Aksu, “Muhtarlıklar dert binası olmuş durumda!”
Haber
19 Ekim 2020 - Pazartesi 21:54
 
Aksu, “Muhtarlıklar dert binası olmuş durumda!”
ÇAYIROVA SAADET MUHTARLARI ZİYARET ETTİ
Siyaset Haberi
Aksu, “Muhtarlıklar dert binası olmuş durumda!”

Yusuf Aksu ‘Pandemi süreciyle birlikte içinden çıkılmaz bir yoğunluk yaşayan muhtarlarımız, Vurun abalıya deyiminin günümüz örneği olmasınlar’ dedi.
Saadet Partisi Çayırova İlçe Başkanı Yusuf Aksu, ziyaretlerini sürdürüyor. Cuma günü Çayırova ilçesi muhtarlarını ziyaret ederek onları dinleyen Aksu, muhtarların karşılaştıkları sorunları ve ihtiyaçları üzerine önemli açıklamalarda bulundu. Ziyaretlerde il yöneticileri Eyüp Çelik, Mustafa Akkaya ve STK Başkanı Erdal Durdağ’ın eşlik ettiği Aksu, şunları belirtti. Aksu; ‘Gelişen teknolojiyle birlikte kurumların E-devlet üzerinden E-evrak sistemine geçmesiyle birlikte gelirleri neredeyse sıfıra inen muhtarlarımız, ekonomik zorluklar karşısında vatandaşa hizmet verebilmek için kendi ceplerinden harcamalar yapmak zorunda kalıyorlar. Asgari ücretinde altında 2.130 TL maaş alan muhtarlarımız günlük beş lira yada on lira evrak geliri olursa ofis giderlerini ceplerinden karşılamamış oluyorlar. BAĞ-KUR üzerinden sigorta girişleri yapılan muhtarlarımız bu konuda da çok ciddi hak kayıpları ve mağduriyetler yaşamaktadır. Demokrasinin ilk basamağı denilen ve vatandaşın hizmet noktasında en rahat ulaştığı muhtarlık kurumunun bu şartlar altında hizmet üretmesi imkânsızdır. Hizmet üretmeyen ve insan merkezli olmayan onlarca belediye harcamalarının bir tanesi bile muhtarlarımıza aktarılırsa onlarda mağdur olmamış olurlar’ dedi
7/24 MUHTARLIK HİZMETİ
Pandemi sürecinde yerel ekiplerle karantina kontrollerine katılan muhtarlarımız bu konuda kurulan ekiplerde değişmeyen tek kişi biziz ‘evimizin yolunu unuttuk diyerek şunları belirttiler. ‘Sabah beşte polis kuvvetlerinin ev aramalarına refakatçilik etmek için evden çıkıyoruz. Gün içerisinde mahallemizde bize aktarılan şikayetleri yerinde inceleyip gönderilecek tebligat, uyarılar, evraklar derken akşam oluyor. Her gün tek tek kapılarına gidilip kontrol edilmesi gereken her mahallemizde ortalama 30-40 karantina hastası var. Muhtarlık mesaisi bitince bir bekçi, bir imam ve bir muhtar üç kişi gece saatlerine kadar kapı kapı dolaşarak karantina kontrolleri yapıyoruz. Her gün bu takibi yapan ekipte günlük bekçi ve imam değişiyor ama muhtarlar hiç değişmiyor. İlçe milli eğitim ve sağlık müdürlükleri bu ekipte bulunan çalışanlarını geri çekti. Belediye de bu ekipte bulunan çalışanlarını bilgi evlerim açıldı personel sıkıntım var diyerek geri çekti. Bu şartlar altında muhtarlar nasıl hizmet edebilir ki’ diyerek seslerini duyurmaya çalıştılar. 
BELEDİYE ÇÖZÜM ÜRETMELİ
Aksu; ‘Muhtarlarımızı dinlediğimizde şunu görüyoruz ki Muhtarlık binası dert evi, muhtarlarımızda deyim yerindeyse dert babası gibi olmuşlar. Dünyaca sıkıntılı bir dönemden geçtiğimiz bu günlerde ülke olarak yaşadığımız ekonomik sorunları da üzerine koyunca şunu görüyoruz ki paylaşmadan sorunlar çözülmüyor. Muhtarlarımız sadece görünen bir kalem. Daha nice sorunlarımız var ama hiçbirisi de çözülmez ve aşılmaz değildir. Yeter ki meselelere çıkar ve yandaş gözlüğüyle bakılmasın. Belediye yönetiminin Muhtarlarımızın bu sıkıntılarına maddi manevi çözüm getirecek gücü fazlasıyla vardır. Temennimiz bu noktada en kısa zamanda bir adım atılmasıdır’ diyerek sözlerini sonlandırdı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Aksu,, “Muhtarlıklar, dert, binası, olmuş, durumda!”,
Yorumlar
Haber Yazılımı