Haber Detayı
24 Ağustos 2017 - Perşembe 10:52
 
ÇAYIROVALI ÜLKÜCÜLER’DEN KAN BAĞIŞI KAMPANYASI!
Ülkü Ocakları Çayırova İlçe Başkanlığı ve Türk Kızılay’ı ortak girişimiyle Ülkücü Şehit Niyazi Şahin’in adına kan bağışı kampanyası düzenliyor.
Çayırova Haberi
ÇAYIROVALI ÜLKÜCÜLER’DEN KAN BAĞIŞI KAMPANYASI!

Ülkü Ocakları Çayırova İlçe Başkanlığı ve Türk Kızılay’ı ortak girişimiyle Ülkücü Şehit Niyazi Şahin’in adına kan bağışı kampanyası düzenliyor. Konu ile ilgili açıklama yapan Ülkü Ocakları Başkanı Hikmet Yılmaz, “27.08.2017 Pazar günü saat 11.00 ile 19.00 arasında Fatih Caddesi’nde bulunan Çayırova Tıp Merkezi karşısında kan bağışı kampanyası düzenliyoruz. Ülkücü Şehit Niyazi Şahin’in anısına itafen düzenleyeceğimiz kan bağışı kampanyasına tüm halkımızı davet ediyoruz” dedi.

Kan Bağışının önemi hakkında da bilgi veren Ülkü Ocakları Başkanı Hikmet Yılmaz, “Her yıl binlerce insan, bir kaza ya da hastalık sonucunda kan bulamadığı için hayatını kaybediyor. Buna karşılık yapılan araştırmalar, yaklaşık 72 milyon insanın yaşadığı Türkiye’de yıllık kan bağış oranının, nüfusun 1′i kadar olduğunu gösteriyor. Oysaki kan bağışı, kan bekleyen binlerce insanın hayatını kurtarmanın yanı sıra, bağış yapan kişinin sağlığını da olumlu yönde etkiliyor”dedi.

KAN BAĞIŞI HAYAT KURTARIR

 “Kemik iliğinin yağlanmasını önleyip, kan yapımı canlı tutulur.” diyerek kan vermenin faydalarından da bahseden Başkan Yılmaz, ‘’Verilen kanın yerine, anında vücuttan genç hücreler dolaşımına katıldığı için, bağışçı daha dinç ve canlı olur.Kandaki yüksek yağ oranı düşer.Kan bağışı kalp krizi ihtimalini 90 azaltır.Kan bağışlayan kişide baş ağrısı, stres, yüksek tansiyon, yorgunluk gibi rahatsızlıkların giderilmesinde çok büyük katkısı olur.Kan bağışçısı her kan verdiğinde: AIDS, HepatitB, HepatitC, Sifiliz Kan grubu taramasından ücretsiz olarak yararlanmış olur.Trafik kazasında yaralanan bir kimsenin, kan uyuşmazlığı olan bir bebeğin, kan bulunmazsa ölecek bir hastanın sizin verdiğiniz kanla kurtulmasının, size verdiği manevi duygu ölçüsüzdür. Bağışınız çok insancıl ve onurlu bir davranıştır” dedi.

YILMAZ, KAN VERMENİN ÖNEMİNDEN BAHSETTİ

Kan vermenin öneminden de bahseden Yılmaz, “Kanamalı bir hastada ya da büyük bir ameliyatta 6-8 ünite kana ve 4-5 ünite taze donmuş plazmaya ihtiyaç vardır. Problemli gebelik dönemi geçiren ya da kanamalı hamile bir kadının yaşamını sürdürebilmesi için kan ve kan ürünlerine gereksinim duyar. Hayatları boyunca kan ve kan ürünlerini almak zorunda olan hemofili ve talesemi hastaları sizlerin kan bağışınızı bekliyor. Yenidoğan ve kanın değişmesi için çok taze kana ihtiyacı olan bebekler sizin kanınızı bekliyor. Ağır böbrek hastalarının yaşamlarını sürdürebilmeleri için kan ve kan ürünlerine ihtiyaçları var. Kan yapılamayan tek ilaçtır. Bir gün siz de kan ve ürünlerine gereksinim duyabilirsiniz. Bağışladığınız her kanla ücretsiz olarak kan grubu tespit edilerek, hepatit B, hepatit C, frengi ve AIDS testleri de yapılmaktadır” dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: ÇAYIROVALI, ÜLKÜCÜLER’DEN, KAN, BAĞIŞI, KAMPANYASI!,
Yorumlar
Haber Yazılımı