Haber Detayı
02 Mayıs 2016 - Pazartesi 09:34
 
Binler, 1 Mayıs için alanlarda!
1 Mayıs İşçi Bayramı, Gebze'de Gebze Sendikalar Birliği öncülüğünde kutlandı. GSB sözcüsü Süleyman Akyüz kıdem tazminatının işçi sınıfı ve sendikaların kırmızı çizgisi olduğunu söyledi.
Gebze Haberi
Binler, 1 Mayıs için alanlarda!

1 Mayıs İşçi ve Emekçi Bayramı Gebze’de kutlandı. Binlerce işçi ve destekçileri sloganlar ve halay çekerek Gebze Kent Meydanı'na kadar yürüdü. Burada konuşan Gebze Sendikalar Birliği Dönem Sözcüsü ve Petrol-İş Gebze Şubesi Başkanı Süleyman Akyüz kıdem tazminatının işçi sınıfı ve sendikaların kırmızı çizgisi olduğunu söyledi.

 

GENİŞ GÜVENLİK ÖNLEMİ ALINDI

13076930_10154269318553777_3484250366924552496_n.jpg

Gebze Sendikalar Birliği, 1 Mayıs İşçi ve Emekçi Bayramı vesilesiyle Gebze'de bir yürüyüş gerçekleştirdi. Binlerce kişnin katıldığı yürüyüşte Gebze İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı polis ekipleri geniş güvenlik önlemi aldı. Ekipler yürüyüş yapılacak Gebze Şehit Numan Dede Caddesi'ni bariyerlerle kapatırken, yürüyüşe gelenler  teker teker kontrol edildikten sonra alana alındı.  Gebze Şehit Numan Dede Caddesi’nde toplanan sendikalar ve üyelerine STK temsilcileri ve siyasi partilerde destek verdi. Binlerce kişi caddeden Gebze Kent Meydanı'na kadar sloğanlar atarak ve halay çekerek yürüdü.

 

SİYASİ PARTİLER DESTEK VERDİ

Yürüyüşe Gebze Sendikalar Birliği’ne bağlı Petrol-İş, Birleşik Metal-İş, Tek Gıda-İş, Eğitim-Sen, Eğitim-İş, Kristal-İş, TezKoop-İş, TÜMTİS, Emekli-Sen sendikalarının Gebze Şubeleri ile CHP, HDP, ÖDP, EMEP, Vatan Partisi, SODAP, ESP, TMMOB, Gebze Artvin Gençlik Platformu, Bağımsız Sınıf Devrimci Platformu, Pir Sultan Abdal Gebze ve Çayırova Şubeleri, UİD-DER, TGB ve Haziran Hareketi destek verdi.

 

KATILANLARA TEŞEKKÜR

Yapılan saygı duruşu ve okunan İstiklal Marşı ile başlayan programda Gebze Sendikalar Birliği Dönem Sözcüsü ve Petrol-İş Gebze Şubesi Başkanı Süleyman Akyüz bir basın açıklaması yaptı. 1 Mayıs'ın dayanışma, mücadele ve birlik olduğunu ifade eden Akyüz, şunları söyledi: “ Haklarımıza dönük saldırıların hat safhaya çıktığı, toplumun terör saldırıları ile sindirilemeye çalışıldığı bir dönemde Gebze’yi 1 Mayıs alanına çeviren işçiler ve emekçiler, kadılar hepiniz hoş geldiniz.

 

'1 MAYIS EN BÜYÜK MİRAS'

Bugün burada sorunlarımızı ve taleplerimizi dile getirmek, ülkede emeğin sesini daha da yükseltmek için bir araya geldik. Birlik ve dayanışma içerisinde 1 Mayıs’ta bu ülkede emekçiler var demek için bir araya geldik. Fabrikalarda, tezgahlarda ve işyerimizdeki örgütlülüğümüzü ve birliğimizi bu meydana taşıyarak haklarımızı ve kazanımlarımızı koruyacağımızı ilan etmek için 1 Mayıs’ta buradayız. 1 Mayıs işçi sınıfının mücadele günüdür. Dünyada ve Türkiye’de bu mücadele gününde nice bedeller ödendi. Bu bedeller sayesinde bugün bazı kazanımlarımızın olduğunun farkındayız. Daha iyi bir yaşam ve daha iyi çalışma koşulları için verilen bu mücadele Mayıslaırn en büyük mirasıdır.

 

'KÖLE DEĞİLİZ!'

Bugün bu mirasa sahip çıkıyor ve işçi sınıfına yönelen yeni saldırılara karşı sesimizi bu meydanda hep birlikte yükseltiyoruz. İşçi ve memur konfederasyonu ayrımı yapmıyoruz. Farklı iş kollarından kadını, erkeği, işçisi, memuru, genci, emeklisi birlik ve dayanışma ruhu ile buradayız. Kiralık işçi düzenlemesine, kıdem tazminatımızın gasp edilmesine, taşeronlaştırma saldırısına, her geçen gün artan iş cinayetlerine, güvencesizleşmeye, sefalet ücretlerine, sendikal hak ihlallerine karşı alandayız. Köle değiliz. İnsana yakılır koşullarda çalışma istiyoruz. daha iyi ve güzel bir dünyanın işçi sınıfının mücadelesiyle kurulacağına inanıyoruz.  

 

“ESNEK ÇALIŞMAYA SALDIRANLAR VAZGEÇMELİ”

13076730_10154269279468777_4899211221399909058_n.jpg

Kıdem tezminatı işçi sınıfı ve sendikaların kırmızı çizgisidir. Patronların bize lütfu değil, işçinin alınteriyle kazandığı hakktır. Milyonlarca emekçi kıdem tazminatımıza dokunulmasına asla izin vermeyecek geleceğimize sahip çıkacaktır. Güvencesizleşmeye ve esnek çalışmaya saldıranlar vazgeçmelidir. Başta taşeron çalışma olmak üzere insan onuruna yakışmayan tüm çalışma biçimleri kaldırılmalıdır. Grev, örgütleme ve toplu iş sözleşme hakkımızı sınırsız kullanmak istiyoruz. Adil ve yeterli bir ücret genişletilmiş sosyal haklar talep ediyoruz”

 

HALAYLAR ÇEKİLDİ

Yapılan basın açıklamasının sonrasında Binay Koçak sahne aldı. Yürüyüşe katılanlar Binay Koçak'ın seslendirmiş olduğu türküler ile halay geçti. Ardından gruplar olaysız bir şekilde dağıldı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Binler,, 1, Mayıs, için, alanlarda!,
Yorumlar
Haber Yazılımı