Bakan Albayrak, ekonomideki son gelişmeleri değerlendirdi!
Haber
12 Ağustos 2020 - Çarşamba 22:32
 
Bakan Albayrak, ekonomideki son gelişmeleri değerlendirdi!
Ekonomi Haberi
Bakan Albayrak, ekonomideki son gelişmeleri değerlendirdi!

Son dakika haberi… Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak CNN Türk canlı yayınında ekonomideki son gelişmelere ilişkin açıklamalarda bulunuyor. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak CNN Türk canlı yayınında ekonomideki son gelişmelere ilişkin önemli açıklamalarda bulunuyor. Bakan Albayrak'ın açıklamalarından öne çıkanlar: Aylardır küresel iklimde muazzam bir fırtına kopmuş durumda. Türkiye serbest piyasa ekonomisine geçtikten beri kur üzerinde ekonomiye ölçmeye girdi. Türkiye 2. çeyrek performansıyla daralma yaşayan ülkeler içinde en az etkilenen ülkelerden birisi olacak. İkinci çeyrek pozitif olacak. 2 yıl önce yeni sistemde Türkiye'de finansal ekonomi bu anlamda çok güçlü temeller üzerine oturacak bir ekonomi oluşturmamız lazım. Dünya tarihinin en büyük ekonomik krizi yaşanıyor. Krizlerden çok kriz lobileriyle uğraşıyoruz.

BAĞIMSIZLIK MÜCADELESİ VERİYORUZ

Biz normalleşme sürecinde girdiğimizde en çabuk toparlanan ülke olacağız. Battık bittik lobisi yine aynısın söylüyor. Algı üzerinden. Etkili değil ama bizi azınlık bir kesimimiz var, sosyal medya ile yatıp kalkan. Milli bağımsızlık mücadelesi veriyoruz. Net söylüyorum Türkiye'de özellikle son 7 yıldır AK Parti iktidarı farklı ekonomik mücadeleleri veriyor. Ben Enerji bakanlığı dönemimden itibaren bu sürecin içerisindeyim. Biz bir hayal dünyasında yaşamıyoruz. Dünya çok başka bir iklimde ve kavga içerisinde. Bizim kimsenin malında gözümüz yok.

ESKİSİNE GÖRE DAHA AZ ETKİLENİYORUZ

Küresel iklimden kaynaklı Türkiye her ülke gibi etkileniyor. Eskisine göre daha az etkileniyor. Türkiye her gün donanmasıyla Ege'de Akdeniz'de sondaj yapıyor. Haklarını savunacak süreçler oluşturuyor. Sınır ötesi terör örgütlerine operasyonlar yapıyoruz. Her geçen gün daha da güçleniyor Türkiye ve güçlenecek. Toplumumuz geziden beri söylenenle hakikat arasındaki farkı görüyor ve liderinin arkasında. 2008 krizinde -14,4 küçüldü yılın tamamında eksi 8 küçüldü Türkiye, bugün tüm bunlara rağmen biz yılı da en kötü çeyreğimizi de 2008-2009 krizinden daha iyi kapatacağız. Türkiye'de zaten birileri tarafından gerektiğinden fazla toplum psikolojisini negatife doğru itme çabası var. Toplumsal anlamda bunu destekleyecek adım atmamamız lazım.

KURUN SEVİYESİ DEĞİL, REKABETÇİ OLUP OLMAMASI ÖNEMLİDİR

Biz şu an itibariyle bahane üretme değil topluma çözüm üretme noktasında sorumluluk taşıyoruz. Biz daha iyisini yapmakla mükellefiz. Pandemi sürecinin normalleşme aşamasına başlamadık. Türkiye ekonomideki dalgalanmaları yönetebiliyor. Son 1 aylık süreçte kur 7'lere çıktı. Finansal güvenlik yapısında Türkiye tüm bu dalgaları kontrollü yönetip yönetmediği önemlidir ve Türkiye bu anlamda ciddi altyapıya sahiptir. Kurun seviyesi değil, rekabetçi olup olmaması önemlidir. Türkiye yüzde 5 küçülecek' iddiasında bulunanlar yine yanılacaklar. Tahminimiz eksi 2 ile 1 arasında. Dünya ortalamasından çok daha iyi. Tüm veriler toparlanmanın güçlü şekilde başladığını gösteriyor. Normalleşme sürecinde atılan her adım daha pozitif yansıyor. Temmuz ihracatı ve tüm süreçler ekonomideki toparlanma süreçlerinin başladığın gösteriyor. Haziran, Temmuz ve Ağustos rakamlarında toparlanmanın güçlü bir şekilde gösteriyor. Altyapısı da sürece hızlı adapte olma konusunda Türkiye çok başarılıydı.

'PARA BAS' DİYENLER OLDU, BU EN BÜYÜK TUZAKTIR.

Son 2 ayda 250 bine yakın konut satıldı. Piyasa kendi ayakları üzerinde duracak şekilde devam ediyor. Ağustos itibariyle piyasa dengeleşiyor. İhtiyaç oldukça dokunuş yapıyoruz. Kısa çalışma ödeneği ile ilgili normalleşme desteğine dönüyor artık. Başvuran firmalarla birlikte yavaş yavaş normalleşme desteğine dönüyor. Çok güçlü bir istihdam paketi hazırladık.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Bakan, Albayrak,, ekonomideki, son, gelişmeleri, değerlendirdi!,
Yorumlar
Haber Yazılımı