Haber Detayı
14 Nisan 2018 - Cumartesi 13:07
 
Biz Halkla İttifak Yapacağız
Çayırova Saadet Partisi İlçe Teşkilatı tarafından Öz Restoran'da düzenlenen toplantıda gündeme ilişkin konular masaya yatırıldı.
Çayırova Haberi
Biz Halkla İttifak Yapacağız

Düzenlenen toplantıya Çayırova Saadet Partisi İlçe Başikanı Yusuf Aksu, Belediye Meclis Üyeleri Zeki Özçelik, Ali Uçar ve parti yöneticileri katıldı. Toplantının açılış konuşmasını yapan Çayırova Saadet Partisi İlçe Başkanı Yusuf Aksu, "Geçtiğimiz yıl malum başkanlık sistemi ile ilgili Evet-Hayır yarışması gibi bir refarandum yapıldı. Mevcut hükümet bir vaadde bulundu. Koalisyon olmayacak dediler. Ama daha seçim olmadan kendileri MHP ile koalisyon yaptılar. Şehit gelemeyecek dediler, hala şehit haberleri geliyor. Ekonomi şahlanacak dendi, Euro ve dolar şaha kalktı. Benzin aldı başını gidiyor. OHAL kalkacak dediler hala uzatmaya devam ediyorlar.  İşçi kan ağlıyor, memurun hali ortada. Hala bizim iktidar ortağı olduğumuz dönemde alınan zamlarla ayakta duruyorlar. Esnaf ve çiftçi resmen bitirildi. Daha dün kredi çeken bir çiftçi borcunu ödeyemediği için bankanın önünde sütleri devirdi. Şeker fabrikalarının satışı ekonominin iyiye gittiğini mi gösteriyor? Bu hükümet kendi bildiğini okuyor halk yerine kapitalist sistemi uyguluyor. Her geçen gün tükeniyor. Ben yerel konularda da belediye başkanına şu soruları sormak istiyorum. 
Belediye başkan yardımcısının yaptığının etik olmadığını söylüyor peki encüman kararına neden imza attı. Usulsüzlükten görevden aldıysa soruşturma başlattı mı? Görevden alınan Tartar farklı bir görevlendirmeye mi tabi olacak? Saadet Partisi olarak bu konunun takipçisi olacağız. " dedi.

İTTİFAK KONUSUNA AÇIKLIK GETİRDİ

İttifak konularına da değinen Başkan Aksu, "Bizimlke ilgili yakıştırmalar sürüyor. Biz kesinlikle ittifak yapıcaz. Asgeri ücretli ile ittifak yapıcak, halk ile ittifak yapıcaz, esnafla, çiftçi ile ittifak yapıcaz. Biz de Çayırova'da Emek ve İnönü Mahallesi'nde imar konusunda mağdur eden vatandaşla ittifakla yapıcaz. Tapu sorunu süren halkla ittifak yapıcaz. Yolsuzluktan mağdur olan vatandaşımızla ittifak yapıcaz."dedi.

YÖNETEN DEĞİL YÖNLENDİRİLEN BELEDİYEYİZ
 

İlçe Başkanı Aksu'nun ardından Çayırova Belediyesi SP Meclis Üyesi Zeki Özçelik açıklama yaptı. Özçelik, "Yolsuzlukla anılan bir Çayırovalı olmaktan dolayı üzüntümü paylaşmak isteri. Sanki belediyede yapılan bu işlem, hata ve yanlış teknik belediye başkan yardımcısınınmış gibi lanse edilmesi ayrıca ilginçtir. Adalet, şeffaflık, paylaşımcı bir prensiple yönetildiği söylenen Çayırova Belediyesi ne yazık ki bu söylemlerden uzaktır. Denetim Komisyonunda var olan bir CHP Meclis Üyesi istediği bilgilere ulaşamadığı için Cumhuriyet Başsavcılığı'na başvuruyorsa, basın mensupları meclisten çıkartılıyorsa burada şeffaflıktan konuşmak imkansızdır. Belediyenin ruhsatsız olmasına izin vermeyen Belediye Başkanı bugün ilçenin girişindeki Kent Park'ı ruhsatsız yapmıştır. Plansızlaştırmanın en büyük örneğidir. Her gün imar durumu olmadan bir şeyler eklenmiş. Ne zaman dükkanların satışı sözkonusu olunca bir günde meclisten karar çıkma yoluna gidilmiştir. Çayırova Belediyesi her mahalleye bir bilgi evi yaptı. Ama planlamadan o kadar uzaklar ki daha 6 ay geçmeden bilgi evlerine ilaveler yapılmaya başladı. Daha 6 aylık planlamal yapamayan kentin geleceğini nasıl planlayacak. Çayırova Belediye yöneten değil yönlendirilen bir belediye zihniyetindedir. Çayırova'nın ne kadar kaynağı varsa talan ederiz, 5 yıl görev süremizde yapacağımızı yapar sonra çeker gideriz demek Çayırovalının hakettiği bir durum değildir. Bu zihniyet sürdüğü sürece ulusal basında ülke gündeminde ara ara yolsuzlukla yada farklı olumsuz konularla gelmeye devam edecektir. Belediye yönetmek ben canımın istediğini yaparım demekle olmaz. Kendi üstüne vazife olmayan işleri yapınca 30 Milyon TL bütçe açık verir. Belediye satış ofisi gibi çalışıyor. 22.800 Metrekare satış yaptığı kendi faaliyet raporlarında mevcut. Meclis gelmeden encümen kararı ile satılıyor. Yaşanan olaylardan daha vahimi zihniyetin değişimidir. Çayırova'nın geleceğini ipotek altına alacak herşeyden vazgeçilmesi gerekir. Çayırova'nın 50 yılını 100 yılını planlaması lazım. Trfaik sorunu hala belediyenin gündeminde değil. Yarı Olimpik Havuzdan kaç kişi istifade edecek. Yapsana bir otopark herkes faydalansın. Belediye Başkanı, Başkan Yardımcıları ve müdürlerin hepsi zan altındadır ve bir açıklama yaparak ilçe halkı nezdinde aklanmaları zaruridir.Daha ilk meclisinde arsa satışı ile işe başladılar, iyi hatırlayın."dedi.

