Haber Detayı
08 Ocak 2017 - Pazar 11:16
 
Altın ödüllü kitap okuma yarışması
 
 
 
Kocaeli Haberi


Büyükşehir ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından “Edeb-i Hayat Okumaları” isimli kitap okuma projesi düzenlenecek

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde;“Edeb-i Hayat Okumaları” isimli kitap okuma projesi hayata geçiriliyor. Kocaeli’nde öğrenim görmekte olan özel ve resmi tüm lise ve ortaokul öğrencilerine yönelik proje kapsamında, ortaöğretim öğrencileri Mustafa Kutlu’ya ait eserler; ortaokul öğrencileri ise Cahit Zarifoğlu’na ait eserleri okuyacak ve bu kitaplar üzerinden sınava tabi tutulacak.

İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLERİYLE TOPLANTI

“Edeb-i Hayat Okumaları” isimli kitap okuma projesi kapsamında İlçe Milli Eğitim Müdürleriyle toplantı gerçekleştirildi. Büyükşehir Belediyesi Kültür, Sanat ve Konservatuvar Şube Müdürü Hayriye Sözer ve İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı İmdat Akbaba’dan projeye ilişkin bilgi alan İlçe Milli Eğitim Müdürleri, toplantı sonunda Seka Kağıt Müzesi’ne de bir ziyaret gerçekleştirdi.

GRUP REHBER ÖĞRETMENLERİ BAŞVURACAK

Proje Kocaeli genelinde ortaokul (5, 6, 7, 8. sınıf ) ve lise (9, 10, 11, 12. sınıf) öğrencilerine; Türkçe’yi doğru, güzel, etkili kullanma becerisini kazandırmak, kitap okumayı sevdirmek, kelime dağarcığını zenginleştirmek, güven duygusu kazandırmak, bilim ve sanat eğilimi sağlamak, milletlerin asıl kurtuluşunun kültürel zaferlerden geçtiğini kavratabilmek amacını taşıyor. “Edeb-i Hayat Okumaları” kitap okuma projesi başvuruları, öğrencilerin kendi okullarındaki grup rehber öğretmeni aracılığı ile Kocaeli Büyükşehir Belediyesi resmi internet sitesi (http://www.kocaeli.bel.tr/) adresinden yapılacak.

DERECEYE GİRENLERE ÖDÜLLER

Dereceye giren yarışma birincisi öğrenciye 3 tam altın, ikinciye 2 tam altın, üçüncüye 1 tam altın ödülü verilecek. Yarışmanın dördüncüsü öğrenciye Sait Faik Abasıyanık Jüri Özel Ödülü (1 Çeyrek Altın), beşinciye Ömer Seyfettin Jüri Özel Ödülü (1 Çeyrek Altın), altıncı ve yedinciye Cahit Zarifoğlu Jüri Özel Ödülü (1 Çeyrek Altın), sekizinciye Sebahattin Ali Jüri Özel Ödülü (1 Çeyrek Altın), dokuzuncuya Cemal Şakar Jüri Özel Ödülü (1 Çeyrek Altın), onuncuya ise Cihan Aktaş Jüri Özel Ödülü (1 Çeyrek Altın) ödülleri verilecek. Dereceye giren öğrencinin danışman öğretmelerine de aynı ödüller verilecek. Dereceye giren öğrencinin okuluna ise birinci, ikinci ve üçüncüye Katılım Belgesi + Mustafa Kutlu Kitap Seti + Bilgisayar diğer dereceye giren okullara ise kitap seti ödülü verilecek

SINAV TAKVİMİ

09-20 Ocak tarihlerinde başvuruları alınacak “Edeb-İ Hayat Okumaları” kitap okuma Projesi’nde 23 Ocak-8 Şubat tarihlerinde kitaplar okullara dağıtılacak. 10 Şubat –15 Nisan tarihlerinde kitapları okumaya başlayacak öğrenciler 29 Nisan’da sınava girecekler. 5 Mayıs’ta sonuçların ilan edilmesi sonrası 13 Mayıs tarihinde ödül töreni yapılacak.

OKUNACAK KİTAPLAR

29 Nisan’da yapılacak sınav sonrası dağıtılan kitaplar okulların kütüphanelerine ait olacak. Ortaokul ve ortaöğrenim okullarına dağıtımı yapılacak kitaplar ise şunlar;

ORTAOKUL ÖĞRENCİLERİ YARIŞMA KİTAPLARI LİSTESİ

Sıra

No

Kitabın Adı Yazarın Adı Yayınevi
1 Ağaçkakanlar Cahit Zarifoğlu Beyan Yayınları
2 Yürekdede ile Padişah Cahit Zarifoğlu Beyan Yayınları
3. Motorlu Kuş Cahit Zarifoğlu Beyan Yayınları
4 Serçe Kuş Cahit Zarifoğlu Beyan Yayınları
5 Katıraslan Cahit Zarifoğlu Beyan Yayınları

 

LİSE ÖĞRENCİLERİ YARIŞMA KİTAPLARI

 

Sıra

No

Kitabın Adı Yazarın Adı Yayınevi
1 Tahir Efendinin Hatırları Mustafa Kutlu Dergâh Yayınları
2 Mavi Kuş Mustafa Kutlu Dergâh Yayınları
3. Chef Mustafa Kutlu Dergâh Yayınları
4 Beyhude Ömrüm Mustafa Kutlu Dergâh Yayınları
5 Ta Tahammül Ya Sefer Mustafa Kutlu Dergâh Yayınları
 
Kaynak: Editör:
 
 
 
 
Etiketler: Altın, ödüllü, kitap, okuma, yarışması,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Arşiv
Haber Yazılımı