Haber Detayı
06 Şubat 2019 - Çarşamba 14:57
 
Çayırova Yaya önceliğine dikkat çekti!
“Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın'' sloganıyla 2019 yılı ''Yaya Öncelikli Trafik'' yılı ilan edilmesi ve Çayırova genelinde “Trafikte Yaya Önceliği Bilincinin” Oluşturulması için ''Yaya Öncelikli Trafik'' etkinliği gerçekleştirilirdi.
Çayırova Haberi
Çayırova Yaya önceliğine dikkat çekti!

HABER: ÖMÜR KAVRAN

“Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın'' sloganıyla 2019 yılı ''Yaya Öncelikli Trafik'' yılı ilan edilmesi ve Çayırova genelinde “Trafikte Yaya Önceliği Bilincinin” Oluşturulması için ''Yaya Öncelikli Trafik'' etkinliği gerçekleştirilirdi. Çayırova protokolü, öğrencilerle birlikte etkinliğe yoğun ilgi gösterdi. 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununun 74’üncü maddesinde 26 Ekim 2018 tarihinde yapılan değişiklikle; “sürücüler, görevli bir kişi veya ışıklı trafik işareti bulunmayan ancak trafik işareti veya levhalarıyla belirlenmiş kavşak giriş ve çıkışları ile yaya ve okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlamak, varsa buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yayalara durarak ilk geçiş hakkını vermek zorundadırlar” hükmü getirilmişti. Çayırova’da bu konuya dikkat çekti.

DÜZENLEME NELER GETİRİYOR

Bu düzenleme ile artık araç sürücüleri, görevli bir kişi veya ışıklı trafik işareti bulunmayan ancak trafik işareti veya levhalarıyla belirlenerek Kavşak giriş ve çıkışlarında, Yaya veya okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlamak, varsa buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yayalara durarak ilk geçiş hakkını vermek zorunda. Bu amaçla İçişleri Bakanlığı tarafından “Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın” sloganıyla 2019 yılı “Yaya Öncelikli Trafik” yılı ilan edilmiş ve ülke genelinde farkındalık faaliyetleri yapılması için yıl boyu devam edecek bir kampanya yapılması kararlaştırıldı.

ETKİNLİK YAPILDI

İlçedeki farkındalık faaliyeti Kaymakam Hasan Gözen’in katılımları ile Fatih Caddesinde düzenlendi. Eyleme Gözen’in yanı sıra Daire amirleri, Öğretmenler, öğrenciler, STK temsilcileri ve vatandaşlar katıldı. Yürüyüş programının ardından Kaymakam Hasan Gözen vatandaşlara ve sürücülere broşür dağıtarak  “Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın'' etkinliği hakkında bilgi verdi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Çayırova, Yaya, önceliğine, dikkat, çekti!,
Yorumlar
Haber Yazılımı