Haber Detayı
09 Mayıs 2019 - Perşembe 17:54
 
Bütçe’de ‘Üslup’ tartışması!
DARICA BELEDİYESİ’NİN BÜTÇE GÖRÜŞMELERİ GERGİN BİR HAVADA GERÇEKLEŞTİ
Darıca Haberi
Bütçe’de ‘Üslup’ tartışması!

Darıca Belediyesi’nin 2018 yılı kesin hesap bütçesinin görüşmeleri tartışmalara neden oldu. Muhalefetin sert eleştirilerine yanıt veren Başkan Muzaffer Bıyık, “Üslubumuza dikkat etmeliyiz. Haksız harcamalar, yenilen kul hakkı varsa adli merciler gereğini yapar. Bu Belediye Sayıştay tarafından düzenli olarak denetleniyor.”dedi.

Darıca Belediyesi Mayıs Olağan Meclis toplantısı ikinci oturumu Muzaffer Bıyık Başkanlığı’nda gerçekleştirildi. Toplantıda 2018 yılı kesin hesap bütçesi değerlendirilmeye alındı. Darıca Belediyesi’nin 2018 yılında Şükrü Karabacak dönemindeki bütçesi gelirlerde 120 Milyon 655 Bin TL oldu. Gelirin gerçekleşme oranı Yüzde 65 oranında olurken, gider bütçesi ise 185 Milyon TL oldu. Gider bütçesinin gerçekleşme oranı da Yüzde 84 olurken, böylelikle Darıca Belediyesi 2018 yılında bütçede 65 Milyon TL açık vermiş oldu. Toplantıda CHP’li Meclis Üyesi Özkan Sarıtoprak ile AK Parti grubu ve Başkan Muzaffer Bıyık arasında gerginlikler yaşandı.

SARITOPRAK: TAŞERON BÜTÇESİ

CHP’li Meclis Üyeleri de bütçe üzerine eleştirilerde bulundu. CHP Grubu adına konuşan Meclis Üyesi Özkan Sarıtoprak, “2018 yılı bütçesinde büyük hayal kırıklığına uğradık. Hesap bilmeyenlerin elinde darıca haklımın vergileri çar çur edildi. Nüfusu 200 bini aşan Darıca’da yönetim har vurup harman savurmuş, Kul hakkı yemişlerdir. Yaptıkları adalete sığmaz. Halkımız asgari ücretle geçinmeyip, yatırım beklerken halkın parası taşeronlara peşkeş çekmek hak değildir. Bütçede anlam veremediğimiz çeşitli harcamalar var. Öncelikleri göre yapılmayan yatırımlar, Darıca halkını mağdur etmiştir. Darıca halına geçtiğimiz yıl 35 Milyon TL borç yüklendi. Belediye acil olarak tasarrufu önemleri almazsa, gelecekte ücretleri dahi ödeyecek duruma düşer. Darıca Belediyesi her ay 398 bin TL faiz ödemektedir, belediyeyi faiz batağına düşürmüşsümüz. Bunun hesabını kim verecek, benim vicdanım rahat değil, siz rahat mısınız? Halkın iradesine saygı için şeffaflık şart. Biz taşeronlara hizmet eden bu bütçenin bazı kalemlerine muhalefet şerhi koyuyoruz.”diye konuştu. 

BIYIK:BURASI ŞOV YERİ DEĞİLDİR

Sarıtoprak’ın sert sözlerine müdahale eden Belediye Başkanı Muzaffer Bıyık, “Kul hakkı yemiş, yandaşlara peşkeş çekmiş, rant sağlanmış gibi sözler iddiadır. Burası mahkeme değildir. Burası şov yapma yeri de değildir. Mahkemeye gider ilgili yerlere şikayet edersiniz. Olmayan kişileri burada suçlamak, bir yerlere mesaj vermek meclis adabına uygun değil. Bu belediyeler denetimden geçiyor, Sayıştay tarafından her şey inceleniyor. Bu belediye kul hakkı yediyse mahkemeye verirsiniz gereğini yapar. Bu söylemler meclis adabına uygun değildir.”dedi. 

ÜSLUBUMUZA DİKKAT EDELİM

Konuşmasını sürdüren Bıyık, “Muhalefetin görüşlerine saygı duyuruyoruz. Bundan  dolayı sıkıntımız yok. Biz karşılıklı atışmaya gitsin istemiyoruz. Üslup hatası yapmayalım. Birbirimizi hırsızlıkla suçlamamız gereken mekan değil burası. Burada ki rakamlar sizin cephenizden mantıklı bulunmayabilir, bunlar doğaldır ve saygı duyuyorum. Kimse kimseyi yaftalamasın. Gerekli adli kurumlar var, onlar gereğini yapar. Bu harcamalar geçmişin ve bana ait değil. Biz vatandaşımıza söz verdik ve bunların arkasındayız. Bunun için de tasarruf tedbirlerimizi göreceksiniz.” diye konuştu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Bütçe’de, ‘Üslup’, tartışması!,
Yorumlar
Haber Yazılımı