Haber Detayı
13 Nisan 2018 - Cuma 15:14
 
Bakan Özlü Çayırova'da Fabrika Açtı!
Anadolu Landini Traktör Fabrikası Açılış Töreni Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü ve Vali Hüseyin Aksoy’un katılımlarıyla gerçekleştirildi.
Çayırova Haberi
Bakan Özlü Çayırova'da Fabrika Açtı!

Açılış törenine Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü ve Vali Hüseyin Aksoy’un yanı sıra Çayırova Kaymakamı Hasan Gözen, Çayırova Belediye Başkanı Şevki Demirci, Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan, Anadolu Genel Müdürü Hayati Köseoğlu, İtalyan Ortak ARGO Tractors Başkanı Valerio Morra ve çok sayıda vatandaş katıldı. Fabrikanın tanıtım filminin gösterimiyle başlayan program; Anadolu Genel Müdürü Hayati Köseoğlu, İtalyan Ortak ARGO Tractors Başkanı Valerio Morra ve Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan’ın konuşmaları ile devam etti. Vali Hüseyin Aksoy’un konuşmalarında; “Sayın Bakanım değerli katılımcılar, Anadolu Landini Traktör Fabrikası açılış törenine hoş geldiniz. 2017 Maliye Bakanlığı vergi gelirlerine baktığımızda İstanbul’dan sonra en fazla vergi ödeyen 2. şehir Kocaeli’dir. 69. 4 milyar liralık bir vergi geliriyle Türkiye ekonomisine çok önemli katkılar sunmaktadır.

DIŞ TİCARETİN YĞZDE 17'Sİ GEBZE'DEN

Dış ticaretin 17’si Kocaeli gümrüklerinden gerçekleştirilmektedir. Böylesine Türkiye ekonomisine katkı sunan Kocaeli’de bir traktör fabrikasının açılıyor olması da yapılan bu çalışmalara önemli katkılar sunuyor olacaktır. Türkiye’de önemli tarımsal potansiyel var. Geleneksel üretimlerle, geleneksel yöntemlerle tarımda uluslararası alanda rekabet etmek mümkün değil. Onun için gelişen teknolojilerden yararlanılarak tarımı iyi bir noktaya taşıma bakımından Türkiye’de önemli çalışmalar gerçekleştiriliyor. Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğümüz Türkiye’nin birçok bölgesinde yeni barajlar ve sulama tesisleri yapıyor. Sulu tarıma geçen bu alanlarda hem ürün çeşitliliği hem de ürün miktarında önemli değişiklikler olacak. Bu tarımsal süreçte de yeni traktörlere de , yeni tarımsal aletlere de ihtiyaç duyulacak. Bu yönüyle bu fabrikanın Türk tarımının gelişmesine de katkı sunacak noktada faaliyetlerini gerçekleştireceğine olan inancım tamdır.

KOCAELİ HER ZAMAN SANAYİ ÖNCÜSÜ

Son günlerde Türkiye ekonomisi üzerinde yapılmak istenilen spekülasyonlara baktığımızda yabancı sermayeli bir ortakla bu fabrikanın bugün Kocaeli’nde açılıyor olması oldukça önemli ve anlamlıdır. Bu yönüyle Anadolu Grubuna teşekkür ediyorum.” diyen Vali, yapılan yatırımın hayırlı olması temennisinde bulundu. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü ise yaptığı konuşmalarında ; “Anadolu Grubu Traktör Fabrikası ve tesislerinin açılış programında sizlerle birlikte bulunmaktan büyük memnuniyet duyuyorum. Bu tesislerin hayırlı olmasını ve bereket getirmesini diliyorum. Bu tesislerle ülkemizin ekonomisine katkıda bulunan Anadolu grubuna teşekkür ediyorum.


“TÜRKİYE BUGÜN TRAKTÖR ÜRETMEKLE KALMAMIŞ, ÜRETTİĞİ TRAKTÖRÜ
İHRAÇ EDEN BİR ÜLKE KONUMUNA GELMİŞTİR”


Bir bakan olarak beni en çok mutlu eden programlar fabrika açılışlarıdır. Çünkü fabrika demek üretim, katma değer, ihracat ve istihdam demektir. Türkiye’nin üretimine, ihracatına ve istihdamına katkıda bulunan her fabrika ve girişim bizim için bir değerdir. Bugün açılışını yaptığımız fabrikanın ileri teknoloji ile donatılmış olması bizler için ayrı bir memnuniyettir. Bizim kültürümüzde traktörün ayrı bir yeri vardır. Traktör üretim, bereket, ekmek ve alın teri demektir. Türkiye bugün traktör üretmekle kalmamış ürettiği traktörü ihraç eden bir ülke konumuna gelmiştir. Ülkemiz traktör pazarının dünyada en dikkat çeken ülkelerindendir. 2017 yılında Türkiye’de yaklaşık 73 bin traktör üretildi. Bunların yaklaşık 14 bini ihraç edildi. Tarım devrimi binlerce yıl önce bizim topraklarımızda başlamıştır. Tarımdaki nüfusun azaldığı, tarım alanlarının daraldığı bir dünyada tarımsal üretimi sıçratacak yegane araç teknolojidir. Türk
tarımı daha fazla sıçramayı teknoloji ile yapabilir.

TARIMDA TEKNOLOJİYİ ÖNEMSİYORUZ

Bunun için tarımın ve çiftçilerimizin teknoloji odaklı bir şekle dönüştürülmesini Bakanlık olarak çok önemsiyoruz. TÜBİTAK akıllı ve hassas tarım uygulamaları için ihtiyaç duyulan
her alanda destek veriyor. KOSGEB tarım teknolojiklerine yatırım yapmak isteyen herkese kaynak sunmaya devam ediyor. Teknolojik inovasyonu tarım uygulamalarının merkezine koymaya gayret ediyoruz. Gelecekte insansız faktörler, dijital sensörlerle donatılmış tarım makinalarını tarımsal üretimin merkezine yerleştireceğiz. Gıda teknolojilerini destekleyeceğiz. Bütün kaynaklarımızı yerli ve milli tarımın hizmetine sunacağız. Türkiye bir yatırım üssüdür. Bugün açılışını yaptığımız bu fabrika Türkiye’nin yerli ve yabancı bütün yatırımcılar için güvenilir bir ülke olduğunun açık bir göstergesidir. Türkiye tüm sıkıntılara rağmen vizyonunu büyüterek, yoluna devam edecektir. Türkiye’yi ekonomik baskı altına almaya çalışanlara izin vermeyeceğiz. Türkiye ekonomisinin güçlü olduğunu, sağlam olduğunu ve büyüyerek devam edeceğini bir kez daha sizlerle paylaşmak isterim. Anadolu Grubunu, bu önemli traktör fabrikası yatırımından dolayı tebrik ediyorum. Bu duygu ve düşüncelerle Anadolu Landini Traktör Fabrikasının ülkemize ve tarım sektörümüze hayırlı olmasını ve bereket getirmesini diliyorum.” dedi. Konuşmaların ardından Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı  Dr. Faruk Özlü, Vali Hüseyin Aksoy ve beraberindeki protokol üyeleri hayırlı olsun dilekleriyle fabrikanın açılış kurdelesini keserek, fabrikayı gezdiler.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Bakan, Özlü, Çayırova'da, Fabrika, Açtı!,
Yorumlar
Haber Yazılımı