Haber Detayı
01 Kasım 2017 - Çarşamba 15:50
 
Çayırova Meclisi yapılamıyor!
Çayırova Belediyesi kasım ayı meclisi bugün gerçekleştirildi. Belediye meclis salonunda gerçekleşen meclis toplantısına Çayırova Belediye Başkan Yardımcısı Orhan Keskin başkanlık etti. Toplantıyı Kentsel Dönüşüm sıkıntıları çözülemeyen Emek ve İnönü Mahalle sakinleri de takip etti. Toplantıya bu iki Mahallenin kentsel dönüşüm sorunu damgasını vurdu.
Çayırova Haberi
Çayırova Meclisi yapılamıyor!

Çayırova Belediyesi kasım ayı meclisi bugün gerçekleştirildi. Belediye meclis salonunda gerçekleşen meclis toplantısına Çayırova Belediye Başkan Yardımcısı Orhan Keskin başkanlık etti. Toplantıyı Kentsel Dönüşüm sıkıntıları çözülemeyen Emek ve İnönü Mahalle sakinleri de takip etti. Toplantıya bu iki Mahallenin kentsel dönüşüm sorunu damgasını vurdu.

KANAYAN YARA OLAN SORUN ÇIBANA DÖNÜŞTÜ

Toplantının başında CHP Grup sözcüsü Meclis Üyesi Halis Koç, Emek ve İnönü Mahallelerinin Kentsel Dönüşüm sorunuyla ilgili söz alarak, “Emek ve İnönü yine sorunlarla baş başa. 30 Mart’ta Başkan seçilen sayın Demirci’yi bekleyen en önemli sorun Emek ve İnönü Kentsel dönüşümü iken görev süresinin bitmesine 1,5 yıl kala kanayan yara olan sorun çıban şekline geldi ve en sıcak yerini koruyor. Bir arpa boyu kat edemediniz. 2019’a giderken Çayırova’nın en önemli sorunu olmaktan çıkıp Meclise yansıdı, ülke sorunu haline geldi. Başkanın duyarsız tavrıyla, mağdurlar nezdinden inandırıcılıklarını kaybettiler. Sadece görev süresi doldurma niyetinde olduğunu görüyoruz. Bu kangren olmuş sorunu çözmek için CHP olarak çözüm önerileri sunduk ama kale alınmadık. Çözüm önerimizi yineliyoruz. Hep birlikte bölgenin kentsel dönüşüm alanından çıkarılıp, imara açılması için verdiğimiz önergeye destek verin, Mecliste kara alalım yurttaşlarımızın mağduriyetini hep birlikte çözelim. Yaşanabilir Çayırova için ada bazlı teşvik amaçlı, kat artışı yapalım. Vatandaş kendi, müteahhidini kendi seçsin. Mağdur olan, tapusuzu vatandaşlarımız hak kaybına uğramakta. Bunlara da enkaz bedeli düşürülerek uzun vadeli toplu konut üretelim. Böylelikle soruna çözmüş oluruz. Aksi halde uzun süre çözülemeyecektir.” dedi. 

KENTSEL DÖNÜŞÜM SORUNUNU ÇÖZECEK MİSİNİZ?

Saadet Partisi Grubu adına konuşan Zeki Özçelik ise: “Kentsel dönüşümle ilgili bir çok şey yaşandı. Mahalleli istemiyorsa kentsel dönüşümden vazgeçileceği ifade edildi. Daha sonra mahalleliye proje gösterildi ama kabul görmedi. Başkan meseleyi kapattığına dair söz verdi ama insanların mağduriyeti devam ediyor. Biz soru önergesi verdik bu konuda. Sorunu çözdünüz mü, projeden vazgeçtiniz mi, insanlar haklarına ne zaman kavuşacak diye sorduk. İnsanların mağdur olduğu Meclis toplantısı yapmak bizim için de hoş değil. Burada en son belediye İmar müdürlüğüne yazı yazacaktı ve sorun çözülecekti. Fakat burada birlik sağlanıyor ama her Meclisten sonra belirsizlik vatandaşları zor durumda bırakıyor. Çayırova belediyesi sorunu çözmek için şunları yaptık da diyemiyor. Biz yapılan bütün yazışmaları görmek istiyoruz. Siz bu projeyi yapacak mısınız bilmek istiyoruz.” diye konuştu.