ETİK KAVRAMININ NE OLDUĞUNU BİLİYORLAR MI?

Özçelik'in ardından ise bir diğer meclis üyesi Ali Uçar açıklamalarına devam etti. Uçar açıklamalarında, " Yaklaşık 20 günden beri bölge ve ülke gündemini meşgul eden, teknik başkan yardımcını görevden alan konunun değerlendirmesini yapmak istiyorum. Bugün Çayırova ile alakalı bir şey yazsanız aslında herşeyi google ortaya koyuyor. Biz burada iyi niyet aramıyoruz. Sadece eleştiri değil ilçenin yararına olan her konuda destek verdik. Red almadılar bizden. Ama yerli yerinde hizmet yapamadılar. Encümen kararı ile Cemil Göksu'nun onayladığı teknik başkan yardımcısının görevden alınmasına neden olduğu konuya ilişkin, etik değil ama kanunsuzluk yok demek doğru bir ifade değildir. Belediye başkanı tapu dairesine tahsis ettiği meclise getirmeden yerleşkesine oturduğu konu ile ilgili kanuna uymuyorki etiğe uysun.  700 metrekare ekleme yapılmış Gereksiz bir ekleme. Refik Tartar'ın arsasına dahil edilemeseydi, metresi bugün 1500 TL'den 500.000 TL kamuya yarar sağlayacaktı. Bir parselde 700 Metre beleidye hisseleri var. Bu fiyatlardan hep baz alınıyorsa hazine 200.000 TL zarar etmiştir. Encümen kararına kendisi imza atmış ama muhalefet partilerinin dile getirmesi ile etik olmadığını düşünmüş. Başkan Yardımcısını görevden alması etik olmadığı için mi yoksa ilçe halkının gazını alması mıdır? Soruyorum, bugün Refik Tartar'ın arsa almasını uygun bulmuyorum dedi. Yılda Belediyenin 80 küsür aracına 3. Milyon TL yakıt satmayı etik buluyormusunuz? Çayırova Halkından kestiği 1 buçuk metreyi kendi arsasından kesmemeyi etik buluyor mu? Ben sadece bu iki soruyu soruyorum. Bunları sadece burada değil mecliste de yüzüne karşı soruyoruz.  Namet, Hebo Yapı, Sanayi Yeri, Kaymakamlık Yeri, TOKİ yeri sattılar. Toplam 80 dönüm alan. 2.000 TL olasa metresi 160 Bin TL kamu zararı. Sattığından faz yer aldığını söylüyor. Nereyi aldı? Sosyal donaltı yerleri. Kent parkının olduğu yerde kamulaştırma yaptı. Yere karşılık yer verdi. Aldığı yerler sattığı yerlerin yüzde 1'i bile değil. Kamuya ait olan yerlere trampa yoluyla takas etmiştir." dedi. Ana arterlerde yapılan kaldırım ve ışıklandırma masrafları Büyükşehir belediyesinden karşılanması gerekirken Çayırova Belediyesi'nden çıktı. Bu ödemeleri yapamayınca yerin kalmıyor festivali gidip Kaymakmlığın yerinde yapıyorsun. Yer satarak uçak kafe almaya kalkışıyorlar. Bugüne kadar 200 Dönümün üzerinde yer satıldı. Gelsin açık oturum yapalım bir tv kanalında. Yalan desin, yanlış desin, özür dileyelim. Bu işlderin ihale dosyalarını göstersinler neden kaçıyorlar?
Çayırova'da ki bu usulsüzlüklerde meclis üyelerinin vebali büuyüktür." dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Biz, Halkla, İttifak, Yapacağız,
Yorumlar
Haber Yazılımı