Haber Detayı
07 Aralık 2017 - Perşembe 22:40
 
Bölgemizden Kudüs Tepkisi
ABD hükümetinin Kudüs Şehrini İsrail'in başkenti olarak ilan etmesinin ardından ülkemizde olduğu kadar bölgemizdeki siyasi çevrelerden ve belediye başkanlarından da sert tepkiler geliyor.
 
 
 
Haberi


Belediye Başkanlarından gelen tepkiler ;
Çayırova Belediye Başkanı Şevki Demirci, "Kudüs, tüm Müslümanların harem-i izzeti ve namusudur. Kudüs’ü ateşe atmaya çalışanlar, yaktıkları ateşte kendileri yanacaklar." dedi. Darıca Belediye Başkanı Şükrü Karabacak, "Kudüs bizler için, 'Selahaddin'in rüyası, Kanuni'nin mirâsı, Abdulhamid'in davasıdır.' Yüreğimin yarısı Mekke'dir, Geri kalanı da Medine'dir.‬ Üstünde bir tül gibi Kudüs vardır. " dedi. Dilovası Belediye Başkanı Ali Toltar, "Kudüs Müslümanların gözbebeğidir. Kudüs İslamın ilk kıblesidir. Kudüs İsra ve miraç mucizelerinin tanığıdır. Sömürgeci İsrail'in karargahı olamaz." dedi.  Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker, "Kudüs, tüm Müslümanların harem-i izzeti ve namusudur. ABD yönetiminin almış olduğu bu karar açık bir şekilde uluslararası hukuka aykırıdır; Birleşmiş Milletler Kararlarının ihlalidir. ABD’yi esefle kınıyor, en kısa zamanda bu yanlıştan dönmesini ümit ediyorum." dedi. 
AK Parti İlçe Başkanlarından gelen tepkiler; 
AK Parti Çayırova İlçe Başkanı Ali Osman Gür, "Kudüs bizim kırmızı çizgimizdir. Filistin halkının yaraları kanamaya devam ederken,zulüm ve baskılar sürerken, İsrail’e destek mahiyetinde Kudüs’ün İsrail’in başkenti olarak tanıma kararı alınmaya hazırlanılması bizleri son derece üzmüştür. Unutmayalım ki; Kudüs, İslamın ilk kıblesi Mescidi Aksanın mekanı,Müslümanların ebedi vatanıdır." dedi. AK Parti Darıca İlçe Başkanı Muzaffer Bıyık, "Biz Müslümanlar için mübarek beldelerimizi korumak imkan değil, iman meselesidir.” diyerek sosyal medya hesabından da bir video paylaştı. AK Parti Dilovası İlçe Başkanı Osman Akbulut ise, "Kudüs Müslümanların'dır. Müslüman kalacaktır. İsrail'in başkent olması asla kabul edilebilir bir şey değildir." dedi. AK Parti Gebze İlçe Başkanı İrfan Ayar, "Kudüs'ün statüsü konusunda atılacak yanlış bir adım, tüm İslam aleminde infiale sebep olacaktır, bu barış zeminini dinamitleyecek, bölgemizde yeni gerilimlerin, çatışmaların fitilini ateşleyecektir. Bölgemizin huzur, barış ve güvenliği iç politik hesaplara kurban edilemez" diye konuştu. 
CHP İlçe Başkanlarından gelen tepkiler; 
Çayırova İlçe Başkanı Selehattin Kaya, "ABD Başkanı Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma ve Tel-Aviv’deki Büyükelçiliğini Kudüs’e taşıma kararını kabul edilemez buluyor. Bu talihsiz karar, iki devletli çözüm perspektifine indirilmiş ağır bir darbedir." dedi. CHP Darıca İlçe Başkanı Yakup Törk, "Kudüs sadece Müslümanların, Kudüs sadece Musevilerin, Kudüs sadece Hristiyanların değil; Kudüs Arapların Kudüsü, Acemlerin Kudüs, Türklerin Kudüs, Yahudilerin  Kudüs, Filistinlilerin değil Kudüs tüm dinlerin tüm ırkların ortak inanç merkezidir. ABD'nin kararını tanımıyoruz." dedi. 
MHP İlçe Başkanlarından gelen tepkiler;
MHP Çayırova İlçe Başkanı Yunus Emre Düzdaban, "ABD yönetiminin Tel Aviv'deki Büyükelçiliğini Kudüs'e taşıma niyeti ve bu kadim şehri İsrail'in başkenti olarak tanımaya hazırlanması Ortadoğu'nun A'dan Z'ye mahvına hizmet edecek zaman ayarlı bir bombadır. ABD'nin kararı felakete ve hezimete davetiye çıkarıyor." dedi. MHP Darıca İlçe Başkanı Adem Emre Aygün, "Kudüs'ün statüsü üzerinde kumar oynamak için devreye giren, Filistinli mazlumların, tüm İslam dünyasının tarihi ve manevi haklarını hiçe sayan küresel komplonun açıktan felaket ve hezimete davetiye çıkardığı tartışma götürmez bir hakikattir. Yıllardır ve adım adım Kudüs'ü Müslümanlardan arındırma faaliyeti esasen tüm insanlığın, tüm insani değer ve mirasın müşahitliği altında gerçekleşmektedir." dedi. MHP Dilovası İlçe Başkanı Cihan Sevinç, "ABD’nin Kudüs komplosu mukaddesatımızın sırtına inmek üzere kaldırılmış hançerdir ve bu hançer saplanırsa canı yanan, kanı dökülen, kayıplara sürüklenen yalnızca İslam alemi olmayacaktır." dedi. MHP Gebze İlçe Başkanı, "İslam dünyasının göz bebeği, haklı davası, meşru sancağı, gaspı ve rehni imkânsız manevi tacıdır. Bu nedenle ABD'nin; tahripkâr istikrarsızlık, toplumsal infial, toplu intifadaya, kara bir leke gibi alnına yapışacak muhtemel dinler arası çatışmaya yol açacak Kudüsle ilgili adımlarını muhakkak askıya alması şarttır, acilen ve amasız şekilde gaflet ve dalalete son vermelidir." dedi. 

Kaynak: Editör:
 
 
 
 
Etiketler: Bölgemizden, Kudüs, Tepkisi,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Arşiv
Haber Yazılımı