Haber Detayı
16 Ağustos 2018 - Perşembe 15:24
 
Başkan Demirci’den 17 Ağustos Mesajı
17 Ağustos 1999 yılından asrın en büyük felaketlerinden biri olan Marmara Depreminde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet dileyerek bir mesaj yayınlayan Çayırova Belediye Başkanı Şevki Demirci, büyük depremi unutmadıklarını söyledi.
Çayırova Haberi
Başkan Demirci’den 17 Ağustos Mesajı

“Deprem Öldürmez, Bina Öldürür”

17 Ağustos Marmara Depremi’nin 19. yıldönümü dolayısıyla bir mesaj yayınlayan Belediye Başkanı Şevki Demirci, Türkiye yakın tarihini derinden etkileyen felaketin üzerinden yıllar geçmesine rağmen Marmara Depremi’nin dün gibi hafızalarda olduğunu belirtti. Türkiye’nin deprem kuşağı üzerinde olduğunu ve bölgesel olarakta 1. derece deprem bölgesi üzerinde yaşadıklarını hatırlatan Demirci, depreme her zaman hazırlıklı olmanın en önemli adımı deprem bilinci olduğunu söyledi. Kaçak yapılar başta olmak üzere kalitesiz yapılaşmanın önüne geçilmesi için gerek hükümet gerekse de belediyeler olarak büyük bir çaba sarf ettiklerini söyleyen Demirci, “deprem öldürmez, bina öldürür” gerçeğini unutmamak gerektiğini belirtti.

Son 15 Yılda Önemli Adımlar Atıldı

Büyük felaketin üzerinden geçen 19 yılda alınan tedbirlerin son 15 yılda daha da hızlandırıldığını belirten Demirci, “Tüm ülkeyi derin acılara boğan doğal afetin üzerinden geçen sürede birçok değişiklik yaşandı. Hükümetimiz depremle yaşama bilincini küçük yaşlarda çocuklarımıza aşılayacak ve bunun eğitimini sağlayacak birçok adım attı. Yine buna ek olarak daha kaliteli, sağlıklı ve güvenli yapılaşmanın yolunu açtı. Son 15 yıla baktığımızda ülkemiz olası depremlere karşı hazırlıklarını hızla sürdürüyor. Hükümetimizin yaptığı girişim ve gelişmelere bizlerde yerel yönetimler olarak büyük katkılar sağlıyoruz. Yapılaşmalarda kontrolü elimizden bırakmayarak daha sağlam binaların inşası için çalışıyoruz.” dedi.

17 Ağustos depreminin yıl dönümünde yeni 17 Ağustos’lar yaşanmamasını da temenni eden başkan Demirci, “Ülkemizi yasa boğan o asrın felaketinde hayatını kaybeden vatandaşlarımızı rahmetle anıyor ve yakınlarına bir kez daha başsağlığı diliyorum” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Başkan, Demirci’den, 17, Ağustos, Mesajı,
Yorumlar
Haber Yazılımı