Haber Detayı
17 Şubat 2019 - Pazar 12:00
 
BİLKAR’DA ‘NAZIM’ ANLATILDI!
Nâzım Hikmet’in Bursa Cezaevi’nde geçirdiği yılları “Nâzım’ın Bursa Yılları” adlı kitabında anlatan Yazar Güney Özkılınç, Gebze’de BİLKAR Söyleşileri’ne konuk oldu.
Gebze Haberi
BİLKAR’DA ‘NAZIM’ ANLATILDI!

Bilimsel Kültürel Araştırmalar Yayıncılık ve Üretim Kooperatifi – BİLKAR Söyleşileri’nde Yazar Güney Özkılınç ağırlandı. BİLKAR Genco Erkal Sahnesi’ndeki söyleşiye ilgi yoğun oldu. Özkılınç önce sunumda bulunurken ardından soruları yanıtladı.

İNTERAKTİF SÖYLEŞİ

Nâzım Hikmet’in Bursa Cezaevi’nde geçirdiği yılları “Nâzım’ın Bursa Yılları” adlı kitabında tanıkları dinleyerek ve arşiv fotoğraflar ile anlatıp bilinmeyenleri kaleme alan Yazar Güney Özkılınç, BİLKAR Söyleşileri’ne konuk oldu. “Kent Araştırmaları Yüzümde Nâzım İzi” adlı interaktif söyleşide Özkılınç slayt gösterisi eşliğinde, detaylara da değindi. Kısa adı BUYAZ olan 100’e yakın üyeli Bursa Yazın ve Sanat Derneği Başkanı olan Yazar Özkılınç son üç yılı aşkın süredir Nilüfer Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü.

ÇOK KİŞİNİN SİYASİ DURUŞUNU DEĞİŞTİRDİ

13 yıllık cezaevi yaşantısının 11 yılını Bursa’da geçiren Nâzım Hikmet’in aynı zamanda bir hoca, bir öğretmen olduğuna değinen Özkılınç şairin cezaevinde arkadaşlık ettiği, milliyetçi muhafazakâr kimliğiyle bilinen birçok kişinin siyasi duruşunu, tersine değiştirdiğini örnekleriyle anlattı.

FİLOZOF UNVANI EDİNDİ

Paşa soyundan gelmesinin getirdiği eğitim olanağı bilgiye erişim avantajı ile henüz 20’li yaşlarda dönemin şairlerinin, “Filozof” diye tanımladığı bir bilgi birikimine erişen Nâzım Hikmet’in dünyaya da çok duyarlı olduğunu kaydeden Özkılınç, “Nâzım Hikmet. Bursa Cezaevi’nde iken bir tarafı Paraguay, bir tarafta Japon çocuklarına seslenir. Bir tarafı İkinci Dünya Savaşı’nda, aklı fikri tüm dünyadadır. Yaşadığı ve yaşanan acılara rağmen hep umut olmuştur” dedi. Bir arkadaşının henüz yayınlanmamış bir kitabında Türkiye’de ve dünyada Nâzım Hikmet şiirlerinde geçen kişilere yer vereceğini söyledi: “Nâzım Hikmet;  20 yaşında iken Japonya’daki komutanları, Latin Amerika’da devrimci liderleri, Amerika’daki muhalifleri, İtalya’daki, Hindistan’daki halk liderlerini unutamıyor. 1000 sayfalık, Nâzım’ın tüm birikimini gösteren bir kitap olacak. Nâzım Hikmet henüz 20 yaşındayken hem tarihteki önemli kişileri hem de olayları biliyordu.”

ASIL TERCİHİ PARİS İDİ

Nâzım Hikmet’in dünya görüşünü Rusya’ya gidiş gelişi, komünist üniversitede eğitim almasının değiştirdiğini kaydeden Özkılınç, Türkiye’den kaçmak zorunda kaldığında ise asıl tercihinin kültür sanat hareketliliklerinden ötürü Paris olduğunu ancak erişim kolaylığından ötürü Moskova’ya gittiğini belirtti.

KARDEŞİ VE ENİŞTESİ DE DİNLEDİ

BİLKAR Başkanı Serdar Dikkatli söyleşi konukları Özkılınç’a söyleşi konukları olmasından ötürü teşekkür ederek günün anısına çiçek verdi. Özkılınç sohbet sonrası soruları yanıtlayıp kitaplarını imzaladı. Özkılınç’ı dinleyenler arasında Gebze’de yaşayan kız kardeşi Çiğdem Toprak ve eniştesi İlhan Toprak da yer aldı.

AFŞAR TİMUÇİN İLE AŞKIN DİYALEKTİĞİ

BİLKAR Söyleşileri, 23 Şubat Cumartesi günü Felsefeci Yazar Afşar Timuçin’in katılacağı, “Aşkın Diyalektiği” konulu söyleşi ile sürecek. BİLKAR üyelerinin yanı sıra halka açık, katılımın ücretsiz olduğu söyleşi saat 16.00’da başlayacak. Etkinlik BİLKAR’ın Hacı Halil Mahallesi, Yeniçarşı İsmetpaşa Caddesi, Beşiroğlu Altın Han, 1’nci kattaki yerinde, söyleşi salonu olarak da değerlendirilen Genco Erkal Sahnesi’nde gerçekleşecek.

Kaynak: Editör:
Etiketler: BİLKAR’DA, ‘NAZIM’, ANLATILDI!,
Yorumlar
Haber Yazılımı