Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev’den Türkiye'ye destek teşekkürü!
Haber
16 Ekim 2020 - Cuma 17:31
 
Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev’den Türkiye'ye destek teşekkürü!
Gündem Haberi
Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev’den Türkiye'ye destek teşekkürü!

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev Ermenistan ile yaşanan çatışmalar ve Dağlık Karabağ'ı işgalden kurtarma operasyonuna ilişkin son dakika bilgilerini paylaşmak üzere A Haber'in konuğu oldu. Operasyonlarla ilgili kararlılık mesajı veren Aliyev açıklamaları içerisinde Türkiye'ye de destekleri için teşekkür etti. İşte birinci ağızdan Azerbaycan Ermenistan geriliminde son durum ve öldürülen Ermenistan askerlerinin sayısı...

Azerbaycan Ermenistan geriliminde PKK destekli Ermeni güçlerinin sivillere yönelik saldırıları ve Azerbaycan'ın işgal altındaki bölgeleri kurtarma operasyonları devam edereken son dakika gelişmeleri ve konunun uluslararası arenadaki seyrini Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev A Haber'e anlatıyor. Çok önemli açıklamalarda bulunan Aliyev çatışmaların seyri ve Ermenistan'ın hukuksuz ve insanlık dışı hamlelerini de deşifre ediyor.

SAVUNMAYA DEVAM EDECEĞİZ

Onlar sivil mülkleri ve sivil vatandaşları hedef aldılar. İnsanların defin merasimlerine bile saldırdılar. Bu insanlığa karşı cinayettir. Bir kez daha Ermenistan'ın namert saldırılarını ve bu yüzünü göstermiştir. Biz öz toprak bütünlüğümüzü bundan sonra da korumaya ve ne pahasına olursa olsun savunmaya devam edeceğiz. Biz insanlara sivillere hiçbir zaman saldırı düzenlemedik. Bunlar bunu yapıyor. Saat 16'dan seher vaktine kadar 220 füze ve top mermisi düştü Terter'e. Ancak ne olursa olsun bizim halkımızın tek bir hedefi vardır bireysel ve Karabağ'ın bağımsızlığı. Bundan ne olursa olsun vazgeçmeyeceğiz.

"ATEŞKES ERMENİSTAN'IN BİR TAKTİĞİYDİ"

Ateşkes için başvurdular. Bize de Rusya üzerinden bir davet geldi. Biz de dedik ki "esirlerin, cesetlerin değiştirilmesi için ateşkes olabilir" dedik. Ancak onlar bunu toparlanıp yine saldırmak için zaman kazanmak amacıyla istemişler. Ve bir gün geçmeden Gence'ye o namert saldırıyı düzenlediler.

RUSYA'DAN SİVİL UÇAKLARLA SİLAH GİDİYOR

Rusya'dan kaçak yollarla alınmış füzeler Ermenistan'a gidiyor. Rusya'dan silahlar sivil uçaklarla gönderiliyor. Bunların bilgisini alıyoruz. Bu silahların gönderilmesi kabul edilebilir değil. Bunun için başvurduk ve bu katliam girişimlerinin durdurulmasını istedik.

ERMENİSTAN'IN HADRUT İDDİALARI YALANDIR! HADRUT'TA BAYRAĞIMIZ DALGALANIYOR

Azad edilmiş toprakları hesaplamak o kadar da zor mesele değil. Dün yeni 6 köyün işgalden kurtarılmasını duyurdum. Her gün yeni arazileri kurtarıyoruz. Stratejik noktaları özgürleştiriyoruz. Hadrut bizde. Hadrut'ta Azerbaycan bayrağı dalgalanmaktadır. Madagiz de bizde. Hesap ediyorum ki Azerbaycan halkı bunu dikkatle izliyor. O köylerin işgalden kurtarılması halkımız için tarihidir. Çekilmeleri gerekiyor. Böyle giderlerse onların bütün silahlarını ima edeceğiz.

ŞUŞA'YI BIRAKIRSAK İŞİMİZİ YARIM BIRAKMIŞ OLURUZ

İstikamet her bir noktadır. İşgal edilmiş toprakların her bir karışı bizim için kutsaldır ve her bir karışını alana kadar ordumuz durmayacak. Bunlar ya çekilecek ya da biz alacağız. O nedenle Şuşa'yı işgalden kurtarmazsak örneğin işimizi yarım yapmış oluruz.

TÜRK SİHA'LARI İLE 1 MİLYARLIK ERMENİ MÜHİMMATI İMHA EDİLDİ

Ermenistan işgal bölgelerinde çok güçlü istihkam noktaları örmüştü. İnsansız Hava Araçları ve SİHA'lar çok büyük bir fayda sağladı. Bunların keşfi ve riskini aza indirerek tespiti için elimizi çok güçlendirdi. Ve çok mutluyuz ki gardaş Türkiye'nin gelişmiş harp sanayisi ile bu SİHA'ları alabildik. Türkiye'den aldığımız SİHA'larla 1 milyar dolar değerinde Ermeni teçhizatını imha ettik.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Azerbaycan, Cumhurbaşkanı, Aliyev’den, Türkiye'ye, destek, teşekkürü!,
Yorumlar
Haber Yazılımı