Haber Detayı
08 Kasım 2018 - Perşembe 15:27
 
Çayırova’lı öğrenciler Tarih Kültür ve Bilimle Buluştu
Çayırova Belediyesi’nin eğitim kurumları içerisinde öğrencileri başarıdan başarıya taşıyan Bilgievleri, eğitim ve kurs hizmetlerinin yanı sıra öğrencilere tarihi, kültürel ve bilimsel gezi imkanı sunarak kursiyer öğrencilerin yaşamış oldukları bölgeyi daha iyi tanımalarına vesile olurken geçmişini tanımalarına ve gelecek adına ufkunu açacak etkinlikler düzenlemeye devam ediyor.
Çayırova Haberi
Çayırova’lı öğrenciler Tarih Kültür ve Bilimle Buluştu

9 Mahallede bulunan Bilgievleri’nden 500 öğrencinin katıldığı gezi programı çerçevesinde ilimizde bulunan ve bölge illerinden de ziyaretçilerin rağbet gösterdiği Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Sismolojik İzleme ve Deprem Eğitim Merkezi, Kocaeli Bilim Merkezi, Gayret Savaş Gemisi, Piri Reis Denizaltı ve Kültür Evlerini ziyaret ettiler. Öğretmenler eşliğinde gerçekleşen gezi programına rehberler refakat ederek, ziyaret edilen merkezlerin kuruluş amaçları, işleyişi ve tarihi dokusu hakkında bilgi verdi. 10 gün süren gezi programında gruplar halinde geziye katılan öğrencilerin ilk durağı Sismolojik İzleme ve Deprem Eğitim Merkezi oldu.

Depreme Karşı Bilinçlendirme Eğitimlerinin Ardından Öğrenciler Sertifika Aldılar

Sismolojik İzleme ve Deprem Eğitim Merkezi’nde deprem konusunda eğitim alan öğrenciler, deprem öncesinde, deprem sırasında ve deprem sonrasında neler yapacakları konusunda bilgilendirildi.  Simülasyon Merkezi’nde depremi tüm gerçekçiliği ile yaşayan Bilgi Evi öğrencileri, olası bir deprem felaketinde karşılaşılması muhtemel durumları 3 boyutlu deprem simülatöründe depremi yaşayarak öğrendi. Deprem evini gezerken öğrencileri en çok etkileyen ise simülasyon odası oldu. Öğrencilerin bulunduğu ortama, gerçek sarsıntının verilmesiyle öğrenciler, deprem anında nasıl davranılacağını uygulamalı olarak öğrendi. Ziyaret sonunda Sismolojik İzleme ve Deprem Eğitimi Merkezi yetkilileri Çayırova Belediyesi Bilgievi öğrencilerine çeşitli hediyelerin yanı sıra deprem eğitimi aldıklarına dair sertifika da verdi. 38 öğrencinin katıldığı programda, depremin nasıl meydana geldiği, fay hattının ne demek olduğu, deprem anında nasıl davranılması gerektiği gibi konularda bilgi verildi. Öğrenciler de deprem hakkında akıllarına takılan soruları sorarak bilgi aldı.

 

Bilim Merkezi Öğrencileri Büyüledi

Gezi programının ikinci durağı Kocaeli Bilim Merkezi oldu. Merkezde sergilenen eserleri yakından görme imkanı bulan öğrenciler, Algı ve Gerçeklik Galerisi, Dinamik Dünya, Bilimin Sultanları Alan gezisi, Uygulamalı Atölye Çalışmaları ve Bilim Gösterisi etkinliklerine katıldı. Bilgiyi kaynağından öğrenme ve bilime olan merakı geliştirme amacıyla tasarlanan gezi programından oldukça keyif alan öğrenciler, rehberin anlatımları karşısında birçok sorunun cevabını da almış oldular. Gezi boyunca öğretmenlerin eşlik ettiği öğrenciler,  Algı ve Gerçeklik Galerisi’nde beynin algıladığı ile gerçek olaylar arasındaki farkı anlatan içerisinde optik, zihin, yanılsamalar, ses, ışık, görme konularının bulunduğu 71 adet uygulamalı bilimsel düzeneği yakından inceledi. 

 

Öğrenciler Hem Eğlendi Hem de Duygulu Anlar Yaşadı

Dolu dolu geçen günün son durağı ise Gayret Savaş Gemisi ve Piri Reis Denizaltısı oldu. Öğrenciler, Kore ve Vietnam savaşlarına katılan Gayret Savaş Gemisini gezdi. Gördükleri karşısında heyecanlarını gizleyemeyen öğrenciler, yetkililerden gemi hakkında bilgi aldı. Gezi süresince öğrencilere eşlik eden rehber geminin serüveniyle ve kahramanlığıyla ilgili anlattıkları ise öğrencilere duygulu anlar yaşattı. Program dahilinde kültürel ve sosyal tüm alanlardaki faaliyetleri bir araya getiren; birlikte yaşama kültürünü geliştiren Kültür Evlerini de ziyaret etme imkanı bulan öğrenciler, kendilerine bu tür imkanlar sunduğu için Çayırova Belediye Başkanı Şevki Demirci’ye teşekkür ettiler.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Çayırova’lı, öğrenciler, Tarih, Kültür, ve, Bilimle, Buluştu,
Yorumlar
Haber Yazılımı