Haber Detayı
13 Temmuz 2020 - Pazartesi 21:13
 
Başarıyla dolu bir yıl!
Darıca Haberi
Başarıyla dolu bir yıl!

Darıca Belediye Başkanı Muzaffer Bıyık, geride kalan 1 yıllık görev sürecini ve gerçekleştirdikleri projeleri kamuoyuna anlattı. ‘Canla başla Darıca’ sloganıyla yola çıkan Başkan Bıyık, Sosyal Belediyecilik anlayışından ödün vermeyerek Darıca’nın marka değerini yükseltme adına ellerinden geleni yapmaya devam edeceklerini söyledi.
Darıca Belediye Başkanı Muzaffer Bıyık göreve geldiği günden bu yana bir yıllık çalışmalarını değerlendirdi. Başkan Bıyık'ın bir yılını değerlendirdiği Adnan Menderes Kültür Merkezi’nde gerçekleşen programa; Ak Parti Kocaeli Milletvekili Cemil Yaman,Ak Parti Kocaeli eski Milletvekili ve MARTEK Başkanı Mehmet Ali Okur, Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Gebze Bölgesi Koordinatörü İbrahim Pehlivan, Ak Parti Darıca İlçe Başkanı Ufuk Acay, Ak Parti Darıca MHP İlçe Başkanı Adem Emre Aygün, önceki dönem Darıca Belediye Başkanı Şükrü Karabacak, Darıca İlçe Milli Eğitim Müdürü İsmail Oğuz, sivil toplum kuruluşlarının başkanları ve yöneticileri ile mahalle muhtarları katıldı.
“PANDEMİ ÇALIŞMALARA ENGEL OLMADI”
Toplantıda konuşan Bıyık, “Göreve geldiğimiz günden bu yana yoğun bir süreç geçirdik. Pandemi yüzünden çalışmadık diyemeyiz. ‘İlk günkü aşkla, canla başla Darıca’ diye şiar edinerek çalışmalarımıza devam ettik. Pandemi sürecinde vatandaşımızla dertlenip, vatandaşlarımızla mutlu olduk. Onların derdine de sevincine de ortak olduk. Belediye Başkanı olmadan önce seçim meydanlarında “ulaşılabilir ve şeffaf bir belediye başkanı” olacağıma söz vermiştim. Sözümüzü yerine getirerek seçildiğimiz ilk gün sosyal medya hesaplarımızdan numaramızı paylaştık ve vatandaşlarımızla ayrım gözetmeksizin iç içe olduk.”
“MİLLET BAHÇESİ DARICA’YA AYRI BİR HAVA KATACAK”
Türk Silahlı Kuvvetlerinin Büyükşehir Belediyemize devrettiği 960 dönümlük askeri alanı Millet bahçesine dönüştürerek hizmete açtık. 960 dönümlük Millet Bahçemizi ve birçok projemizi başkanlık dönemimiz dolana kadar yapmaya devam ederek vatandaşımızın hizmetine sunacağız. İçinde yürüyüş yolu, bisiklet yolları, kumsalı, çocuk oyun köyü birçok sosyal donat alanlarıyla bölgenin cazibe merkezi olacak. Ayrıca Darıca Gebze Metro hattında çıkan bir takım dedikodular oldu. Olacak mı?, Yapılabilecek mi? gibi.. Biz görüldüğü üzere metromuzun çalışmalarını başlattık. Büyük bir hassasiyet ve özveriyle metromuzu söz verdiğimiz Mayıs 2023 tarihine yetiştirmeye çalışarak hizmete açmayı planlıyoruz. Öte yandan nüfusu sürekli artan Darıca’mızın tüm ulaşım sorunlarını ele alarak çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Bu kapsamda başta şehrimizin can damarı olacağını düşündüğümüz Cengiz Topel Caddesini yeni dönemde hızlı bir şekilde yenileyerek bitirmeyi hedefliyoruz. Bu sayede İstasyon trafiği de rahatlayarak Darıca-Eskihisar ve Tatlıkuyu birbirine bağlanmış olacak. Prestijli cadde uygulamamıza da bir yandan hız verdik. Yaklaşık 70 milyon TL’lik altyapı ihalesi yapılarak projemizi hayata geçiriyoruz.” dedi. 
“BAŞKA ELİFLER ÖLMESİN” DİYE…
Fen işleri çalışmalarının da sürdüğünü belirten Başkan Bıyık, “Muhtarlarımızla istişare halindeyiz. Mahallemizin bir sorunu bizim bin sorunumuz o yüzden sorunları çözmek için canla başla çalışıyoruz. Bu kapsamda özellikle Nenehatun, Kazım Karabekir ve yağmur suyu sıkıntısı yaşayan mahalle ve sokaklarımızı iyileştirmeye başladık. Yağmur suyu yüzünden yaşanan felaket yüzünden hayatını kaybeden Elif kardeşimiz gibi başka canlarımız gitmesin, başka elifler ölmesin diye gerekli tüm tedbir ve çalışmaları gerçekleştirerek yağmursuyu alt yapısını düzene soktuk.” dedi.
“SÖZÜMÜZ SÖZ”
