Ak Parti sık dokuyor
Haber
11 Ocak 2019 - Cuma 10:52
 
Ak Parti sık dokuyor
AK Parti’de belediye meclis üyelikleri için şimdiye kadar 35 bin aday adayının başvuruda bulunduğu belirtildi. 2014 seçimlerinde 19 bin kişiden başvuru alan AK Parti’ye ilginin arttığı dikkati çekiyor. Parti yönetimi 35 bin kişi arasından listelere girecek adaylar için usul ve esasları belirlerken üç aşamalı yöntem izleyecek.
Darıca Haberi
Ak Parti sık dokuyor

Birinci aşamada meclis üyeleri ilçe teşkilatında oluşturulan 5 kişilik komisyonda mülakata alınacak. Adaylara neden AK Parti’yi tercih ettiği, listede olmaz ise tutumu, aday olduğu yerin sorunları hakkında görüşleri, düşündüğü projelerinin neler olduğunun da yer alacağı 10 soru sorulacak. İlçenin mülakatından geçen adaylara ikinci eleme il başkanlıklarında yapılacak. İl başkanlıklarında da oluşturulacak komisyon adaylar üzerinde bir çalışma yapacak.

ERDOĞAN’IN ONAYINDAN GEÇECEK

Daha sonra liste AK Parti Genel Merkezi'ne gelecek. Genel başkan yardımcılarının başkanlığında 7 komisyon oluşturulacak. İnceleme ve onaylama komisyonu adı verilen komisyonlar adaylar için milletvekillerinin görüşlerine başvuracak. Belediye adaylarında ince eleyip sık dokuyan AK Parti, bu titizliği belediye meclis listeleri için de gösterecek. Nitekim Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın onayından geçen ve parti yönetimi tarafından il başkanlıklarına gönderilen belediye meclis üyelerinde aranacak kriterler bunu gösteriyor.

BELEDİYE İLE İŞ YAPAN OLMASIN

 Encümenlerde belli meslek gruplarını arayan AK Parti, listelerde mühendis, mimar, çevre mühendisi, hukukçu, mali müşavir, muhasebeci gibi mesleklerin özellikle olmasını istiyor. AK Parti kaynakları, “Belediye ile iş yapan birisi olmasın istiyoruz. Her 4 kişiden birinin genç ve kadın olmasını istiyoruz. Akraba ilişkisi olmasın istiyoruz. Aday adayı olmayan isimler de meclis adayı gösterebilecek. Belediye başkanları meclis üyelerinin belirlenmesinde etkin olacak” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Ak, Parti, sık, dokuyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı