Haber Detayı
28 Kasım 2015 - Cumartesi 13:40
 
Baro Başkanı Öldürüldü
Tahir Elçi'nin basın açıklaması yaptığı sırada çatışma çıktı.
- Haberi
Baro Başkanı Öldürüldü

Diyarbakır’ın merkez Sur ilçesinde basın açıklaması yaptıktan sonra teröristlerin silahlı ve roketli saldırısına uğrayan grubun içerisinde bulunan ve ağır yaralanan Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi, kaldırıldığı Diyarbakır Selahattin Eyyübi Devlet Hastanesi’nde hayatını kaybetti. Tahir Elçi’nin başından vurulduğu öğrenildi. 

Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi'nin öldürüldüğü belirtilen çatışmada 1 polis memuru da şehit oldu.
Diyarbakır'ın Sur İlçesi'nde saat 13.00'ten itibaren sokağa çıkma yasağı ilan edildi

DİYARBAKIR’ın merkez Sur İlçesi Balıkçılarbaşı bölgesinde bulunan ve daha önceki çatışmada zarar gören 4 ayaklı minare önünde Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi, bir grup avukat ile birlikte açıklama yaptı.

Açıklamanın ardından saat 11.00 sıralarında çevreden silah ve çatışma sesleri duyuldu. Çatışma sırasında 1 kişi başından vurularak yere düştü. Başından vurulan kişinin öldüğü belirtilirken, yaralı polisler hastaneye kaldırıldı. Çatışmada yaralananlar arasında Anadolu Ajansı muhabiri Aziz Aslan ile DHA muhabiri Ramazan Yavuz ve Baro yöneticilerinin de olduğu belirtiliyor. 
Diyarbakır’ın merkez Sur ilçesinde basın açıklaması yaptıktan sonra teröristlerin silahlı ve roketli saldırısına uğrayan grubun içerisinde bulunan ve ağır yaralanan Tahir Elçi, kaldırıldığı Diyarbakır Selahattin Eyyübi Devlet Hastanesi’nde hayatını kaybetti. Elçi’nin başından vurulduğu öğrenildi.

DİYARBAKIR BAROSU: SUİKAST SONUCU ÖLDÜRÜLMÜŞTÜR
Diyarbakır Barosu, Baro Başkanı Tahir Elçi'nin kurşunlara hedef olarak hayatını kaybettiğini duyurdu. Diyarbakır Barosu da Twitter hesabından yazdığı mesajda, “Baro Başkanımız Av. Tahir Elçi suikast sonucu öldürülmüştür” ifadelerini kullandı.
 
 
TEK KURŞUNLA ÖLDÜRÜLDÜ
Olay sırasında Elçi ile birlikte olduğunu söyeyen Diyarbakır Barosu Avukatı Baki Demirhan ise Evrensel gazetesindeki açıklamasında, "Açıklama sürerken silah sesleri duyuldu. Arkaya doğru koşuşturma başladı.Tahir beyle birlikte koştuk, sonra öldürüldü. Tek kurşunla öldürüldüğü kesinleşti. Tahir Elçi'nin keskin nişancı kurşunuyla öldürülmüş olabileceğini düşünüyoruz" dedi.
 
- Diyarbakır Valiliği'nden açıklama:

"28.11.2015 tarihinde saat 11.00 dolaylarında İlimiz Sur İlçesi Dört Ayaklı Minare civarında Diyarbakır Barosu tarafından bir basın açıklaması programı yapıldığı esnada güvenlik görevlilerimize saldırıda bulunulmuş; bu saldırıda 1 polis memurumuz şehit olmuş, 2 polis memurumuz da yaralanmıştır. Olay sırasında ve akabinde aynı yerde meydana gelen çatışmada, Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi hayatını yitirmiştir. Konuyla ilgili Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca soruşturma açılmış olup konunun detayları incelenmektedir. Konuyla ilgili detaylı açıklama kamuoyuyla daha sonra paylaşılacaktır.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Baro, Başkanı, Öldürüldü,
Yorumlar
Haber Yazılımı