Haber Detayı
14 Nisan 2019 - Pazar 11:32
 
Büyükşehir’in ilk meclisi toplanıyor
31 Mart yerel seçimlerinin ardından ilçelerde itiraz süreci devam ettiği için gerçekleştirilemeyen Büyükşehir Belediyesi Meclis Toplantısı, Salı günü gerçekleştirilecek.
Kocaeli Haberi
Büyükşehir’in ilk meclisi toplanıyor

31 Mart yerel seçimlerinin ardından ilçelerde itiraz süreci devam ettiği için gerçekleştirilemeyen Büyükşehir Belediyesi Meclis Toplantısı, Salı günü gerçekleştirilecek. Geçtiğimiz yerel seçimlerde yeni belirlenen meclis üyeleri devam eden itiraz sürecinden dolayı mazbatalarını alamamıştı. 11 Nisan’da Körfez’de de meclis üyeleri listesi onaylanarak Büyükşehir’e iletildiğinde ilk meclis için tarih verildi.

HÜRRİYET MAZBATA ALIRSA KATILACAK

Öte yandan Büyükşehir dahil 12 ilçede yeni belediye başkanlarını mazbatalarını alarak göreve başlarken İzmit’i kazanan CHP’nin adayı Fatma Kaplan Hürriyet’in mazbatası hala verilmedi. Edinilen bilgiye göre İzmit Belediyesi’nin meclis üyeleri listesi 5 Nisan’da onaylanarak Büyükşehir Belediyesi’ne iletildiği için meclis üyeleri ilk toplantıya katılabiliyor. Fatma Kaplan Hürriyet ise mazbatasını Salı gününe kadar alırsa Büyükşehir’in ilk meclis toplantısına İzmit Belediye Başkanı olarak katılacak.

AK PARTİLİ ÜYEDEN CHPLİ ÜYEYE TEPKİ

Geçtiğimiz günlerde sosyal medya hesabından açıklama yapan CHP’li meclis üyesi Hakan Tanta’ya gösteren AK Parti’nin İzmit meclis üyelerinden bir isim sosyal medyada yaptığı paylaşımda, “CHP'nin bu dönem İzmit'te beraber çalışacağımız bir meclis üyesi açıklama yaparak; Büyükşehir belediyemiz tarafından aranarak salı günü yapılacak olan ilk meclis toplantısı için yer, saat bilgilendirmesi ve davet yapıldığını fakat toplantı kararının ancak Kocaeli'deki tüm belediye başkanları ve meclis üyelerinin mazbatalarını aldıktan sonra alınabileceğini söylemiş.

5 GÜN SONRA TOPLANIR

5393 sayılı belediye kanunun 19. ve belediye meclisi çalışma yönetmeliğinin 5. maddesininde belirtildiği üzere, belediye meclisi mahalli idareler seçim sonuçlarının yetkili seçim kurulu başkanlığı tarafından resmi olarak ilanını takip eden 5.gün belediye başkanının başkanlığında kendiliğinden toplanır. Toplantı yer ve saatinin önceden meclis üyelerine bildirilmesi gerekir.

12 İLÇENİN MECLİS ÜYELERİ BİLDİRİLDİ

12 İlçe seçim kurulu (İzmit dahil), ilçelerden büyükşehire gidecek meclis üyelerini resmi yazı ile Büyükşehir belediyemize bildirmiş olup; en son 11 Nisanda Körfez ilçe seçim kurulu listeyi büyükşehire göndermiştir. Dolayısıyla takip eden 5.gün ayın 16'sı Salı günü büyükşehir meclis toplantı kararı alınmıştır. Büyükşehirlerde, bir ilçenin belediye başkanlık seçimleri iptal dahi edilmiş olsa (ilçe belediye başkanları meclislerin seçilmiş değil dogal üyeleridir) büyükşehir meclisleri toplanıp çalışmalarına başlamak zorundadır. Son olarak ilçelerde, parti gözetmeksizin seçilmiş meclis üyelerinin mazbataları çağrı ya da tebliğe gerek olmaksızın seçim kurullarına müracatları ile teslim edilmektedir. (Kocaeli'de İzmit ve Körfez hariç tüm ilçelerde ilçe meclisleri toplanmış ve tüm partilerin meclis üyeleri mazbatalarını da almışlardır.)

PAZARTESİ GÜNÜ ALABİLİRLER

Ayrıca İzmit'te süregelen ve YSK'ya da yapılan itiraz meclis üyelikleri ile ilgili değil başkanlık seçimi ile ilgilidir. Pazartesi günü seçim kurullarına müracat eden hiçbir meclis üyesinin mazbata almasında bir beis yoktur” açıklamasında bulundu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Büyükşehir’in, ilk, meclisi, toplanıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı