Haber Detayı
30 Ocak 2017 - Pazartesi 21:08
 
Belediye Başkanı İfade Verdi
15 Temmuz Darbe Komisyonuna yazılı ifade veren başkan, o tarihte ABD'de olduğunu ve ziyaret tarihinin önceden belirlendiğini; belediye çalışanlarını da direnmesi için telefonla organize ettiğini söyledi.
- Haberi
Belediye Başkanı İfade Verdi

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı  Kadir Topbaş, TBMM FETÖ'nün Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu tarafından kendisine sunulan sorulara yazılı yanıt verdi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevinin yanı sıra  Türkiye Belediyeler Birliği Başkanlığı ve "yerel yönetimlerin  Birleşmiş Milletler"i kabul edilen UCLG Dünya Başkanlığı görevlerini sürdürdüğünü anımsatan Topbaş, bu görevleri sebebiyle uluslararası toplantılara sıklıkla katıldığını belirtti.

"DARBEDEN ÖNCE DÖNECEĞİM HABERLERİ DOĞRU DEĞİL"

 

Birleşmiş Milletler Ekonomik ve Sosyal İşler Dairesi (UNDESA) adına BM Genel Merkezi'nde yapılacak toplantıya ana konuşmacı olarak katılmak üzere davet aldığını kaydeden Topbaş, "Bu toplantı ve sonrasında foruma katılan iştirakçilerle ikili görüşme ve toplantılara katıldım. 12-20 Temmuz 2016 tarihleri arasında görevli olarak yurt dışında bulunacağımı  İstanbul Valiliğine resmi yazı ile bildirdim. Dolayısıyla yurt dışından dönüş tarihimin 15 Temmuz Cuma gününden önce olduğu ancak dönmediğim iddiaları gerçeği yansıtmamaktadır." ifadelerini kullandı.

"FETÖ İLE İLGİLİ HİÇBİR SUÇLAMA YÖNELTİLMEDİ"

Topbaş,  İstanbul Büyükşehir Belediyesinin tüm iş ve işlemlerinin mevzuata uygun yapılması için gerekli hassasiyetin gösterildiğini, görevi boyunca dini, mezhebi, cemaati, siyasi görüşü sebebiyle hiçbir gruba ayrımcılık sağlanmasına izin vermediğini, göz yummadığını vurguladı.

Belediyenin tüm işlerinin  Sayıştay ve İçişleri Bakanlığınca düzenli olarak denetlendiğine dikkati çeken Topbaş, "Bugüne kadar yapılan denetimlerde hiçbir kişi, kurum ya da FETÖ/PDY'ye haksız gelir sağlayacak şekilde, hukuka aykırı iş verilmesi ve imkan sağlanması hususunda yapılan bir tespit yoktur. 17-25 Aralık'tan sonra başlatılan adli süreçlerde FETÖ'ye kaynak aktarmakla suçlanan hiçbir kişi, kurum ve şirket ile belediyenin ilişkisi olduğuna dair bir suçlama yöneltilmemiştir." değerlendirmesinde bulundu.

"FETÖ GERÇEK YÜZÜNÜ 17-25 ARALIK'TA GÖSTERDİ"

Topbaş, 15 Temmuz darbe girişimi esnasında görevli olarak yurt dışında olması sebebiyle  İstanbul'da yaşananlarla ilgili görgüye dayalı aktarabileceği bilginin bulunmadığını bildirerek, "15 Temmuz darbe girişimini gerçekleştiren FETÖ/PDY terör örgütünün önceleri cemaat görünümünde olduğu herkesin malumudur. 17-25 Aralık 2013 yargı darbe girişimi gerçekleştiğinde FETÖ/PDY örgütünün gerçek yüzünü devletimiz, hükümetimiz ve milletimiz ile birlikte ben de görmüş oldum." görüşünü paylaştı.

"ETİLER ARAZİSİ KONUSUNDA HEDEF HALİNE GETİRİLDİM"

Topbaş, 17-25 Aralık yargı darbe girişimi sırasında şahsı, mesai arkadaşları ve belediyenin, haksız-hukuksuz takip ve dinlemelerden kaynaklanan sözde "Etiler  Polis Okulu Arazisi Soruşturması" kapsamında hedef haline getirildiğini, 2014 yerel seçimlerini etkilemek adına yöneltilen haksız ve hukuksuz suçlamalar çürütülerek, FETÖ/PDY'nin yalancılığının o günlerdeki gazetelerin manşetleri ve televizyon kayıtlarıyla ispatlandığını kaydetti.

"FETÖ, KAZANMAMAM İÇİN KAMPANYA YÜRÜTTÜ"

Milli Güvenlik Kurulunun (MGK) tavsiyesi üzerine hükümetin de kararıyla "terör örgütü" niteliği resmiyet kazanan FETÖ'nün seçim sürecinde şahsı aleyhine kampanya yürüterek seçimi rakiplerinin kazanması adına yoğun çaba sergilediğini anlatan Topbaş, FETÖ'nün kendisini her seçim döneminde saf dışı bırakma çabası içinde olduğunu, haksız suçlamalar ve birtakım sözde soruşturma dosyalarının da ortaya çıktığını bildirdi.

"DARBEYE KARŞI DİRENMELERİ İÇİN KESİN VE NET TALİMATLAR VERDİM"

Topbaş, FETÖ'nün belediyeyi hedef alan faaliyetlerde bulunmasının kamuya mal olan birtakım soruşturmalar neticesinde ortaya çıktığını vurguladı. 
"15 Temmuz darbe girişimi sırasında ise belediyemiz bilindiği üzere işgal edilmeye çalışılan yerlerden biriydi." ifadelerini kullanan Topbaş, şöyle devam etti:

"Cumhurbaşkanımız  Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliği ve milletimizin cesareti ile  Türkiye, büyük bir badireyi atlatırken belediyemiz de işgalden kurtarıldı. Belediye Başkanlığı binamızın önünde 17 şehit verdik. 15 Temmuz gecesi  İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak tüm birimlerimizle darbenin karşısında durduk. Cumhurbaşkanımızın meydanlarda toplanma ve darbeye karşı durma çağrısını  İstanbul'daki tüm elektronik levhalara sloganlarla yansıttık. Tüm birimlerimize darbeye karşı direnmeleri için kesin ve net talimatlar verdim.

Öyle ki tüm araç ve gereçlerimiz o gece hain darbe girişiminin durdurulması için seferber edildi."

"TELEFONLA TÜM BİRİMLERİ HAREKETE GEÇİRDİM"

Silivri yönünden  İstanbul'a doğru askeri hareketlilik olduğu haberini aldığında belediye araçları ile yolun kesilmesi talimatını da kendisinin verdiğini ifade eden Topbaş, "15 Temmuz darbe girişimi sırasında ABD'de bulunuyor olmama rağmen telefon talimatları ile tüm belediye birimlerini harekete geçirdim." değerlendirmesinde bulundu.

FETÖ iltisakı ve irtibatı sebebiyle 17/25 Aralık sürecinde de olduğu gibi, İSKİ, İETT ve iştiraklerindeki bin 108 personel hakkında işlem yapıldığını anımsatan Topbaş, "Belirtilen personelimizden 46'sı ihraç, 234'ü göreve iade edilmiştir. Diğerleri hakkındaki işlem süreci devam etmektedir." bilgisini paylaştı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Belediye, Başkanı, İfade, Verdi,
Yorumlar
Haber Yazılımı