Haber Detayı
01 Ocak 2018 - Pazartesi 11:08
 
Bir Tepki de Saadet Gebze’den Geldi
Hünkâr Çayırı’nın Erzincan Kültür ve Eğitim Vakfı’na satılmasının ardından tepkiler devam ederken bir tepki de Saadet Partisi Gebze İlçe Teşkilatı’ndan geldi.
Gebze Haberi
Bir Tepki de Saadet Gebze’den Geldi

Fatih Sultan Mehmet'in otağını kurdurduğu ve rahatsızlanarak hayatını kaybettiği 'Hünkâr Çayırı' olarak bilinen 195 dönümlük arazinin 133 dönümlük bölümü, üniversite yapılması için Erzincan Kültür ve Eğitim Vakfı'na verilmişti. Hünkâr Çayırı’nın Erzincan Kültür ve Eğitim Vakfı’na verilmesinin ardından birçok kurum ve kuruluş satışa karşı çıkmıştı. Gebze’de faaliyet gösteren Sivil Toplum Kuruluşları satışın iptal edilmesi ve Hünkâr Çayırı’nın tekrar geri alınması için Cuma namazında Fatih Otağı’nda buluşarak ortak açıklama yapmak için toplanmıştı.

İKAZ ETMEK İÇİN BURADAYIZ

Tüm bu yaşananların ardından Saadet Partisi Gebze İlçe Teşkilatı da önceki gün Hünkâr Çayırı’nda bir basın açıklaması yaptı. Gerçekleştirilen basın toplantısında konuşan Saadet Partisi Gebze İlçe Başkanı Necati Korkmaz, “Kıymetli Gebzeliler. Bugün burada ceddimiz Fatih Sultan Mehmet’in otağının türlü oyunlarla birilerine peşkeş çekilmesini protesto etmek ve yetkilileri yapmış oldukları bu yanlıştan dolayı ikaz etmek için bir araya gelmiş bulunuyoruz. Üzerinde bulunduğumuz bu alan sadece bir toprak parçası değil, kendilerini Fatih’in torunu olarak kabul edenler için tarihi ve manevi kıymete haiz bir alandır. Ve başta Gebzeliler olmak üzere tüm halkımıza aittir.

KÖŞKER SESSİZ

Böyle bir alanın halktan alınıp başka ellere peşkeş çekilmesine herkesten önce karşı çıkması gereken kişi Gebze Belediye Başkanı olmalıdır.  Ancak ne gariptir ki, Gebze Belediye başkanı değil bu alanın peşkeş çekilmesine karşı çıkmak, yaptığı açıklamalarla peşkeşi meşrulaştırır bir tutum takınmaktadır. Bizler Sayın Köşker’den Gebze’ye ve Gebzelilere yapılan bu haksızlığa karşı çıkmasını zaten beklemiyorduk. Belediye başkanının tek derdi yapılan haksızlıklara ses çıkarmayarak partisi içindeki konumunu devam ettirmektir.

SANAYİ STATÜSÜNE NASIL SOKULDU?

Tamamı 198 dönüm olan ve yeşil alan statüsünde bulunan bu arazinin 134 dönümü ne zaman kimlerin imzası ile yeşil alan olmaktan çıkartılıp, sanayi alanı statüsüne sokuldu? Yine kimler tarafından devlet malzeme ofisine ne zaman ne karşılığında devredildi. Devlet Malzeme Ofisinden hangi şartlarda Milli Emlak Genel Müdürlüğüne geçti? Bu alanın yanında bulunan 100 dönümlük arazi Karadeniz Holdinge ne zaman hangi şartlarda satıldı? Daha önce bu arazinin Erzincanlılar vakfına 29 yıllığına devri gündeme geldi mi, bu vakıf bu araziyi 29 yıllığına devralmaktan neden vazgeçti?

DEVRE KARŞIYIZ

29 yıllığına arazinin devri gündeme gelip Erzincanlılar vakfı vazgeçtikten sonra hangi çalışmalarından hangi faaliyetlerinden dolayı kamuya yararlı vakıf statüsüne sokuldu? Şimdi bu vakfa burası neden 30 yıllığına devredilmektedir, 29 yıl ile 30 yıl arasında ne fark vardır? Bu soruları kamuoyun dikkatine sunuyor ve cevaplarını yetkililerden bekliyoruz. Şunu belirtelim ki biz Saadet Partililer olarak, tarihi ehemmiyete haiz bu alanın hangi bedelle olursa olsun devrine karşıyız. Ancak, bu devri yapanlar, ortaya koymuş oldukları rakamlarla bu devir işlemini tamamen bir peşkeşe dönüştürmüşlerdir.

ASLA MÜSAADE ETMEYECEĞİZ!

Bizler Gebze’mize yeni eğitim kurumları kazandırılmasına karşı değiliz. Gebze’mize hizmete dönük yatırım yapacak herkese teşekkür eder ve her türlü desteği sağlarız. Gebze’mizde de eğitim alanı olarak kullanılacak çok miktarda arazi bulunmaktadır. Bu arazilere arzu edilen eğitim kurumları elbette yapılabilir. Ancak meselenin okul değil kamuya ait bir alanın birilerine peşkeş çekilmesi olduğunu görüyoruz. Saadet Partisi olarak bu konun takipçisi olacağız ve buranın birilerine devredilmesine asla müsaade etmeyeceğiz.” dedi.

 

 

 

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Bir, Tepki, de, Saadet, Gebze’den, Geldi,
Yorumlar
Haber Yazılımı