Ailesi ölsün diye dua ediyordu
Haber
19 Kasım 2015 - Perşembe 10:03
 
Ailesi ölsün diye dua ediyordu
Dün Fransa'da 110 polisin 5 bin kurşun ile gerçekleştirdiği operasyonda öldürülen teröristin Paris katliamının en çok aranan ismi Abdülhamit Ebayud olduğu ortaya çıktı.
- Haberi
Ailesi ölsün diye dua ediyordu

89 kişinin öldüğü Bataclan konser salonunun yanındaki çöp kutusunda bulunan telefondanParis saldırılarını planlayan Ebayud’un Suriye’den Paris’e geldiği anlaşıldı. Teröristi yakalamak için basılan evde Ebayud öldürüldü, kadın kuzeni kendini patlattı. 8 kişi gözaltına alındı.

Fransız polisi, 129 kişinin öldüğü kanlı saldırılar sonrası yaptığı olay yeri incelemede Bataclan konser salonunun hemen yanındaki bir çöp kutusunun içine atılmış bir cep telefonu buldu. Telefonda konser salonunun planı ve bir SMS vardı. SMS, Fransa’daki bir cep telefonuna gönderilmişti ve mesajda ‘Geldik başlıyoruz’ yazıyordu. Polis, SMS’in gönderildiği telefonu takibe aldı. Aynı gün iki kadının IŞİD’li teröristi gördüğü ortaya çıktı.

KUZENİNDE SAKLANDI

 

Ebayud’un Paris’te yaşadığı belirlenen kadın kuzeni Hasna Aitboulahcen’in ise evinde Ebayud’u sakladığı istihbaratı polise ulaştı. Polis kuzeni gözaltına alıp bıraktı, ancak izlemeye aldı. Cep telefonunun istihbarat analizinden Paris’in kuzeyindeki Saint Denis bölgesinde iki intihar bombacısının kendini patlattığı Stat de France’a 2 kilometre uzaklıktaki bir evin adresine ulaşıldı. Ev Ebayud’un kuzenine aitti ve teröristin burada saklandığına karar verildi.

AİLESİ: HEPİMİZ ÖLMESİ İÇİN DUA EDİYORUZ

Ebayud’un Fas asıllı ailesi IŞİD’li teröristin adının Charlie Hebdo baskını, tren saldırısı veBelçika’da bir polisin öldürülmesi gibi olaylarla birlikte anılması nedeniyle Belçika’dan Fas’a geri dönmek zorunda kaldıklarını belirtti. Baba Ömer Ebayud, ‘Ailemizi yok etti. Bizi mahvetti. Bir daha onu asla görmek istemiyorum’ derken kız kardeşi ise, ‘Hepimiz onun ölmesi için dua ediyoruz’ diye konuştu.

SARIŞIN KADIN BOMBACI

vde hem aranan 8’inci bombacı Salih’in hem de Ebayud’un olabileceği şüphesi üzerine sabaha karşı 04:27’de tam donanımlı 110 polisle eve baskın düzenlendi. Ancak güvenlik güçleri apartmandan içeri girer girmez beklenmedik bir silahlı direnişle karşılaştı. Ebayud ile iki terörist öldürüldü. Abdulhamit Ebayud’un kuzeni olduğu anlaşılan uzun saçlı sarışın bir kadın bombacı da önce Kalaşnikof ile polise ateş açtı sonra üzerindeki bombayı ateşleyerek kendini patlattı. Yedi kişi gözaltına alındı.

ÜZERLERİNDE BOMBA VAR DİYE SOYDULAR 

Evde yakalanan kişilerin kendilerini patlatma riski nedeniyle bu kişiler önce çırılçıplak soyuldu ve üzerlerinde bomba olmadığı anlaşılınca evden dışarı çıkarıldılar.

BİR SURİYE'DE BİR Avrupa'DA

Belçika’dan ayrılıp Suriye’de IŞİD’e katılan Abdülhamit Ebayud’un Suriye’nin Rakka bölgesinde çekilmiş videoları nedeniyle hayatını burada sürdürdüğü sanılıyordu. Ebayud ise IŞİD’in dergisi Dabıq’a verdiği röportajda, ‘Allah onların gözünü kör ediyor. O yüzden gözleri önünde Avrupa’ya gidip buraya geri dönüyorum. Paris’te jet skiye biniyorum, Rakka’da kâfirlerin cesetlerini sürüklüyorum’ demişti. Bu sözlerin doğru olduğu dün ortaya çıktı. Wall Street Journal’ın haberine göre Belçika istihbaratı Belçika vatandaşı olan Ebayud’un geçen yıl Yunanistan’dan Belçika’da izleme altındaki bir kişinin kardeşine telefon etti. Ebayud’un izi Yunanistan’dan sonra kaybedildi. Belçika’ya ulaştığı bilgisi üzerine Brüksel’in Molenbeek semtinde birçok eve baskın düzenlendi. Ancak teröristin izine rastlanmadı. Daha da vahimi, Ebayud 13 yaşındaki kardeşi Yunus’u da alarak Suriye’de geri dönmeyi başardı. Röportajı da bu olaydan sonra verdi. Şimdi güvenlik yetkilileri Ebayud’un bir kez daha Avrupa’ya gelmiş olduğunu düşünüyor. Bu da çok büyük bir istihbarat zaafiyeti olarak görülüyor.

Kaynak: (Milliyet) - Milliyet Editör:
Etiketler: Ailesi, ölsün, diye, dua, ediyordu,
Yorumlar
Haber Yazılımı