Çok amaçlı kapalı Pazar yerinin de tamamlandığını söyleyen Başkan Bıyık, “Müteahhit firma yetkilileri ile sürekli olarak irtibat halindeyiz, yılsonunda hizmete açmayı planlıyoruz. Bunun dışında hanım kardeşlerimize verdiğimiz bir sözümüz vardı. Bizlerden Cumartesi-Pazar günleri kendi el emeklerini sergileyecekleri bir alan istemişlerdi, onu da hizmete açmak için uğraşıyoruz. Çalışmalarımız sadece insan odaklı değil. Sokak hayvanlarımızı da sevmenin ve onlar içinde bir şeyler yapmamız gerektiğinin farkındayız. Bu yüzden Büyükşehir Belediyemiz tarafından yapılan ve Gebze Bölgesini kapsayacak olan Sokak Hayvanları Barınağımızı da inşa ediyoruz. Duyarlı vatandaşlarımız ve hayvan severlerimizin de desteğiyle beslenme noktaları oluşturarak sokak hayvanlarımızı hem besliyoruz hem de bakıma ihtiyacı olanların tedavisini ücretsiz bir şekilde yapıyoruz.” şeklinde konuştu.
“KENTİN DÖNÜŞÜMÜNÜ SAĞLAYACAĞIZ”
Kentsel dönüşüm çalışmalarımızı Emek Mahallesinde başlattık. İmar yoğunluğu oluşturmadan kentsel dönüşümle birçok yeri değiştireceğiz. Darıca Belediyesi olarak müteahhit olmadığımızın farkındayız ancak içinden çıkılması zor olan yerlerimiz vardı onları çözüme kavuşturmak için, müteahhitlerle vatandaşlarımızı bir araya getirerek kilit noktaların sorunlarını çözmek ve şehrimizin dönüşümünü sağlamak için çaba sarf edeceğiz. Hizmetlerimizden bir diğeri ise sosyal tesislerimiz. İlçemize gerek yeni sosyal tesisler kazandırarak gerekse mevcut sosyal tesisleri daha modern bir hale getirerek Darıcalılarımızın gönlünü kazanmayı hedefliyoruz. Sosyal tesislerimizdeki fiyatlarda ciddi anlamda değişiklikler yaptık. Bizim tesislerimizde belediye kokmayacak. Tek derdimiz tesislerimizdeki personelimizin giderlerini karşılamak ve kar gütmeden iyi bir hizmet ortaya koymak.
“BU PROJEDE HERKESİN BİR TUZU VAR”
Projelerini anlatmayı sürdüren Başkan Bıyık, Balçık Mezarlığına giden vatandaşlar için ek hizmet binası ve taziye evini hazırladıklarını belirterek, “Burada herkesin bir tuzu var çünkü burası hayırseverlerin katkısı ile yapılarak ihalesi gerçekleşmedi. Nenehatun’da da bir taziye evi açacaklarının müjdesini veren Başkan Bıyık,  Ücretsiz cenaze nakil hizmetimizde başladı... Vatandaşımızı cenazesi ile birlikte istediği yere taşıyoruz. Memleket ya da parti gözetmeden her vatandaşımızın bireysel talebini alarak yapıyoruz.” dedi. Dijital kütüphane hizmeti açtıklarını da belirten Başkan Bıyık, “28 kategoride binlerce kitaba ücretsiz ulaşılıyor. Okullarımızda çocuklarımız araştırmalarını ve ödevlerini yapsın, birçok belgeye ve bilgiye ulaşsınlar hatta para verip kitap alamayan çocuklarımız mağdur olmasın diye bu uygulamayı hizmete açtık. Yaklaşık 30 bin e-kitabın bulunduğu sistemle çocuklarımız artık donanımlı. Öte yandan 9 farklı bilgi evinde 1 yılda 2 bin 448 öğrenciye, hazırlık kurslarımıza katılarak ücretsiz eğitim görerek üniversite hazırlanan 600 gence ve farklı branşlarda hizmet alan 452 hanım kardeşimize hizmet verdik.” İfadelerini kullandı.
Başkan Bıyık’ın devam eden projeleri; 
Sünnet Şenlikleri
Erdemli genç seminerleri
Kültürel çalışmalar
Gönül Buluşmaları
Evde Yaşlı Bakım Hizmeti
İstihdam Masası
Dini Tesislerin Bakım Hizmeti
Sıfır Atık Projesi ile öğrencilere eğitim
Temizlik İşleri Çalışmaları
Engelsiz Bir Hayat Projesi
Darıca Su Sporları Merkezi (PİRAT)
Spor Faaliyetleri
PROJE AŞAMASINDA OLANLAR;
Tuzla-Bayramoğlu Bağlantı Yolu
Osmangazi Köprüsü 2.Bağlantı Yolu
Sanayi Caddesi – Gebze Bağlantı Yolu
60.yıl Dalçık Çıkışı Kavşak Düzenlemesi
60.yıl üst geçidi
Bayramoğlu Aqua Park
Nenehatun Spor Kompleksi
Balyanoz Koyu Marina
Nenahatun Kent Park
Millet Kıraathanesi,
Sosyal Yaşam Merkezi
Farabi EAH Ek binası
Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi
Mahalle Konakları
Oyun Sokakları
Engelliler Kreşi ve Parkı
Gönül Erleri Toplumsal Dayanışma Mağazası
Şehirler ve Kültürler Kaynaşması
Çanakkale’ye Dedeme Gidiyorum
Geleneksel Cirit Töreni,
Kent Meydanı
Yeni Belediye ve Kamu Binaları

Kaynak: Editör:
Etiketler: Başarıyla, dolu, bir, yıl!,
Yorumlar
Haber Yazılımı