Haber Detayı
07 Şubat 2019 - Perşembe 11:14
 
Bu ne yaman çelişki?
ÖMÜR KAVRAN YAZDI... OKUMADAN GEÇMEYİN..
Kocaeli Haberi
Bu ne yaman çelişki?

“Gebze ve Kocaeli başta olmak üzere, tüm illerimizde, ‘Millet İttifakı’ adına yürütülmekte olan işbirliği görüşmeleri, bugün itibariyle genel başkanlar düzeyinde neticelendirilmiş ve tamamlanmıştır. Öncelikle milletimiz ve partilerimiz için hayırlı olmasını temenni ediyorum. Geçen süre zarfında son derece verimli geçen saha çalışmaları yaptık. Ancak gelinen noktada partiler bir iş birliği yapma noktasında anlaşmaya vardılar. Önemli olan bu işbirliğinin bir netice elde etmesiydi. Bu bağlamda Gebze ilçemiz ittifak kapsamında CHP’ye bırakıldı. Asla bir kırgınlığım veya küskünlüğüm söz konusu değildir. Dün partimin emrinde olduğum gibi bugün ve yarın da partimin ve genel başkanımın emrinde olacağımdan ve bu ittifaka katkı sunacak bir duruş sergileyeceğimden kimsenin şüphesi olmasın. İttifakın ortak adayı olan Recep Bey’e başarılar diliyorum.”

Yukarıdaki bu cümleler, Saadet Partisi’nden Gebze Belediye Başkan adayı olan Burcu Çetinkaya’ya ait. Bu cümleler ve bugün gelinen nokta siyasetin ne olduğunu göstermesi bakımından tarihe önemli bir not. Yaklaşık 2 ay boyunca Bir Siyasi Parti’nin belediye başkan adayı olarak çalışma yapan bir ismin, bugün farklı görüş ve ideolojiye sahip bir partiden aday olması tam anlamıyla çok yaman bir çelişkidir. Üstelik Millet İttifakı’na katkı sunacağını bir kişinin aradan 2 hafta geçmesine rağmen bu sözlerini yiyip yutması anlaşılır gibi değil.

***

Bu ne perhiz, bu ne lahana turşu?

Burcu Çetinkaya, partisi tarafından adaylıktan çekildiği gün tepki gösterse, isyan etse, kırgınlık yaşasa bugün başka bir siyasi partiden aday olmasını anlayabiliriz. Ancak, hem diyeceksin ki, “Küslüğüm, kırgınlığım yok. İttifaka katkı sunacağım ve partimin emrindeyim.” Hem de bu sözleri sanki Uganda Cumhurbaşkanı söylemiş gibi başka bir partiden aday olacaksınız. Bunun adı bu ne perhiz, bu ne lahana turşusudur. Buradan çıkarılacak en önemli sonuç, siyasette hizmet bahane, makam ve koltuk şahane! Siyaset bir davadır. İnsanların inandıkları bir dünya görüşü, bir ideolojileri vardır. Kendi dünya görüşlerine en yakın gelen partilerde insanlar  siyaset yapar, bir yerlere talip olur. Dava adamı aday gösterilmediği veya kazanamadığı yerde “ben artık başka partideyim” diyemez. Bunu sadece koltuk meraklısı, makam beklentisi, bir partide umduğunu bulamayıp yenisinde arayan insanlar yapar. “Gebzeli’ye hizmet edeceğim” bahane, “kazanırsam ne ala” mantığı şahane.

***

Siyasi kariyeri bitti!

Burcu Çetinkaya birilerinin gazına gelip güzel bir iş yaptığını düşünebilir. Ancak bu hamlenin siyasette ki karşılığı itibar kaybıdır. 2 haftada parti değiştirmenin sonucu, siyasi kariyerini ve geleceğini bitirmekten başka bir şey değildir. “Dün X Partinin adayı olarak geldin karşımıza, bugün Y partisinin. Söyler misin senin görüşün ne? Diyecek insanlara ne cevap verecektir merak ediyorum. Kendisi bu saatten sonra Saadet Partisi’nin Gebze’ deki oyunun üstüne fazlasını getiremeyecektir. Başkan seçilemeyince ve gelecekte yeniden İyi Parti’den Milletvekili adaylığını düşünecektir, ancak “partimin emrindeyim “ dedikten sonra başka bir Partiden aday olan ismi eski Partisi de kabul etmeyecektir. Nitekim İlçe Başkanı Özhan Öztürk’ün açıklamaları da bunu göstermekte. Geriye kalan ise, 90’lı yıllarda adından söz ettiren ve bugün siyasi hatırlarda gülerek anımsadığımız Fırıldak Kubi’nin yerel versiyonları kalmış olacak. 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Bu, ne, yaman, çelişki?,
Yorumlar
Haber Yazılımı