Haber Detayı
15 Ağustos 2016 - Pazartesi 11:15
 
Artık Gebze Bize Dar Geliyor
Memuriyet için geldiği Gebze’de emeklilik sonrası hayatını Gebze’de geçirmeye karar veren Zekai Akyıldız bugün tartışılmayacak boyutta bir Gebzeli. Akyıldız ile olan söyleşimizi siz okurlarımızla da paylaşmak istedik.
Röportaj Haberi
Artık Gebze Bize Dar Geliyor

22.Meslek Komitesi Başkanı ve GTO Meclis Üyesiyim…Bölgemizde taşımacılık ve nakliyat Sektörü’nde hizmet veren Nuze Grup’un Genel Müdürlüğünü yapıyorum.1995 yılında emniyet mensubu olarak Gebze’ye geldim  2007 yılında emekli olunca Nuze Grup şirketini kurdum. Artık Gebzeliyim. Doyduğum yer. Gebze’de hizmet veriyor Gebze için faaliyet gösteriyorum.

Peki Gebze piyasasında faaliyet gösteren bir şirket yetkilisi olarak bölgemizde sektörünüze ait tespit ettiğiniz sorunlar nedir?

GTO Yönetim Kurulu Başkanımız Nail Çiler’in bir sözü var. “Gebze kabuğuna sığmıyor.” Der her zaman. En büyük sorunumuz bu. Artık Gebze bize dar geliyor. Arabacısından yönetim kademesine kadar yetersizlik sıkıntısı yaşanıyor.Yollar yetmiyor. İnsan ve araç sayısı çoğalıyor. Park sorunu hat safhada. İstanbul ile Kocaeli arasında sıkışmış bir durumdayız. İstanbul’dan çantacı tabir ettiğimiz insanlar bu bölgeye gelerek organize sanayi bölgesinde pazarlama yapıyor. P Plakası bilmiyorlar, piyasayı bilmiyorlar. Bundan dolayı üyelerimiz esnaflarımız mağdur oluyor.

Peki bu sorunlara yönelik çözüm önerileriniz neler?

Anibal Kavşağı, Cezavi giriş ve çıkış noktası, Bal Küpü bölgesinde akşam ve sabah saatleri büyük tıkanmalara sahne oluyor. Kademeli saat uygulamasına mutlaka geçilmeli. Ülkemiz de işçilerin mesai başlama saati, öğrencilerin eğitime başlama saatleri hep aynı. Okullar sabah 08.00’da başlarken işçiler 07.30 da mesai başlatsa, memur kademesi 09.00’da işlerine başlasalar buna bağlı olarak servis araçlarını da trafikte bulunma saatleri aynı süreçte olmayacak. Bu nedenle aynı anda trafikteki araç sayısında yığılmalar yaşanmayacak. Ayrıca İstanbul’dan gelen çantacı esnafının bizim bölgemizde teklif vermesi pazarlama yapmasına karşılık ÖZ MAL Şartı getirilmelidir. Gebze’de ofisi, şirketi olmayan Gebze ile ilgili bağlantıları olmayan şahısların pazarlama yapmaları yasaklanmalıdır.

Peki park sorununa ilişkin bir öneriniz var mı?

Büyükşehir Belediyesi inşaatlarda otopark olma zorunluluğu başaltı. Bu güzel bir uygulama. İlçe merkezinde boş alanı olmayan bir Gebze’de binaların alt katında park yapma zorunluluğu çözüm olacaktır. Pazartesi ve Cuma günleri Gebze trafik açısından yaşanmaz hale dönüşen bir kent oluyor.

Peki birazda Gebze Ticaret Odası’na ilişkin konuşalım. Odanın ve dolayısı ile Oda Yönetim Kurulu Başkanı Nail Çiler’in çalışma ve performansına ilişkin bir değerlendirmeniz var mı?

2007 yılında şirketimizin faaliyetlerine başladığımızda aynı tarihte odanın da üyesi oldum. O dönemde sadece belge almak üzre odaya ziyaretlerim sözkonusu idi. 2013 yılında oluşumun içine dahil oldum. Komite olarak hizmet verdik. Başkanımız sayın Çiler ufku açık biri. Çalışmalarında, uygulamalarında sanayinin ve ticaretin en alt seviyesine inen biri. Herkesi dinliyor, her fikre açık. Uygulamalarda bölge menfaatini her şeyin üstünde tutan bir düşünce yapısına sahip.

Peki boş zamanlarınızda neler yaparsınız?

Ailemle zaman geçirmeyi severi. Onlarla tatile gitmek hoşuma gidiyor. Sağlıklı bir bünye için spor yapmayı çok istiyorum. Ama iş yoğunluğu nedeniyle düzenli yapamıyorum.

Bir gün bir film yapsanız konusu ne olurdu?

Taksicilikten tutun,, araç filolarına, hızlı trene kadar geçen süreci bu filme yansıtmak isterdim. Bu süreç içinde yaşanan cefayı, ezilmişlikleri, mağduriyetlikleri ve yıpranmaları yansıtır en sonunda da tabi ki bir mutlu sona bağlamak isterdim.

Zaman ayırdığınız için teşekkür ediyor işlerinizde kolaylıklar diliyoruz.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Artık, Gebze, Bize, Dar, Geliyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı