ekim 2016 - Perşembe 14:45
 
Ağlayarak annelerinin ayaklarını öptüler!
Musul yakınlarındaki bir köyde iki yıldan fazla süre IŞİD'in elinde rehin kalan kardeşler, esaretten kurtulur kurtulmaz kavuştukları annelerine sarılıp gözyaşı döktü.
- Haberi
Ağlayarak annelerinin ayaklarını öptüler!

Irak'ın en büyük ikinci kenti Musul'u terör örgütü IŞİD'den kurtarma operasyonunda 10 gün geride kaldı. IŞİD'in 28 ay önce ele geçirdiği Topzava köyünden iki kardeş, annelerine bugün kavuştu.

 

Televizyon kameraları tarafından kaydedilen kavuşma anında, Hazır'daki kampa gelen kardeşler ağlayarak annelerinin ayaklarını öptü.

44 nüfuslu köyden 11 kişi IŞİD'in elinde 28 ay geçirmiş. Irak'taki Kürt yönetimi lideri Mesut Barzani'nin yayın organı Rudaw'a konuşan rehineler, aileleriyle gündüz toprağa gömüp gece çıkardıkları telefonlarla gizlice konuştuklarını anlattı.

IŞİD'linin çocuğunu doğurmak istemedi

Duhok'taki kampta barınan Şeyma Abdullah ise, Musul'daki bir hastanede çalışan kız kardeşinin anlattıklarını aktardı:

"Hastaneye gelen Ezidi bir kadın, kaçmak için ona yardım etmemizi istedi. Kadın hamileydi ve çocuğu doğurmak istemiyordu çünkü çocuk IŞİD’lidendi."

Cephe hattında çatışmaların sürdüğü Musul çevresinde, Peşmerge güçleri Başika yakınlarındaki Derık ve Canci köylerini IŞİD'den geri aldı. Dün alınan Ömer Kamçi köyünde ise 15 IŞİD militanının cesedi bulundu.

Rudaw, terör örgütünün bir kaç gündür kuşatma altındaki Fazılye köyünde sıkıştığını bildiriyor. Örgüt mensupları Fazılye köyündeki halkın canlı kalkan olarak kullanarak kaçmasına izin vermiyor.

Yaralı peşmergeler tedavi için Türkiye'de
 
Öte yandan, Musul operasyonunda yaralanan 14 peşmerge tedavi için Türkiye'ye getirildi. Anadolu Ajansı, Türkiye'nin IŞİD karşıtı koalisyonda aldığı rol nedeniyle peşmergelerin tedavisinin yapıldığını aktardı.

IŞİD'in misilleme saldırısında bulunduğu Kerkük'te, 89 teröristin öldürüldüğü açıklandı. IŞİD'lilerden 15'i üstlerindeki bombayı patlatarak öldü

Kaynak: Editör:
Etiketler: Ağlayarak, annelerinin, ayaklarını, öptüler!,
Yorumlar
Haber Yazılımı