Haber Detayı
29 Mayıs 2015 - Cuma 08:39
 
Bir yıla 100 proje
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, seçimler öncesinde sözünü verdiği tüm hizmet ve projeleri bir yıl içinde hayata geçirerek eşine az rastlanacak bir başarıya imza attı. Başkan Türel, bir yılda tam 100 projenin startını verdi
 
 
 
Siyaset Haberi


'Nerede Kalmıştık Antalyam' diyerek göreve gelen Menderes Türel, 1 yıl içinde hem Antalya'nın hizmet açığını kapattı, hem de dünyanın en önemli projeleri arasında gösterilen vizyon projelerini hayata geçirdi. Belediye'yi 2 milyar liranın üzerinde bir borçla devralan Türel, hem 375 milyon lira borç ödedi hem de toplam bir milyar lirayı bulan yatırım gerçekleştirdi. Çalışmaya 5 yıl boyunca hizmet alamayan şehrin acil sorunlarını çözmekle başlayan Türel, ilk olarak trafik sorununa neşteri vurdu. Karayolları Bölge Müdürlüğü ile gerçekleştirilen işbirliği sayesinde yeni kavşaklar bir bir hayata geçirildi. Şehir merkezi trafiğini tamamen rahatlatacak olan Mevlana Kavşağı Büyükşehir Belediyesi tarafından 4 ayda inşa edildi. Altınova yolunda çalışmalara başlayan Büyükşehir Belediyesi Batı Çevre Yolu'nun önünü açtı. 

İLKLERİN BELEDİYESİ OLDU 
İlklerin belediyesi Antalya Büyükşehir Belediyesi, Türkiye'de örnek olacak birçok projeyi hayata geçirdi. Yüz milyonlarca liralık EXPO Meydan Raylı Sistem Hattı için seçimleri aratmayan referandum yapıldı. Türkiye'de ilk kez Okullar Ligi Projesi hayata geçirildi. Başarılı öğrenciler aileleriyle birlikte 5 yıldızlı tatille ödüllendirildi. 30 büyükşehir arasında Türkiye'de ilk kez ilçelerde asfalt plent tesisi kuran Antalya Büyükşehir Belediyesi, Elmalı ve Manavgat asfalt plenti tesislerini hizmete açtı. Yaklaşık 9 milyon liraya mal olan iki tesis, 3 ay gibi kısa bir sürede tamamlandı. 

66 YIL SONRA SUYA KAVUŞTU 
Alt yapıda dev yatırımlara imza atan Büyükşehir Belediyesi, ilçelerin yıllardır süregelen sorunlarını bir bir çözüyor. Özellikle sahil bölgelerinin artırma sorununu çözmek için kolları sıvayan Büyükşehir Belediyesi 2 yılda sadece arıtmalara 150 milyon liralık yatırım yapacak. İlçelerde 160 milyon liralık içme suyu projesi başlatıldı. Akseki'nin 30 yıllık su sorunu 5.5 ayda çözüldü. Demre Yavu Mahallesi'nde yaşayan 86 yaşındaki Fatma Düngüllü'nün evine 66 yıl sonra su götürüldü. Kanalizasyon ve yağmur suyu için toplam 150 milyon liralık yatırımın startını veren Büyükşehir Belediyesi, Aksu Macun Deresi'nin 30 yıllık koku sorununu 3 milyon liralık yatırımla çözdü. Yatırımların yanı sıra sosyal belediyeciliğin de en güzel örnekleri Antalya'da verildi. Büyükşehir Belediyesi ihtiyaç sahibi olan vatandaşlara banka kartıyla alışveriş imkânı sunan Sosyal Kart hizmetini hayata geçirdi. Sosyal Kartın bir tür alışveriş kartı olduğunu belirten Başkan Türel, "Bu karta belediyemiz her ay bir miktar para yükleyecek ve kart sahibi bu miktarda alışveriş imkanına kavuşacak" dedi. 

KÜLTÜRÜN VE SANATIN BAŞKENTİ 
Uluslararası Altın Portakal Film Festivali ve piyano festivallerine ev sahipliği yapan Antalya şimdi de tüm dünya yörüklerini buluşturan Yörük Festivali ile kendi öz kültürünü dünyaya tanıtıyor. Antalya'nın bir ucundan diğer ucuna tiyatro oyunları sahnelendi ve sinema gösterimleri yapıldı. 

YENİ ANTALYA KURULUYOR
Yeni Antalya'yı kurmak için yola çıktıklarını ifade eden Başkan Menderes Türel, vizyon projelerin startını verdi. Sadece Türkiye'nin değil Dünyanın en önemli projeleri arasında yer alan yatırımlar ile geleceğin Antalyası inşa edilecek. Boğaçayı Projesi Kanal İstanbul'dan sonra Türkiye'nin ikinci çılgın projesi olacak. Konyaaltı Sahili'ne 40 kilometre yeni bir sahil kazandıracak proje içinde yat limanları marinalar yer alacak. Tüm plaj hizmetlerinin ücretsiz verildiği Konyaaltı Sahili'ni dünyanın en güzel sahili yapacak proje de hayata geçiriliyor. Tünektepe, Yat Limanı, Kruvaziyer Limanı, Kepezaltı Santral ve Balbey projeleri yeni Antalya'nın simgeleri olacak. 

KIRSALA 100 MİLYON LİRA
Bütünşehir Yasası ile hizmet sınırı 22 bin kilometrekareye ulaşan Büyükşehir Belediyesi, kırsal kesimin hizmet açlığını gidermek için seferberlik başlattı. Türel, "Geçtiğimiz yıl köy ve yayla yollarına 45 milyon lira harcadık. 2015'te bu rakam 100 milyon lira olacak. Ayrıca kırsal bölgelere en iyi asfalt hizmeti vermek için 39 iş makinesi satın aldık" dedi. 

Kaynak: Editör:
 
 
 
 
Etiketler: Bir, yıla, 100, proje,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Arşiv
Haber Yazılımı