Haber Detayı
29 Kasım 2017 - Çarşamba 07:22
 
Bu Gece Mevlid Kandili
Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (SAV) dünyaya geldiği gece olan Mevlid Kandili, bu gece idrak edilecek.
Gebze Haberi
Bu Gece Mevlid Kandili

29 Kasım'ı 30 Kasım'a bağlayan gece yani bu gece Peygamber Efendimizin doğum gecesidir. Mevlid; doğum zamanı, doğulan yer ve zaman anlamına gelmektedir. Peygamber Efendimiz (sav)’in doğduğu geceye Mevlid Gecesi denir. Bu gece aynı zamanda Rebiülevvel ayının onikinci gecesidir.

Dünyanın her kesiminden Müslümanlar, her sene bu geceyi Mevlid Kandili olarak kutlamaktadır. İslam'da Hz Muhammed (sav)’in doğum günü farklı mezheplerde kutlanır. Sünniler Rebiülevvel ayının Onbirinci gecesini Onikinci'ye bağlayan geceyi, Şiiler ise 17. günü Mevlid günü ve 17'ye dönen geceyi de Mevlid Gecesi olarak adlandırırlar. Bu iki tarih arasındaki haftayı da Kutlu Doğum Haftası olarak ilan etmişlerdir. Peygamber Efendimiz (sav)’in doğumu tüm Müslüman Alemin de kutlu doğum haftası olarak adlandırılarak bir hafta kutlanılır. Bu hafta Müslümanların bayramıdır.

Mevlid Kandili insanı insan yapan bütün güzelliklerin toplandığı rahmet elçisi Hz. Peygamberin (sav)’in doğumunu kutladığımız, onun bireysel ve toplumsal hayatımızı aydınlatan insanlık ve merhametini, insaf ve adaletini, sabır ve metanetini, kerem ve cömertliğini, insanlığa sunduğu değerleri anlayıp hayatımızı onun yüce ahlâkıyla güzelleştireceğimiz bir tazelenme haftasıdır.

Buna bağlı olarak Diyanet İşleri Başkanlığı'nca 1989 yılından bu yana, miladi takvime göre 20 Nisan'da Kutlu Doğum Haftası adıyla kutlanan Peygamber Efendimizin doğumu, başkanlıkça alınan bir kararla Mevlid-i Nebi Haftası olarak kutlanacak.

HEDEF GAZETESİ olarak tüm okurlarımızın kandilini kutlarız

Kaynak: Editör:
Etiketler: Bu, Gece, Mevlid, Kandili,
Yorumlar
Haber Yazılımı