Haber Detayı
03 Aralık 2018 - Pazartesi 10:14
 
Bu çalışma şifa olacak!
Darıca Haberi
Bu çalışma şifa olacak!

Yaşlılıkla beraber ortaya çıkan ve başta unutkanlık olmak üzere çeşitli zihinsel ve davranışsal bozukluklara yol açan ilerleyici bir beyin hastalığı olan Alzheimer ile ilgili çok önemli bir organizasyona imza atıldı. İstanbul’da gerçekleştirilen organizasyona Dünya Yaşlılık Derneği Başkanı Umut Çınar’ın yanısıra Darıca Yaşlılarla Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği de katıldı. Etkinlikte ortak çalışma yapılması fikir birliğine varıldı.

HASTA YAKINLARININ BİLİNÇLENMESİNE KATKI SAĞLADILAR

Günümüzde adını sıkça duyurmaya başlayan Alzheimer hastalığı hastayı olduğu kadar hasta yakınınını da etkiliyor. Hasta yakınları, sorunlarını, deneyimlerini, hayatlarını kolaylaştıracak minik tüyoları paylaşacağı birer platform arayışındayken, bir hasta yakını Özen Yıldız tarafından sosyal medya üzerinde oluşturulan Alzheimer & Demans Hasta Yakınları grubu kurması ile rahat bir nefes aldılar. Kendileri ile aynı sorunları paylaşan, aynı zorluklarla mücadele eden, bu zorluklarla nasıl baş edilebileceğini rahatça konuşabildikleri bir platform oluştu. Alzheimer & Demans  Hasta Yakınları Platformu Yöneticisi Özen Yazıcı, tarafından kontrol edilen bu grup zaman zaman bir araya gelerek aralarındaki bağı daha da kuvvetlendirdiler. Bu güne kadar 2’si Ulusal olmak üzere birkaç “Alzheimer&Demans Hasta yakınlarını bilinçlendirme Semineri” düzenlediler. Yazıcı, düzenlenen bu seminerlere hasta yakınlarının sorunlarından hareketle, bu sorunların muhatabı olabilecek (Nörolog, Hukukçu, Beyin Cerrahı, Deneyimli ve başarılı hasta yakınları) uzmanları davet ederek, hasta yakınlarının bilinçlenmesine katkıda bulunmasını sağladı.

YAZICI, TEŞEKKÜR ETTİ

Önceki gün de Eyüp’te Emirgan Sütiş’in ev sahipliğinde Özen Yazıcı’nın daveti ile 8. Kez Alzheimer-Demans Hasta Yakınları bir araya geldiler. Etkinlikte, Dünya Yaşlılık Derneği Başkanı Umut Çınar ve Darıca Yaşlılarla Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Kudret Sekban, Özen Yazıcı ile birlikte yaptıkları görüşmelerde, bir araya gelerek hastalık, hasta ve yakınları konusunda yapılabilecekleri gündeme getirebilmek üzere birlikte olabilecekleri konusunda görüş birliğine vardılar. Alzheimer & Demans Hasta Yakınları Platformu Yöneticisi Özen Yazıcı, etkinlik sonrası yaptığı bilgilendirmede; ‘’Bu harekete ev sahipliği yapan Eyüp Emirgan Sütiş İşletmesi sahibi ve kendisi de bir Alzheimer Hasta yakını olan Asuman-Erkan Mertoğlu’na; aramızda olarak sorunlarımızın gündeme taşınmasında bizlere destek olan Dünya Yaşlılık Derneği Başkanı Umut Çınar ile Darıca Yaşlılarla Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Kudret Sekban’a ve hastalarını başkalarına emanet ederek aramızda olan tüm dostlarıma teşekkür ediyorum.’’ Dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Bu, çalışma, şifa, olacak!,
Yorumlar
Haber Yazılımı