Haber Detayı
06 Mart 2016 - Pazar 11:10
 
BARAJLARDA SEVİNDİREN GELİŞME
Kocaeli Haberi
BARAJLARDA SEVİNDİREN GELİŞME

Kocaeli'de son yağışlarla barajlardaki su miktarı 68 milyon 840 bin metreküpe, doluluk oranı da yüzde 93'e yükseldi. Sanayi kenti Kocaeli'de etkili olan son yağışlarla barajlardaki doluluk oranı yüzde 93'e ulaştı. Kocaeli Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSU) verilerinden derlenen bilgiye göre, yağışların ardından kente su sağlayan Yuvacık ve Namazgah Barajı'ndaki su miktarı 68 milyon 840 bin metreküpe yükseldi. Yağışlar ve yüksek kesimlerdeki karların erimeye başlamasıyla barajlardaki doluluk oranı Yuvacık'ta yüzde 94'e, Namazgah Barajı'nda da yüzde 91'e çıktı.

Son 50 yılın en kurak döneminin yaşandığı 2014'te barajlarda su kalmadığı için Sapanca Gölü'nden takviye yapılan ve 100 milyon liralık yatırımla su kuyuları açılan kentte, barajlarda biriken 68 milyon 840 bin metreküp su 181 günlük ihtiyacı karşılayacak düzeye ulaştı.

Kocaeli'nin ana su kaynağı olan Yuvacık ve Namazgah barajları ile bahar yağmurları da göz önüne alındığında, kentin bu yaz su sıkıntısı çekmeden kışa ulaşması beklendiği bildirildi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: BARAJLARDA, SEVİNDİREN, GELİŞME,
Yorumlar
Haber Yazılımı