Beştepe Millet Camii Açıldı
Haber
03 Temmuz 2015 - Cuma 13:29
 
Beştepe Millet Camii Açıldı
Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nın içinde inşaatı tamamlanan cami, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşması sonrası Diyanet İşleri Başkanı'nın duasıyla hizmete açıldı.
- Haberi
Beştepe Millet Camii Açıldı

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde inşa edilen Beştepe Millet Camii, bugün Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından hizmete açıldı. Erdoğan, caminin adını da açılış konuşmasında ilk kez açıkladı. Erdoğan'ın konuşması sonrası Diyanet İşleri Mehmet Görmez'in duasıyla birlikte cami resmen açılmış oldu. Açılış sonrası camide ilk cuma namazı kılındı.

Törende konuşan Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları:

Sizleri en kalbi duygularımla selamlıyorum. Açılışını yapacağımız caminin hayırlı olmasını diliyorum. Adı Beştepe Millet Camii, milletimize hayırlı olsun. Camimizin Ankara'ya ve bölgemize kazandırılmasında emeğe geçen herkese çok çok teşekkür ediyorum.

Bu camide kılınacak namazların Allah katında kabul olmasını niyaz ediyorum.

"ÜLKEMİZE ÇOK ÖNEMLİ KATKILAR SAĞLADIĞINA İNANIYORUM"

Bu caminin gerek mimarisi hem de konumu itibariyle ülkemize çok önemli katkılar sağladığına inanıyorum. En önemli maddi unsurları camilerimizdir.
İnşa edilen her cami bu topraklara vurduğumuz bir mühürdü. Her mühür bu coğrafyadaki tapu senetlerimizdir.

Büyük bir mücadele sonunda yeniden tarihimizin kültürümüzün yeni bir sentezle ihya etmeyi, ayağa kaldırmayı başardık. Cumhurbaşkanlığı külliyesini ana ve yardımcı binalarıyla en seçkin, en ihtişamlı örneklerinden biri olduğunu düşünüyorum.
Günde beş vakit namaza işte o kubbelerin altında durulur. Camilerimin büyüklüğü ve güzelliği iftar kaynağıdır. İstanbul deyince Yeditepe aklımıza geliyorsa Ankara'yı da aynı özelliğe kavuşturuyoruz. Kocatepe ve Beştepe…

Çevremizde bambaşka bir manzara var maalesef… Mısır ve Suriye'de yaşananlar tüm şiddetiyle devam ediyor. Orucun ve namazın yasaklandığı yerlerde sıkıntı çektiklerini biliyoruz. Hastalığını pençesinde olan kardeşlerimizi bildiğimizde sahur yapmak iftar açmak ağır geliyor. Camilerimizde evlerimizde yapılan ibadetlerin bereketiyle tüm Müslümanlar yaşadıkları sıkıntılardan kurtulacaklardır.

Kısa bazı teknik bilgileri sizlere vermek istiyorum.

Camini oturumu 5377 metrekaredir. Ana kubbe ve 4 yarım kubbeyle örtülüdür. Yarım kubbelerin bitiminde iki şerefe olan yüksekliği 60 metreyi bulan 4 adet minare mevcuttur. Ana kubbe iç çapı 21 metredir. Zeminden yüksekliği içten yaklaşık 30 metredir. Yarım kubbelerin iç çapı 8 metredir Taç kapı 2.80 genişliğindedir. Kapı mermer kapı ve metal süslemeler. Giriş yazısı. Rad suresi 24. Ayet ile taçlandırılmıştır.*

Toplam abdesthaneler 138 kişiye aynı anda hizmet vermektedir. (*Rad Suresi 24. Ayet: "Sabretmenize karşılık selâm sizlere. Dünya yurdunun sonucu (olan cennet) ne güzeldir!")

Ayetler devlet, hak, hukuk, doğruluk üzerine seçilmiştir. Yan cephelerde ve kubbelerde kullanılan bol miktardaki pencerelerde daha çok ışık kullanılması hedef edildi. Cami pencereleriyle vitraylarla kaplandı. Taç Kapısı ibadete gelenleri iç mekan doğru yönlendiriyor.

Hat sanatı ve içeriğindeki mesajlarla cemaatin dikkatini kıbleye yönlendiriyor. Hemen karşımda kongre merkezinin inşaatı devam ediyor, yıl sonuna kadar tamamlanacak. Kamu kurumlarımız, bakanlıklarımız toplantılarını burada yapabilecek.

5 milyon cilt eser alabilecek şekilde cumhurbaşkanlığı kütüphanesinin de projesi bitiyor, 2 sene içinde tamamlanacak. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi de böylece tamamlanmış olacaktır."

AYNI ANDA 3 BİN KİŞİ İBADET EDECEK

Külliye sınırlarında halka açık mekânlardan biri olan caminin oturum alanı 5 bin 177 metrekare. Caminin, her biri 2 şerefeli, 59.3 metre yüksekliğinde 4 minaresi bulunuyor. Aynı anda yaklaşık 3 bin kişinin ibadet edebileceği cami, Türk ve Osmanlı mimarlık tarihinin bir sentezi olarak nitelendiriliyor. Camide engelliler için gerekli tüm düzenlemeler yapıldı.

DÜNYA İKİNCİSİ İMAM

Camideki hat projeleri, hattat Hüseyin Kutlu tarafından gerçekleştirildi. Hat projelerinin, grafik ve tezyinatın tatbikatınıysa nakkaş Semih İrteş yaptı. Caminin imamı ise eski Beykoz Riva Camii İmamı Mehmet Bilir. Bilir, 2010 yılında Moskova'da, 2014'te Malezya'da düzenlenen Kuran-ı Kerim okuma yarışmasında dünya ikincisi olmuştu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Beştepe, Millet, Camii, Açıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı