Haber Detayı
12 Şubat 2018 - Pazartesi 10:36
 
CHP adaylarını 1 yıl önceden belirleyecek
 
 
 
Kocaeli Haberi


CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay, il yöneticileri ve belediye meclis üyeleri ile birlikte gazetemize ziyarette bulundu. Ziyarette yerel seçim sürecine değinen Başkan Sarıbay, “Artık adaylarımızı erkenden belirleyip seçim çalışmalarına odaklanacağız. Önümüzdeki günlerde aday belirleme tekniğiyle ilgili genel merkezden gelecek talimatlar ışığında yaz gelmeden adaylarımızı belirleyeceğiz” dedi.

“KURULTAY’DA BAŞARI SAĞLADIK”

Başkan Cengiz Sarıbay, “Geçen hafta kongremizi yaptık. Muharrem İnce biraz hissi konuştu ama ben onun da artık bir CHP etiği içinde eleştirilerini sonlandırıp dışa dönük parti çalışmaları yapacağına inanıyorum. Bu kurultayda Kocaeli Örgütü olarak ben ve arkadaşlarım en azından Haydar Akar vekilimizi Parti Meclisine sokma suretiyle bir başarı sağladık” şeklinde konuştu.

“UMUTSUZLUĞA KAPILMIŞTIM”

Başkan Sarıbay, “Önceki dönemde de zaten vardı ama genel başkanımız kongre öncesinde bir toplantı yapmış ve PM üyelerini milletvekili olmayan ya da belediye başkanı olmayan illere vereceğim demişti. O zaman biraz umutsuzluğa kapılmıştım ama bizim de önerimizle Haydar Bey genel başkanının listesinden PM’ye girmiştir. Gönül isterdi ki diğer Kocaelili adaylar da kazansın ama olmuyor” ifadelerine yer verdi.

“KAZANAN CHP”

‘Artık seçim bitti, parti için örgüt yarışı bitti’ diyen Başkan Cengiz Sarıbay, “Kazanan CHP, bundan sonra 2019’a yönelik çalışmalarımıza devam edeceğiz. Ankara’da PM toplanıp Merkez Yürütmeyi belirledikten sonra 2019 seçimleriyle ilgili yöntemler belirlenecek. Son 1 ay içerisinde yöntemler belirlenmiş olacak” dedi.

“İSTİFA EDENLER CHP’Lİ DEĞİL”

İstifalar ile ilgili konuşan Başkan Sarıbay, “Bunlar bir elin parmağını geçmeyen ve devamlı muhalif olan kişiler. Tabi ki ben il başkanı olarak bir kişiyi bile kaybetmek istemem. Kendilerini de tek tek aradım ‘Yapmayın, etmeyin’ dedim. İleride pişman olacaklarını da söyledim. CHP’li olduğunu söyleyen biri ‘Muharrem İnçe kazanamadı, Kemal Kılıçdaroğlu kazandı’ diye gidiyorsa gitsin. O partili değil o zaman. Ben Kemal Kılıçdaroğlu’nu destekledim. Muharrem Bey kazansaydı istifa mı edecektim? Ne Kemal Bey’in babasının partisi ne de Muharrem Beyin partisi” şeklinde konuştu.

“YAZ GELMEDEN BELİRLENECEK”

Cengiz Sarıbay, aday belirleme konusuyla ilgili açıklamalarda da bulunarak, “Biz daha önce adayları 1 ay 2 ay kala belirliyorduk. Sonra seçime mi hazırlanalım, yoksa kırgınlıkları mı giderelim şaşırıyorduk. Şimdi dedik ki böyle olmasın 1 sene önce belirleyelim, kırılanların gönlünü almak için vaktimiz olsun. Bu dönem böyle olacak. En az 8 ay evvelden adaylarımızı belirleyeceğiz. Yaza kalmadan belirleyeceğiz adaylarımızı” dedi.

“ADAY BELİRLEYECEĞİZ”

Başkan Sarıbay, “Genel Merkez aday belirlemek için yöntemi belirleyecek ve biz ona göre adaylarımızı belirlemeye başlayacağız. PM toplantısı sonrası bu hafta içerisinde yönetimin belirleneceğini tahmin ediyoruz. Ben tek başıma aday belirleme gibi bir sorumluluğu üstüme alamam, almam da zaten. Aday belirleme için geniş bir kurul oluşturulacak. Ön seçim yok ama hassas bir terazi oluşturulacak. İl yönetimi, ilçe yöneticileri, belediye meclis üyeleri, eski ilçe başkanları eski meclis üyeleri, mahalle temsilcileri gibi” ifadelerine yer verdi.

“İKİ AKTİF ADAY VAR”

Başkan Cengiz Sarıbay, “Büyükşehir ile ilgili bir aday çıkmış değil ancak İzmit ile ilgili adaylık düşüncesi olan arkadaşlarımız var. Zaten sosyal medyada da görebiliyoruz. Yöntem ortaya çıktığında bu kişileri çağıracağız ve konuşacağız. Şuan iki tane çok aktif çalışan aday var” dedi.

Kaynak: Editör:
 
 
 
 
Etiketler: CHP, adaylarını, 1, yıl, önceden, belirleyecek,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Arşiv
Haber Yazılımı