Haber Detayı
24 Ekim 2018 - Çarşamba 16:42
 
Akyüz, “Asgari Ücret Yaşanacak Düzeye Çıkarılmalı”
Gebze Sendikalar Birliği ve Petrol-İş Sendikası Gebze Şubesi Başkanı Süleyman Akyüz, “Asgari ücretle enflasyon kayıpları hemen uygulanmalı ve düzeltme yapılmalı, yılbaşında asgari ücret enflasyonun üzerinde bir oranda arttırılarak insanca yaşanacak bir düzeye çıkarılmalıdır.” dedi.
Gebze Haberi
Akyüz, “Asgari Ücret Yaşanacak Düzeye Çıkarılmalı”

Gebze Sendikalar Birliği 15 Temmuz Milli İrade Kent Meydanı’nda önceki gün bir eylem düzenledi. Eyleme Gebze Sendikalar Birliği ve Petrol-İş Sendikası Gebze Şubesi Başkanı Süleyman Akyüz, CHP Gebze İlçe Başkanı Musa Yılmaz, CHP Gebze Kadın Kolları Başkanı Yaşa Erdoğan, sendika başkanları, STK temsilcileri, sendika üyesi işçiler ve vatandaşlar katıldı. Akyüz kent meydanında sendikalar adına konuşma gerçekleştirdi. Akyüz konuşmasında, “Ülkemiz ekonomisi sermaye yanlısı politikalar ve günü kurtarmaya dönük uygulamalar nedeniyle bir kez daha krize sürüklenmiştir. Türk Lirası değer kaybetmiş, enflasyon rekor seviyelere çıkmış ve faizler hızla artmıştır. Ekonomide yaşanan bu gelişmelerin ve krizin nedeni bellidir.

FEDAKARLIĞI İŞVEREN YAPMALI

Sermayenin çıkarlarını düşünen politikalar ve sıcak paraya dayalı günü kurtaran önlemler ekonomiyi karaya oturtmuştur. Krizin nedeni yanlış politikalardır. Ekonomi büyürken bundan emekçilere pay vermeyenler şimdi bizden fedakârlık beklemektedir. Ekonominde işler sermaye açısından iyi giderken cefayı emekçiler çekmiştir. İşsizlik ve sömürü artmıştır. Emekçilerin hayat şartlarında herhangi bir iyileşme olmamıştır. Uyarıyoruz krizin faturasını işçi ve emekçilere kesilmesine asla izin vermeyeceğiz. Hükümetin açıkladığı programlarla halkımızdan fedakârlık beklemesi ve kemer sıkma önlemlerine başvurması kabul edilemez. Fedakârlık yapması gerekenler yıllardır büyük kazançlar elde eden sermaye kesimi ve işverenlerdir.

MÜCADELE ETMEYE ÇAĞIRIYORUZ

Aynı dönemde kriz fırsatçılığı yapılarak çok sayıda emek düşmanı uygulamaya imza atılmakta ve işçilerin örgütlenme hakkı yok sayılmaktadır. İşçiler artan fiyatlar ve pahalılıkla birlikte, hızla yoksullaşmaktadır. Tüm bu saldırılara karşı, işçin örgütlenmekten ve örgütlülüğüne sahip çıkmaktan, sendikaların ise birlikte mücadele etmekten başka çaresi yoktur. Sınıf dayanışması güçlendirilmelidir. Bugün Gebze’de olduğu gibi, tüm sendikaları, demokratik kitle örgütlerini ve emekten yana güçleri kriz fırsatçılığına karşı birlik olmaya ve mücadele etmeye çağırıyoruz.

ASGARİ ÜCRET YÜKSELTİLMELİ

Asgari ücretle enflasyon kayıpları hemen uygulanmalı ve düzeltme yapılmalı, yılbaşında asgari ücret enflasyonun üzerinde bir oranda arttırılarak insanca yaşanacak bir düzeye çıkarılmalıdır. Emekçi halkımızın tükettiği temel mal ve hizmetlerde, enerji ve ulaşımda fiyatlar kontrol altına alınmalı ve yapılan zamlar geri çekilmelidir. Eğitim ve sağlık gibi temel hizmetler tamamen ücretsiz hale getirilmelidir.  Sendikalar ve emek örgütleri, bu taleplerini duyurmak ve kriz bahanesiyle yapılan saldırıları göğüslemek için ortak bir mücadele vererek dayanışmayı yükseltmek zorundadır.

FATURAYI BİZ ÖDEMEYECEĞİZ

Bugün Gebze’de Flormar, Bss Metal, Bursa’da Cargill, Tüv Türk Muğla, Real, Uyum Makine İşçileri, İstanbul’da 3. Havalimanı işçilerinin yaktığı mücadele ateşi, kriz dayatmalarına karşı tüm sendikalara ve emekçilere ilham vermektedir. Gebze Sendikalar Birliği olarak havzamızda kriz fırsatçılığına izin vermeyeceğimizi belirtiyor, haksız uygulamalara hep birlikte karşı çıkacağımızın altını çiziyoruz. Krizin sorumlusu biz değiliz, faturasını biz ödemeyeceğiz.” şeklinde konuştu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Akyüz,, “Asgari, Ücret, Yaşanacak, Düzeye, Çıkarılmalı”,
Yorumlar
Haber Yazılımı