Haber Detayı
26 Ağustos 2019 - Pazartesi 14:18
 
Akar, Bahane sıralamayın!
CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, Kocaeli’deki AK Parti’li belediyelerin eski başkanlarına seslendi, “Borçları biz yapmadık demeyin, hepiniz o koltuklardaydınız” dedi.
Gebze Haberi
Akar, Bahane sıralamayın!

 

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve İlçe Belediyelerini 15 yıldır yöneten AK Parti’de belediyelerin açıklanan borçları sonrası eski başkanlardan ilginç açıklamalar geldi. Eski Başkanların açıklamaları sonrasında konuya ilişkin yeni açıklama yapan CHP PM Üyesi Kocaeli Milletvekili Haydar Akar şunları kaydetti: “Ben yapmadım o yaptı anlayışının çok ucuz olduğunu belirterek, “Bu borç bilgilerini borçla batırdıkları belediyelerden aldık, kimse bu rakamları uydurmuyor. Kalkıp şu hizmeti yaptım, vatandaşa şu kolaylığı sağladım diyemiyorlar. Ne diyorlar; Benim borcum değil, efendim SGK borçları, borçları şişirmişler, borç getirsinler öderim.’ Öncelikle bu bahaneleri sıralayan eski Başkanlara tekrar hatırlatmak ve yeni bilgileri kamuoyu ile paylaşmak istiyorum.

DEVLET ÖDER DİYEMEZSİNİZ

‘Nasılsa devlet öder’ diyen Gebze eski Başkanı Köşker Bey bu ülke de 82 milyon vatandaş Devlete olan borcunu öderken siz kalkıp Devlet öder diyemezsiniz. Yeni Gebze Belediye Başkanı da sizin nasıl Gebze Belediyesini batırdığınızı kamuoyu ile gelir gelmez paylaşmadı mı? Tasarruf edeceğiz demedi mi? Ağustos ayında geçen 4 ay sonunda 67 Milyonluk borç ödedik demedi mi? Şimdi kalkıp Köşker yeni başkan Zinnur Büyükgöz’ün açıklamalarına olsa gerek Hayali Söylemler boş verin diyebiliyor.

RANT SAĞLADIĞI ARAZİLERİ İADE EDİP BORCU ÖDESİN

Bir diğeri Çayırova eski Başkanı Şevki Demirci Bey diyor ki ‘Borç getirsinler öderim, belediyenin kasasında para dolu.. Tek borçsuz Belediye Çayırova, 25 KURUŞ borcumuz yok…’ Şimdi kamuoyu ile Belediyenin kasasından çıkanı paylaşmak istiyorum. Bu da yine belediyeden talebimiz sonrası borcun nasıl olduğunu göstermektedir. Ama madem eski başkan 25 KURUŞ dahi borcumuz yok getirsinler öderim diyor. Artık Başkanlığı dönemde kayırdığı akraba, dost ne varsa sattığı arazi, arsa ki bunları artık Türkiye biliyor… İade edip borcu da öder diye düşünüyorum.

ŞİŞİRMİŞLER VERGİCİLER

Diğer eski Başkanların da vergi, SGK, ben değil o yaptı dediğini görüyoruz. Ama evet Kocaeli’nin en küçük İlçelerinde olan hizmetin uğramadığı bir Dilovası’nın borcunu nasıl şişirdiğini kamuoyu da görmüş oluyor. Gölcük’te borcun az oluşu evet olması gerekendir, ancak hizmet var mıdır? Vatandaşa neler sunulmuştur? Bu Gölcük’de yaşayan vatandaşlarımızın takdiridir. Ancak gerçek olan bir şey var ki Gebze Belediyesi borçta ve kiralanan araçlarda ilçelerimiz içerisinde rakipsizken Gölcük Belediyesi de hem borç olarak en az borçlu ve kiralık aracın bulunmaması ile AK Parti’li iki Belediyenin durumunu ortaya koymaktadır.

PEKİ, KİRALIK ARAÇLAR NE OLACAK?

Eski Başkanların açıklamaları sonrası kimin tasarruf ettiği, yine kimlerin saltanat sürdüğünü sadece 1 yılda kiraladıkları binek araçları rakamları ve ödediği tutarlarla kamuoyunun bilgine sunmak istiyorum. Kocaeli Büyükşehir Belediyesini daha önce kamuoyu ile paylaşmıştım. Ancak hatırlatmak istiyorum. 2013 yılında Büyükşehir Belediyesi 256 Binek araca 3 Milyon TL öderken 2018 yılında 449 Binek araca 9 Milyon 168 Bin TL ödüyor.

YİNE GEBZE YİNE GÖLCÜK

Belediyelerine baktığımızda yine İlçeler de borç rekorunu elinde bulunduran Gebze Belediyesi ve Köşker Bey kiralık araç saltanatında da birinciliği elinden bırakmıyor. Gebze Belediyesi 81 binek araca yıllık 1,5 Milyon TL ödeme yapmış. Gölcük Belediyesi ise yine kiralık aracı olmayan tek ilçe belediyesi olarak görünüyor. Kiralık Binek Araçlarını yine kamuoyu ile paylaşıyorum. Takdir Kocaeli halkınındır. 2018 yılı; Büyükşehir Belediyesi 449 Araç için 9 Milyon TL Gebze Belediyesi: 81 Araç 1,5 Milyon TL (Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü 6 Binek Araç için 2017-2019 arası 365 Bin TL- Temizlik İşleri Müdürlüğü 7 Binek araç için 1 yıllık 151 Bin TL- Destek Hizmetleri Müdürlüğü 35 Aylık 69 Binek Araç İçin 3 Milyon 577 Bin TL +KDV ) ödeme yapmıştır. Çayırova Belediyesi: 59 Araç 1 Milyon 250 Bin TL Darıca Belediyesi: 29 Araç 591 Bin TL İzmit Belediyesi: 30 Araç 563 Bin TL Derince Belediyesi: 21 Araç 343 Bin TL Kartepe Belediyesi: 17 Araç 300 Bin TL Körfez Belediyesi - 281 Bin TL Başiskele Belediyesi: 4 Araç 73 Bin TL Karamürsel Belediyesi 1 Araç 46 Bin TL Gölcük Belediyesi: Kiralık Binek araç bulunmuyor. Dilovası ve Kandıra Belediyelerinden hala bir cevap yok…!

Kaynak: Editör:
Etiketler: Akar,, Bahane, sıralamayın!,
Yorumlar
Haber Yazılımı