SORUNU ÇÖZEMEDİĞİMİZ İÇİN MUZDARİBİZ

Muhalefetin Emek ve İnönü’ye hizmet yapılmadığı yönünde ki eleştirilerine karşı çıkan Meclis Başkan Vekili Orhan Keskin, sorunu çözemedikleri için kendilerinin de muzdarip olduklarını dile getirerek, “Emek ve İnönü’de sorun var. bu kon uda biz de muzdaribiz. 2 dönemdir çözülemedi. Bu sorunu çözmek için Komisyon kurduk, Başkanımız Emek mahallesine geldi sizlerle görüştü. Konuyla ilgili ne aşamadayız oturup değerlendireceğiz. Bu Meclis sizlere hizmet için var. İyi hizmet edersek bizlere dua edersiniz, etmezsek beddua. Biz iyi hizmet yapmak istiyoruz. ”şeklinde konuştu. 

MAHALLE SAKİNLERİ TEPKİ GÖSTERDİ

Konuyla ilgili bilgi veren Teknik Başkan Yardımcısı Refik Tartar’ın riskli alan kentsel dönüşüm alanı ilan edilmesiyle ilgili açıklamaları Mahalle sakinleri tarafından büyük tepki gördü. Tartar’ın sözlerini yarıda kesen ve ateş püsküren Mahalle sakinleri, yalancılıkla itham etti. Mahalle sakinleri adına konuşan Dernek Başkanı Murat Koca 8 yıldır mağdur olduklarını dile getirerek, Kentsel Dönüşümü kendilerinin yapmak istediklerini ve 3/2 çoğunluğu sağlayacaklarını açıklayarak CHP Grubunun önerisinin kabul edilmesini istediler. Refik Tartar ile mahalle sakinleri arasında uzun süre karşılıklı atışmalar yaşandı ve toplantı gergin bir hale dönüştü. Mahalle sakinleri Başkan Yardımcısı Refik Tartar’ın istifasını istediler. Refik Tartar da bu çalışmadan çekilmek istediğini ve affını istemesi üzerine CHP’li Meclis Üyesi Abdülkadir Konca’da Tartar’ın Belediye Başkan yardımcılığından istifa etmesi gerektiğini vurguladı. Meclis Başkanvekili Orhan Keskin’in yeniden komisyon kurulması yönünde ki talebi mahalle sakinleri tarafından büyük tepki çekti. Keskin başka türlü çözüm yetkisi olmadığını ileri sürdü. Yaşanan kargaşa ve tartışmalar üzerine Meclis Başkanvekili Orhan Keskin oturuma ara verdi. Keskin, daha sonra Meclis toplantısının ileri bir tarihe ertelendiğini açıkladı.

Bu karara da tepki gösteren vatandaşlar Meclisi terk etmeyerek kararı protesto ederek Meclis’te toplantı salonunda beklemeye geçtiler.

 

Meclisi boşaltmak istemeyen vatandaşa karşı, polis meclisin yapılamayacağını söyleyerek vatandaşı ikna etmeye çalışıyor

Vatandaşı ikna edemeyen polis, 5 dakika süre verdiğini ve meclis salonunu terk etmemeleri dışında zor kullanacağını söyledi.

Meclisin tatil edildiğine karar verildi... 1 hafta sonra tekrar bir araye gelineceği kararı verildi.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Çayırova, Meclisi, yapılamıyor!,
Yorumlar
Haber Yazılımı