Haber Detayı
16 Nisan 2019 - Salı 21:16
 
Ak Parti İtiraz Etti
AK Parti İstanbul İl Başkanı Bayram Şenocak, İstanbul İl Seçim Kuruluna verdikleri dilekçe ile YSK'ye yapılan itirazlar sonuçlanana kadar İstanbul’da mazbata düzenlenmemesini talep ettiklerini söyledi.
Siyaset Haberi
Ak Parti İtiraz Etti

İl Seçim Kuruluna başvuru sonrası AK Parti İstanbul İl Başkanlığında  açıklama yapan Şenocak, seçimlerin iptal edilmesi için YSK'ye yapılan başvuru  sonrası, İl Seçim Kuruluna mazbata düzenlenmemesine yönelik talepte  bulunduklarını anlattı.

Şenocak, "İstanbul'da mazbatanın düzenlenmemesi noktasında İl Seçim  Kurulundaki itirazımızı gerçekleştirdik. Kanunun bize vermiş olduğu hakkı  kullanarak böyle bir talepte bulunduk. Şimdi, YSK'nin vereceği karara kadar,  İstanbul'da mazbatanın düzenlenmemesini İl Seçim Kurulundan talep etmiş olduk."  dedi.


İstanbul'da seçim sonuçlarının açıklanma sürecinin uzayabilme  ihtimaline karşı böyle bir başvuru yaptıklarını söyleyen Şenocak, şunları  kaydetti:

"Bu sürecin herhangi bir şekilde uzaması noktasında YSK'nin sürecini  tam olarak bilemiyoruz. Maltepe de sayım devam eden bir ilçe. Bununla alakalı ne  zaman biteceği tam olarak belli değil ama bittikten sonraki birleşme tutanağı  neticeye bağlanma ihtimaline karşılık, biz de bu sürecin daha şeffaf bir şekilde  yönetilebilmesi anlamında itirazımızı YSK'ye yaptığımız itirazın sonucu görülene  kadar kanunun bize vermiş olduğu hakkı da kullanma adına, daha şeffaf bir dönemin  yaşanabilmesi için mazbatanın bu süreç içerisinde düzenlenmemesini talep ettik.  YSK'nin bu süreç içinde yapacağı değerlendirmeler sonucunda vereceği karara biz  parti olarak sonuna kadar saygılıyız. Sürecin en şeffaf bir şekilde  tamamlanmasını özellikle bekliyoruz."

"Seçimin yenilenme ihtimalini yüksek görüyor musunuz?" sorusuna Bayram  Şenocak şu yanıtı verdi:

"Biz kanunların verdiği haklarla itirazları belli aşamalarını  kullanarak bugüne kadar yerine getirdik. Yapmış olduğumuz müracaatlarda şunu  istedik, burada bazı organize işlerin daha da net bir şekilde milletimizin  kullanmış olduğu her bir oyun kıymetli olduğunu htirebilme anlamında sürecin  daha şeffaf bir şekilde yürütülmesini talep ettik. Oyların tümünün sayılmasını  talep etmiştik. Eğer bu süreç içerisinde bizim ilk akşam yapmış olduğumuz  açıklamaya dayanarak söylüyorum. Parti olarak yaptığımız değerlendirmede 3 bin  870 sayısından bahsetmiştik. Bugün aynı karardayız. Bizim için hiçbir şey  değişmedi. Emin olun bu süreç tam olarak değerlendirilmiş olsaydı tüm sandıkların  sayımı gerçekleştirilmiş olsaydı biz yine bu işin lehimize sonuçlanacağına  kesinlikle inanıyorduk. Takdir edersiniz ki bugün yapılan açıklamalarımıza  bakarsanız gelinen sayının ilk gün ile son gün arasındaki değerlendirmeyi  kamuoyuna bırakıyoruz. 30 binden başladıkları sayıları; her gün değişik sloganla  çıktılar. Bugün gelinen noktada 13 binli sayıyı konuşuyoruz. Aradaki farkın  azaldığını görüyoruz. Biz de diyoruz ki eğer bu süreç içinde yapmış olduğumuz  dilekçeyle oyların tümü sayılabilmiş olsaydı ilk akşam bizim lehimize sonuçlanmış  olurdu. YSK'nin takdiri o şekildeydi. Biz de kanunun vermiş olduğu hakkı  kullanıyoruz. Bugün YSK'ye seçimin iptali ve yenilenmesi noktasındaki başvurumuza  istinaden de bunları gerekçe göstererek de dönemin daha şeffaf şekilde kamuoyunun  bu anlamda süreci iyi analiz edebilme anlamında mazbatanın YSK'nin  değerlendirmesi bitene kadar verilmemesini talep ettik. Takdir, YSK ve İl Seçim  Kurulu'nda..."


Bir soru üzerine İstanbul seçimlerinin sonuçlarının şaibeli hale  gelmemesi için itirazda bulunduklarını söyleyen Şenocak, şunları kaydetti:

"Bugün YSK'ya verdiğimiz dilekçe örneklerinden de bellidir. Seçim  kurullarında, sandıklardaki memurlarda şeffaflık noktasında bir sıkıntı var. Yine  kısıtlı seçmenlerle alakalı bazı sıkıntılardan bahsediyoruz. Kamuoyu bu anlamda  tam olarak şeffaflığı kendinde hissedemeyecektir. Biz de diyoruz ki bu süreç bu  noktaya gelmiş durumda. İnsanların zihninde soru işareti bırakılmamasını talep  ediyoruz. Yaptığımız itirazlar neticesinde inanıyorum ki kamuoyu daha sağlıklı  düşünecek."
 

 
Kaynak: Editör:
Etiketler: Ak, Parti, İtiraz, Etti,
Yorumlar
Haber Yazılımı