Haber Detayı
20 Ağustos 2016 - Cumartesi 10:22
 
Bakan Işık: Bakanlıkta sadece 3 sivil vardı
Kocaeli Haberi
Bakan Işık: Bakanlıkta sadece 3 sivil vardı

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, “15 Temmuz’u 16 Temmuz’a bağlayan gece, Türk demokrasi tarihinin en önemli gecesi oldu.” dedi. Işık Genel Kurmay ve MSB’de yapılan yetki değişikliklerinin amacının normalleşme olduğunu söyledi.

FETÖ’nün darbe girişimine ilişkin değerlendirmesinin sorulması üzerine Işık, 15 Temmuz gecesinin çok karanlık başladığını belirtti.15 Temmuz’da, Türkiye’nin geldiği seviyede “olur mu?” denilen bir darbe teşebbüsüyle karşı karşıya kaldığına dikkati çeken Işık, bu açıdan bakıldığında o gecenin ilk saatlerinin Türkiye tarihinin en karanlık saatleri olarak tarihe geçtiğini bildirdi.

“MİLLETİN DİRENCİ AYDINLIĞI GETİRDİ”

“Bunların bir hesabı varsa, Allah’ın da bir hesabı var” diyen Işık, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın planlanandan 15 dakika erken hareket etmesi, ilk andan itibaren insanların bunu kabul etmemesi, çağrıyla beraber sokağa çıkması ve darbecilere direnmesinin o kapkaranlık gecenin Türkiye’nin geleceği için çok güzel bir aydınlığa dönmesini sağladığını ifade etti.

“DEMOKRASİ TARİHİNE YAZILACAK”

Işık, “Gece ne kadar karanlıksa, sabah o kadar aydınlık oldu. Türk demokrasi tarihinin en önemli gecesini yaşadık. 15 Temmuz’u 16 Temmuz’a bağlayan gece, Türk demokrasi tarihinin en önemli gecesi oldu. Türk demokrasisinin olgunluk seviyesine ulaştığını, aslında o gece bir kez daha teyit etmiş olduk.” dedi.15 Temmuz’un sadece Türk demokrasi tarihine değil, dünya demokrasi tarihine de altın harflerle yazıldığına işaret eden Işık, şehitlere Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifa diledi.

“MİLLETİMİZİN DEMOKRASİYE BAĞLILIĞI GÖRÜLDÜ”

Bakan Işık, Bir daha böyle bir şeyin yaşanmaması için ellerinden gelen her tedbiri aldıklarını belirten Işık, şunları kaydetti:“Bunun, bir FETÖ’nün darbe teşebbüsü olduğu ilk andan itibaren aslında anlaşılmıştı. TSK’nın içine sızmış, asker üniforması giymiş hainlerin Türkiye’yi küresel birtakım güç merkezlerinin uydusu haline getirmek, onların emrine sunmak, onların adeta bir maşası yapmak konusundaki attıkları adım, Allah’a şükür başarısızlıkla sonuçlandı. Türkiye çok aydınlık bir sabaha uyandıÇok karanlık başlayan gece, Türkiye’nin en aydınlık sabahına belki bizi götürdü, o açıdan inşallah böyle bir şeyi tekrar yaşamayız ama milletimizin de demokrasiyi ne kadar içselleştirdiğini biz o gece bir kez daha gördük. O tankları ezen anlayışın, milletimizin demokrasiye bağlılığı olduğunu bir kez daha gördük.”

“BAKANLIKTA SADECE 3 SİVİL VARDI“

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) yapısındaki yeni düzenlemelere ilişkin, “Bu düzenlemelerin üç temel hedefi var. Bunlardan birincisi, 15 Temmuz itibarıyla MSB’nin fiili görevlerini de üzerine almış Genelkurmay Başkanlığının üzerindeki gereksiz yükleri alıyoruz, Genelkurmay Başkanlığını kendi askerin asli işlerine döndürüyoruz. Bu konularda Türkiye’nin bir bilgi birikimi yok değildi ama ne zaman bu konular tartışılsa bu bir eyleme dönüşemezdi. Türkiye’de aslında herkesin bildiği bazı sırlar vardı. Mesela Milli Savunma Bakanlığının (MSB) yapısı, Türkiye’de herkesin bildiği ama hiç kimsenin açıkça ortaya çok koyup gündemde tutmadığı bir konuydu. Yani düşünün, ben görevi devraldığımda bakanlıkta memurların dışında, idari görevde bakan, bakan yardımcısı bir de basın müşaviri vardı. Sivil olarak 3 kişinin bulunduğu bir bakanlık.”

“ETKİNLİĞİ DAHA DA DÜŞÜRÜLDÜ”

Işık, yapılan düzenleme ile MSB’nin etkinliğinin 1987’de daha da düşürüldüğünü belirterek, bütün bunların bilindiğini ve değiştirilmesi gerektiğinin konuşulduğunu ifade etti.Bunu söyleyenlerin de sivillerden daha çok asker olduğuna değinen Işık, “NATO’da görev yapan, yurtdışıyla temas kuran pek çok askerimiz, özellikle generalimiz ‘Bu değişmeli, MSB demokratik ülkelerdeki konumuna gelmeli’ anlayışındaydı, bu çoğu zaman da Genelkurmayla görüşülmüştü.” diye konuştu.

“ACELEYE GELDİĞİ DOĞRU DEĞİL”

“Bunlar ‘çok aceleye getirildi’ ifadesi doğru değil. Türkiye’nin bu konuda çok ciddi bir bilgi birikimi var. Ne yapılması konusunda bir bilgi eksikliğimiz, açığımız yok. Ama maalesef Türkiye’nin şartları bunların hayata geçmesini mümkün kılmadı. Şimdi böyle ağır bir darbe girişiminden sonra bu Türkiye için bir kaçınılmazlık, bir zaruret oldu. Herkesin kabul ettiği bir gerçek haline dönüşünce, bize düşen görev bunların bir an önce hayata geçirilmesini sağlamak oldu. Yoksa aceleye getirildiği konusuna kesinlikle katılmıyoruz. Türkiye’nin bu konuda uzun süre önce yaptığı çalışmalar var.”

DÜZENLEMELERİN HEDEFİ

Işık, bu düzenlemelerin üç temel hedefinin olduğuna işaret ederek, şu görüşlere yer verdi: “Bunlardan birincisi, 15 Temmuz itibarıyla MSB’nin fiili görevlerini de üzerine almış Genelkurmay Başkanlığının üzerindeki gereksiz yükleri alıyoruz, Genelkurmay Başkanlığını kendi askerin asli işlerine döndürüyoruz.Batı demokrasilerinde MSB’nin yapması gereken işlerin yüzde 90’ından fazlasını bizde Genelkurmay yapıyor. Öncelikle Genelkurmay Başkanlığını bu aşırı yükten kurtarıyoruz. İkinci olarak MSB’yi yeniden yapılandırıyoruz. Bütün demokratik ülkelerde savunma bakanlıkları, askerlerle sivillerin birlikte çalıştığı, iç içe çalıştığı bakanlıklardır. Biz bu anlayışla MSB’nin görev, yetki ve sorumluluklarını, Genelkurmayla olan kesişmelerini, hatta Genelkurmayın bir alt kümesi olmaktan kurtarıyoruz. Gerçekte birlikte çok iyi çalışan, güvene dayalı bir çalışma yapan iki ayrım kurum haline getiriyoruz. Bu Türkiye açısından son derece önemli.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: Bakan, Işık:, Bakanlıkta, sadece, 3, sivil, vardı,
Yorumlar
Haber Yazılımı