Haber Detayı
11 Haziran 2019 - Salı 09:28
 
“Çayırova’nın yararına olmayanlara muhalefetiz”
CHP Kocaeli Çayırova İlçe Başkanı Çetin Hartamacı, Çayırova Belediye Başkanı Bünyamin Çiftçi’ye verilen yetkiyi eleştirdi. Hartamacı, yaptığı açıklamada Çayırova’nın yararına olmayanlara muhalefet olduklarını söyledi.
Çayırova Haberi
“Çayırova’nın yararına olmayanlara muhalefetiz”

CHP Çayırova İlçe Başkanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, “Çayırova Belediyesi 03.06.2019 Haziran Gündem maddelerinden ilk gündem maddesi başkan tarafından belediye meclisine bana yetki verin istediğim vakıf ve cemaatlere yardım edilecek der niteliğindedir.” İfadelerine yer verildi.  Açıklamada, şunlar kaydedildi:  “Madde 1-Kamu Kurumu Niteliğindeki meslek kuruluşları, Kamu yararına çalışan dernekler ile ortak proje yapılması için belediye başkanına protokol yapmak üzere yetki verilmesi. Belediye Başkanına protokol yapmak üzere yetki verilmesi” başlıklı gündem maddesi görüşülmüş ve belediye başkanı Bünyamin Çiftçi’ye yetki verilmiştir.

KEYFİ UYGULAMA İHTİMALİ

Bu verilen yetki hukuki ve kamu vicdanı adına ciddi riskler ve keyfi uygulama ihtimali taşımaktadır. Şöyle ki,  Yukarıda bahsi geçen yetki hukuki anlamda herhangi bir sınır taşımamakta olup, idare hukuku kurallarına aykırıdır. Meclis toplantısında CHP Çayırova Belediye meclis üyesi ve grup sözcüsü Halis KOÇ ile CHP Çayırova Belediye meclis üyesi Avukat Tayfun BUDAK söz alarak konuşma yapmış olup, belediye başkanı ve AK Parti meclis üyeleri tarafından konuşmaları yarıda kesilerek söz konusu hukuksuzluğun üzeri örtülerek Komisyona dahi sevk edilip konu hakkında görüşme yapılmadan hızlıca oylamaya sunulup meclisten geçirilmiştir. Bu yetki belediye ve halkın yararına olmayacak şekilde kullanılmaya açık bir yetkidir.

MECLİS ÜYELERİ YOK SAYILDI

Kanuni idare ilkesine de aykırılık oluşturacaktır.” (Danıştay 8. .Daire 2016/6341 Esas 2016/8144 Karar 01.11.2016 tarih) demekle görüşülen ve kabul edilen yetki devrinin açıkça hukuka aykırı olduğunu göstermektedir. Yetki devri sınırlı olmalıdır, Zira, tam yetki devri, bir idari makamın bütün görevlerini devrettiği (kendini tasfiye ettiği) anlamına gelir ki, bu durum gerek yetki devrinin istisnalığı, gerekse idarenin yasallığı ilkesine aykırı düşer. Bu hukuksuz ve meclis üyesi iradesini yok sayan oylamaya evet oyu veren meclis üyelerini vicdanı ve kendilerine oy vererek Çayırova Halkının Taktirine sunuyorum. Bizim muhalefetimiz Çayırova’nın yararına olmayanlarla.

BİZ RET VERDİK

Özet olarak, Çayırova Belediye Başkanı, Belediye meclisini adeta tasfiye etmiş kendi keyfiyeti özel ve gizli görüşmeler ile Çayırova halkının parasını ve haklarını yandaş dernek ve vakıflar peşkeş çekme yetkisini niçin alma gereği duymuştur. Bu durum toplum vicdanını derinden zedelemiş olup, yandaşlara ve keyfiyete haram lokma yedirmenin önünü açmıştır.  Cumhuriyet Halk Partisi Olarak bu kurum, kuruluş, vakıf veya dernekler kimler hizmet içerikleri neler kamu yararına olduğunu kim denetleyecek faaliyet alanları neler olacak diye Çayırova halkı adına bu önergeye RET verdik. Fakat meclis çoğunluğu AK Parti’de olduğundan kaldır elini yöntemiyle meclisten geçti. AK Parti’ye yakınlığı ile bilinen veya uzantıları olan dernek vakıfların dışında kimler bu bağışlardan yararlanacak önceden olduğu gibi TÜGVA yapılan yardım her ay Çayırovalıların hakkı olan 7 bin TL kira 18 bin TL tabela giderine yeni kimler eklenecek? Çayırovalılara ve kamuoyuna duyurulur.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: “Çayırova’nın, yararına, olmayanlara, muhalefetiz”,
Yorumlar
Haber Yazılımı