Haber Detayı
22 Eylül 2018 - Cumartesi 08:38
 
Canlarla Oruç Açtılar
Başkan Karaosmanoğlu, Çayırova Abdal Musa Cem Evi’nde canlarla Muharrem ayı orucunu açtı
Çayırova Haberi
Canlarla Oruç Açtılar

Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Çayırova Abdal Musa Cem Evi’nde düzenlenen program ile Muharrem ayı orucunu canlarla açtı. Cem Vakfı Genel Başkanı Erdoğan Döner'in de katıldığı programda canlarla yakından ilgilenen, büyüklerin ellerinden öpen ve samimi bir şekilde sarılarak sevgisini gösteren Başkan Karaosmanoğlu, Cem TV’deki canlı yayına da katıldı. Çayırova Belediye Başkanı Şevki Demirci’nin de katıldığı programda Muharrem ayının önemine ve Hz. Hüseyin’in sergilediği onurlu duruşu üzerine değerlendirmeler yapan Başkan Karaosmanoğlu, “Bugün bizlerde dünya üzerindeki zalimlere ve Yezidlere karşı Hz. Hüseyin gibi durmalı, tepkimizi göstermeliyiz. Çok şükür Türkiye bunu her fırsatta dünyaya gösteriyor ve mazlumların yanında yer alıyor” dedi.

 

“BİZLER AYNI AĞACIN KÖKLERİNDEN BESLENDİK”

Cem TV’deki canlı yayın sonrası Muharrem orucunu açan ve canlarla hasbihal eden Başkan Karaosmanoğlu, bu matem günü bize sevdiklerimizin yaşadığı acıyı hatırlattığını dile getirerek, sevgimizi ve muhabbetimizi daima canlı, daima diri tutmayı ilham ettiğini vurguladı. ‘’Hepimizin ortak muhabbeti, Sevgili Peygamberimizin gözbebekleri’’ diyen Başkan Karaosmanoğlu, “Cennetin efendisi gençler, Hz. Ali’nin ciğerpareleri Hasan ve Hüseyin Efendilerimize, Ehli beytin, Al-i Hırkanın nur saçan güllerine bin değil on bin yıl geçse de bu sevgi, bu muhabbet içimizi ısıtmaya devam edecek. Onların yaşadığı acı ve keder her aşura gününde içimizi dağlayacak. Bu ortak duygularla bizler de ebedi kardeşler olmaya devam edeceğiz. Komşuyuz, arkadaşız, hemşeriyiz, kardeşiz. Bunu kimse bozamaz. Bizler aynı ağacın köklerinden beslendik” diye konuştu.

 

“ARAMIZDAKİ BU KADİM KARDEŞLİĞİ DAHA DA BÜYÜTECEĞİZ”

‘’İnsanı, sevgiyi, muhabbeti, kardeşliği gönlümüzün başköşesine koyduk’’ diyen Başkan Karaosmanoğlu, “Bize birliği, beraberden diri olmayı hatırlatan bu matem günü son yıllarda aşura etkinliği ile şehrimizde kendini daha da htiriyor. Aşura geldiğinde şehrimizde farklı bir hareketlilik göze çarpıyor. Kocaeli’nin dörtbir köşesinden, hatta komşu vilayetlerden vatandaşlarımız, çoluk çocuk Sevgide buluşalım etkinliklerine koşuyor. Caferi, Alevi, Sünni fark etmiyor. Matemleri paylaşıyoruz, gözyaşını paylaşıyoruz, beraberliğin tadı bizleri kuşatıyor. Candan cana köprüler yollar kuruyoruz. Bu zenginliğe sahip olmaktan, ortak duyguları, ortak sevgileri paylaşmaktan dolayı gittikçe, daha da güçlendiğimizi, kardeşliğimizin daha çok ortaya çıktığını görerek seviniyorum. Bugünümüzü de, yarınımızı da beraber kuracağız. Aramızdaki bu kadim kardeşliği daha da büyüteceğiz” şeklinde konuştu.

 

“DOSTUN OLMAYIŞI, BİR GARİPLİK VE YALNIZLIKTIR”

‘’Yüce Mevlâ da kullarının barış içinde yaşamasından razı olur vurgusu’’ yapan Başkan Karaosmanoğlu, “Bize bir olmak, iri ve diri olmak yakışır. Dünyada huzur ve kardeşlik içinde yaşamak yakışır. Sahip olduğumuz ortak değerler, mukaddes değerler, bizi sımsıkı kenetlemeye yeter. Hz. Ali efendimizin buyurduğu gibi, dostun olmayışı, bir gariplik ve yalnızlıktır. Dostları yitirmek gurbete düşmektir. Hiçbirimiz kendi vatanımızda gurbete düşmek istemeyiz. Ak günde, kara günde yanımızda olan dostlarımıza kardeşlerimize sımsıkı sarılacağız. Bu dünyada insana ne kötülük gelmişse hep ikilikten,  ayrılıktan, gayrılıktan gelmiştir. Ama bunun hiç kimseye bir faydası yok. Tam tersi hepimize büyük zararları var. Bugün Irak’ta, Suriye’de, Filistin’de, Libya’da ve Afganistan’da yaşananları hep beraber görüyoruz. Bizler de birliğimizi muhafaza etmezsek, Allah muhafaza buyursun, diğer din kardeşlerimizin durumuna düşebiliriz. Güçlü bir Türkiye olmamız bir olmamıza bağlı. Evlatlarımızın geleceği buna bağlı” ifadelerini sarf etti.

 

“BUGÜN YAŞADIĞIMIZ BİRLİK VE BERABERLİK DAİM OLSUN”

‘’Zengin bir kültürün, zengin bir tarihin büyük bir halkası olduğumuzu hepimiz biliyoruz’’ hatırlatması da yapan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, “Bu zenginliği hiç kimse bizden alamaz. Bizler bu birlik ve beraberlikle güçlüyüz. Hz. Ali efendimizin de söylediği gibi; Bin kapıdan, yüz bin kaleden içeri girebilirsin de, küçücük bir gönüle giremezsin. Çünkü gönül kapısını sevgi açar, dostluk ve muhabbet açar, adalet ve iyilik açar. Bugüne kadar yaşananlar, kuracağımız büyük bir geleceğin tuğlalarıdır. Bütün kalbimle diliyorum ki; bugün yaşadığımız birlik ve beraberlik daim olsun. Muhabbetimiz daim olsun, Hz. Hüseyin’e selam olsun, Hz. Hasan’a selam olsun, Hz. Ali’ye selam olsun. Onların aziz ceddi Sevgili Peygamberimize selam olsun” diyerek açıklamalarını tamamladı. ​

Kaynak: Editör:
Etiketler: Canlarla, Oruç, Açtılar,
Yorumlar
Haber Yazılımı