Haber Detayı
18 Ağustos 2017 - Cuma 11:03
 
ÇAYIROVALILAR KURBANINI ORADA KESECEK!
DEMİRCİ’DEN ÇAYIROVALILARA KURBAN KESİM YERİ İLE İLGİLİ UYARI!
Çayırova Haberi
ÇAYIROVALILAR KURBANINI ORADA KESECEK!

Çayırova Belediye Başkanı Şevki Demirci, kurban kesim yeri ile ilgili vatandaşları uyardı. Demirci, Kurban Bayramı süresince kurbanlıkların Başkanlığımızca belirlenmiş ya da izin verilmiş yerlerde kesilmesine dikkat edelim.” diyerek, bu yıl ki kurban kesim yerinin “Akse Mahallesi Kapalı Semt Pazarı”nda olacağını da belirtti.

Çayırova Belediye Başkanı Şevki Demirci, “İlçemizin bu yılki Kurban Kesim Yeri,  Akse Mahallesi 479/1 Sokakta (ISU Şantiyesi yanı) yapımı tamamlanan Akse Kapalı Semt pazarıdır.” diyerek vatandaşları uyardı. Demirci, “Kurbanlık hayvanlar belediyelerden çalışma izni almış kesimhane ile Komisyonların belirlediği kesim yerlerinde kasaplık belgesi veya Kesim Elemanı Yetiştirme ve Geliştirme Kurslarından alınmış “Kurs Bitirme Belgesi” olanlar tarafından kesilebilir. Bununla birlikte, kurbanlıklar kurs bitirme belgesi ya da kasaplık belgesi bulunan kişilerce vatandaşların cadde, sokak ve parklara bakmamak kaydıyla özel mülklerinde bulunan bahçelerinde usulüne uygun olarak ve çevreye zarar vermeyecek şekilde kesilebilir. “

“KURBAN KESİMİ İLE İLGİLİ UYARILAR”

Başkan Demirci, kurban kesimi ile ilgili vatandaşları uyararak, çevrenin temiz tutulmasına yönelik bilgiler verdi. Demirci, “Bu şekilde etrafı kapatılmış özel mülk veya bahçelerde kurban keseceklerin; Kesim yerinin beton, beton asfalt vb. sızdırmaz malzemeden olmasına dikkat etmeleri ve çıkan kanın toprağa dağılmasını önlemek üzere kanın hemen toprakla kapatılmasını sağlamaları yada kireçlemeleri gerekmektedir. Kurbandan çıkan kullanılmayacak olan işkembe ve diğer benzeri atıkların sızdırmaz, dayanıklı yüksek yoğunluklu polietilen siyah torbalara 2/3 oranında konulmalı ve bu torbaların ağızlarının iyice kapatılıp bağlanılmasına dikkat edilmelidir. Bu şekilde çöp konteynırlarına atılacak poşetler Belediyemizce düzenli olarak alınacaktır. Kesim sonunda kesim mahallinin kanlı ve kirlenmiş bir durumda bırakılmamasına dikkat edilmeli ve kan izi kalmayacak şekilde temizlenmelidir. Kurban derilerinin taşınması esnasında kan sızmalarına ve çevre kirliliğine neden olunmaması yönünde gerekli tedbirler alınmalıdır.” dedi

“TAHSİS EDİLEN YERLER DIŞINDA KESİM YAPANLARA 109 TL CEZASI VAR”

“Aksi halde, Hayvan kesimine tahsis edilen yerler dışında kesim yapanlara veya kesilen hayvan atıklarını sokağa ve kamuya ait sair alanlara bırakanlara Belediye Zabıtası tarafından 109 TL idari para cezası verilecektir.” diyen Demirci, “Kurban hizmetinizi yerine getirirken vatandaşlarımızın huzur ve güveninin bozulmaması, güzel bir bayram yaşanması için Başkanlığımızca yeterli sayıda personel görevlendirilmiştir. Kurban Bayramı süresince oluşan çevre kirliliği ve çöplerin toplanmasıyla ilgili talep ve şikayetlerinizi Temizlik İşleri Müdürlüğü’nün 0 (533) 737 93 33 ve 0543 742 98 61 numaralı mobil hatlarına iletebilirsiniz.”

“BELİRLENMİŞ YERLERDE KESİLMESİNE DİKKAT EDELİM”

“Kaçan kurbanlarla ilgili talep ve şikâyetlerinizi Temizlik İşleri Müdürlüğü’nün 0 (533) 737 93 33ve 0 (543) 742 98 61 numaralı mobil hatlarına iletebilirsiniz. Kurban Bayramı öncesi ve süresince zabıta hizmetleriyle ilgili talep ve şikâyetlerinizi Zabıta Müdürlüğü’ne ait 0 (554) 771 99 35 numaralı mobil şikâyet hattına iletebilirsiniz. Belediyemize ait kurban kesim yeri, Akse Mahallesi 479/1 Sokakta (ISU Şantiyesi yanı) yapımı tamamlanan Akse Kapalı Semt pazarıdır.” dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: ÇAYIROVALILAR, KURBANINI, ORADA, KESECEK!,
Yorumlar
Haber Yazılımı